Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew na jubileusz

Mariusz KURZAJCZYK
Uroczyste nabożeństwo odpustowe oraz koncert muzyki cerkiewnej chóru Oktoich uświetniły we wtorek obchody 230-lecia parafii prawosławnej w Kaliszu. 29 czerwca to tradycyjnie święto kaliskiej parafii, dzień jej patronów ...

Uroczyste nabożeństwo odpustowe oraz koncert muzyki cerkiewnej chóru Oktoich uświetniły we wtorek obchody 230-lecia parafii prawosławnej w Kaliszu. 29 czerwca to tradycyjnie święto kaliskiej parafii, dzień jej patronów świętych apostołów Piotra i Pawła.

Ordery dla prezydentów

W nabożeństwie, które celebrował ordynariusz diecezji poznańskiej i łódzkiej arcybiskup Szymon, wzięli udział nie tylko wierni, ale także przedstawiciele władz miasta i powiatu. Jak się okazało, ich obecność nie była związana jedynie z wypełnianiem służbowych obowiązków. W imieniu Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Szymon wręczył Order Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny prezydentowi Januszowi Pęcherzowi, przewodniczącemu Rady Miejskiej Zbigniewowi Włodarkowi, wiceprezydentowi Danielowi Sztanderze, naczelnikowi wydziału kultury Marzenie Ścisłej i skarbnikowi miasta Irenie Sawickiej. Jak wyjaśnił ordynariusz łódzko-kaliski, ordery są nagrodą za pracę na rzecz cerkwi. Natomiast osobisty adres za współpracę z parafią otrzymał m.in. starosta kaliski Leszek Aleksandrzak, zaś pamiątkowy album biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. Teofil Wilski. Z kolei władze miejskie podarowały parafii komplet naczyń liturgicznych z jubileuszową inskrypcją.

Zmartwienia proboszcza

Obchodzone co roku 29 czerwca święto parafii tym razem połączone zostało z jubileuszem 75-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi. Jedyną w regionie świątynię prawosławną zaprojektował architekt Michał Zenowicz a budowę prowadził znany przed wojną inż. Albert Nestrypke. Ozdobą kościoła jest piękny, choć wymagający odnowienia ikonostas. Ikony pochodzą ze starej cerkwi, także pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, która została wzniesiona w 1877 r. na dawnym pl. Warszawskim, gdzie obecnie stoi dom handlowy Jantar. W 1926 r. świątynia została rozebrana jako pozostałość po rosyjskim zaborcy.

W długiej historii kaliskiej parafii mocno zapisał się ks. Teodot Malutczyk, który został tu oddelegowany po II wojnie światowej i proboszczował przez 53 lata. Ważnym elementem wtorkowych uroczystości było poświęcenie tablicy pamiątkowej zmarłego przed pięcioma laty księdza. W 1998 r. Malutczyka zastąpił 28-letni Mirosław Antosiuk.

Największą troską tego i poprzedniego proboszcza jest utrzymanie świątyni, a także cmentarza przy Rogatce. Niewielka parafia nie jest w stanie podołać finansowo tym zadaniom.

- Od 2000 roku miasto partycypowało w remoncie dachu cerkwi i odnowieniu elewacji - mówi naczelnik Marzena Ścisła. - Natomiast w tym roku świątynia zyskała nocne podświetlenie.

Dodajmy, że kaliska cerkiew jest jedyną w regionie, a wierni przyjeżdżają tu nawet z odległych miejsc. Coraz częściej zaglądają do niej także Ukraińcy i Rosjanie, którzy odwiedzają Kalisz w celach handlowych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto