Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarne. Piotr Szubarczyk, historyk IPN przeprasza za swoje słowa

Beata Gliwka
Piotr Szubarczyk, historyk IPN, który swoimi wypowiedziami podczas spotkania w sprawie pomnika żołnierzy wyklętych w Czarnem wywołał prawdziwą medialną burzę, zamieścił na swoim profilu oficjalne przeprosiny...

W oświadczeniu Piotra Szubarczyka czytamy "W związku z moimi wypowiedziami w dniu 7 kwietnia b.r. - podczas spotkania konsultacyjnego w Domu Kultury w Czarnem - stwierdzam, że były one wysoce niewłaściwe w ustach urzędnika administracji państwowej specjalnej - którym jestem jako pracownik IPN. W związku z tym przepraszam wszystkie osoby, które poczuły się urażone tymi wypowiedziami i formą mojego wystąpienia - nie tylko z miasta Czarne, ale także moje Koleżanki i Kolegów z Instytutu Pamieci Narodowej. Broniłem wartości patriotycznych, broniłem dobrej sławy Żołnierzy Wyklętych, zwłaszcza atakowanego bez pardonu majora "Łupaszki", ale forma tej obrony była wysoce niewłaściwa, co stwierdzam z ubolewaniem".

Oświadczenie na swoim profilu opublikował także Mariusz Birosz, prezes Stowarzyszenia "Brygada Inki" w Czarnem. Czytam w nim:

"W trakcie spotkania 7 kwietnia w Czarneńskim Centrum Kultury, gdzie była przedstawiana propozycja budowy pomnika Żołnierzom Niezłomnym poległym w walce z Sowietami na dawnych Kresach Wschodnich II RP w latach 1944-1954 doszło niespodziewanie do nieprzyjemnej wymiany zdań.

Jako prowadzący i główny organizator przyjmuję pełną odpowiedzialność za przebieg spotkania konsultacyjnego.
Dlatego chcę wszystkich przeprosić, którzy zostali dotknięci słowami jednego z najwybitniejszych znawców tematyki najnowszej historii Polski i zarazem Członka Honorowego Stowarzyszenia „Brygada Inki”. Mówiąc wprost biorę to na siebie, gdyż dopuściłem do emocjonalnych i nieprzyjemnych wypowiedzi, które zapewne wiele osób dotknęły. Dlatego przepraszam za ekspresję i formę w stosunku do adwersarza.

Jednak chcę z całą stanowczością stwierdzić, że z naszej strony nie będzie zgody na fałszowanie historii XX wieku. Te czasy skończyły się bezpowrotnie i jestem przekonany, że zdecydowana większość moich rodaków jest z tego dumna. Mamy od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” a nie bandytów! Pan Piotr Szubarczyk jako osoba niezwykle wrażliwa nie mógł się pogodzić z nieprawdziwymi atakami na ostatnich Rycerzy Rzeczypospolitej i mijające się z prawdą opinie na temat ostatniego rozkazu generała Okulickiego, nie wspominając o kłamliwych plakatach rozwieszanych na terenie gminy. Bardzo bym prosił wszystkich o powściągliwość, którzy z taką łatwością opisują zachowanie pana Piotra. Zdecydowana większość z Państwa zapewne nie miała możliwości go poznać. Zapewniam, że jest to osoba ciepła i bardzo pogodna. Stanął w obronie prawdy i tych, którzy bronić się nie mogą. Czy pozwolilibyście Państwo na obrażanie swoich najbliższych? Proszę odpowiedzieć sobie na to pytanie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto