18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach

Maria Sowisło
Na zdj. parafianie na jednej z Mszy Św.
Na zdj. parafianie na jednej z Mszy Św. Maria Sowisło
Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach została utworzona 1 listopada 1983 roku. Sześć lat później do użytku został oddany tak zwany kościół niedzielny

Starania zarówno o wytyczenie granic nowej wspólnoty, jak i przede wszystkim budowy nowego kościoła, sięgają lat 50. ubiegłego stulecia. Najbardziej wówczas na tym zależało mieszkańcom Chojnic, którzy zasiedlali powstające bloki wielorodzinne w obrębie ulic: Obrońców Chojnic, czy Kościerskiej. Przyszli parafianie zawiązali społeczny komitet i rozpoczęli zbiórkę pieniędzy. Niestety zostały one zarekwirowane przez ówczesne władze, które stały na stanowisku, że zbiórka ma charakter nielegalny. Dopiero w 1978 roku ponad 11 tysięcy chojniczan podpisało petycję do władz o zezwolenie na budowę świątyni. To z kolei wywołało wśród działaczy partyjnych zaskoczenie i gniew. Nie jeden nauczyciel, urzędnik, radny, czy kierownik musiał się tłumaczyć ze złożonego podpisu. Karą było m.in. pominięcie w awansie, nagana wpisana do akt, dymisja, czy pozbawienie premii. Pod naciskiem takiej rzeczy mieszkańców Chojnic w kwietniu 1979 roku władze wojewódzkie wydały w końcu zezwolenie. Powołany więc został społeczny komitet budowy liczący wówczas siedem osób. Na jego czele stanął Aleksander Kłos, obecny proboszcz tej parafii, a ówczesny dziekan. Ostatecznie w ciągu czterech lat wybudowany został tak zwany kościół dzienny, który poświęcił 2 października 1983 roku biskup Marian Przykucki. Budowa trwała tak długo, bo w dużej mierze opierała się o lokalnych inżynierów, robotników budowlanych, czy techników. Projekt świątyni Matki Bożej Królowej Polski wykonali z kolei Witold i Jacek Nagórscy z Grudziądza. Budynek jest przeznaczony dla około pięciu tysięcy wiernych. Odbiega zarówno rozmiarami, jak i wyglądem od tradycyjnych kościołów. Główna część budynku ma kształt okrągłej hali przykrytej kopułą, z przylegającymi od strony południowo-wschodniej gmachem mniejszego kościółka oraz plebanii. Główny kościół, tak zwany niedzielny, został oddany do użytku w 1989 roku. Budowa trwa nadal. W ubiegłym roku wieża kościelna zyskała krzyż. Kilka lat temu wybudowane zostały w części niedzielnej organy, które określane są mianem jednym z największych na Pomorzu instrumentów koncertowych. Wykorzystane zostały wyśmienicie w ubiegłym roku podczas festiwalu zorganizowanego właśnie w tej świątyni.

Do parafii należą mieszkający w Chojnicach przy takich ulicach jak: Bayeux, Bruska, Budowlanych, Ceynowy, Chocińska, Dąbrowskiego, Długa, Drzymały, Filomatów, Gdańska, Jana Pawła II, Kasztanowa, Kocierska, Książąt Pomorskich, Liściasta, Ludowa, Łanowa, Majkowskiego, Małe Osady, Matejki, Mestwina, Młodzieżowa, Modrzewskiego, Nad Dworcem, Obrońców Chojnic, Przytorowa, Sambora, Skrajna, Sportowa, Spółdzielcza, Subisława, Świętopełka, Towarowa, Tucholska, Ustronna, Warszawska, Wicka Rogali, Wielewska, Willowa oraz Żwirki i Wigury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto