Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom na czarno. Czarny kolor ścian w mieszkaniu to najnowsze trendy w aranżacji wnętrz [zdjęcia wnętrz na czarno]

Aleksandra Chomicka
collage/mat. promocyjne
Czarne ściany to nowy trend w aranżacji wnętrz. Niesie duży ładunek emocjonalny, ale jest też wymagający. Wpływa na nastrój we wnętrzu i nie ze wszystkimi kolorami tworzy udane kompozycje i połączenia.

Czerń pojawia się we wnętrzach od wieków, ale dotychczas głównie za sprawą mebli (jak choćby słynne gdańskie szafy, stoły czy biurka) czy dodatków - dekoracji i detali. I to przede wszystkim we wnętrzach o charakterze recepcyjnym - w biurach, domowych salonach, aranżacjach w stylu industrialnym. Ostatnio modne stały się nawet kuchenne sprzęty AGD - wolno stojące - w tym kolorze.

A w tym sezonie czerń zapanowała totalnie, bo najmodniejsze są... czarne ściany.

Zaczęło się kilka lat temu - od mody na farby tablicowe i pomalowanych nią fragmentów ścian - w kuchni, pokoju dziecięcym, albo przedpokoju. Teraz czerń coraz częściej pojawia się we wnętrzach w różnych aranżacjach, zestawieniach kolorystycznych. W zależności od zastosowania może stworzyć przestrzeń, zarówno zmysłową i tajemniczą, jak i bezpieczną, odsuniętą od miejskiego zgiełku i szumu.

Jedna ściana pokryta tą barwą lub czarny pas na ścianach w kuchni, czy w przedpokoju spodoba się osobom lubiącym minimalistyczne aranżacje. Dla miłośników intensywnych, odważnych, eleganckich stylizacji, świetnym rozwiązaniem będzie salon, czy sypialnia zanurzona w tym kolorze.

Czarny kolor niesie duży ładunek emocjonalny, ale jest też wymagający w aranżacji. Wpływa na nastrój we wnętrzu, ale nie ze wszystkimi kolorami tworzy udane kompozycje i połączenia.

Ten kolor z jednej strony buduje dekadencki nastrój, z drugiej - zdaniem znawców psychologii kolorów - dodaje pewności siebie i zachęca do działania. Kolor czarny wbrew negatywnym skojarzeniom, gdy jest stosowany w odpowiednich dawkach wycisza i uspokaja oraz dodaje pewności siebie. Barwa ta również podkreśla autorytet, dodaje kompetencji i tajemniczości.

Dom na czarno. Czerń czerni nie równa
Warto zdać sobie sprawę, że czerń czerni nierówna. W zależności od zastosowanej farby: satyna, połysk czy mat, uzyskamy różny efekt czarnej ściany. Ściana o połyskującym wykończeniu optycznie przybliża, sprawiając wrażenie zmniejszonej przestrzeni. Jeśli zatem chcemy zastosować czarny akcent w niewielkim pomieszczeniu, wybierzmy mat.

Co roku wyznaczane są trendy kolorystyczne w aranżacjach wnętrz. Jedna z najpopularniejszych marek na polskim rynku - Dekoral - w tym roku postawiła na czerń, która symbolizuje nowoczesność, odwagę, dodaje pewności siebie. Jednocześnie, kolor doskonale odpowiada na naszą współczesną potrzebę prywatności i intymności. Im bardziej dzielimy się swoim życiem w internecie tym bardziej chcemy, aby nasz dom był azylem, miejscem niedostępnym dla publicznego oka. Czarny Płomień to metaforycznie cisza podbita nowoczesnością. Kolor stwarza wrażenie ciszy i spokoju, których tak pragniemy na co dzień, afirmuje również naszą oryginalność, indywidualną osobowość.

Z czym zestawić czerń? Oczywiście z bielą. Jeśli więc mamy białe mieszkanie, bez obaw o aranżacyjne faux pax możemy przemalować jedną ścianę na czarno, by nadać wnętrzu zupełnie nowy charakter.

Czerń dobrze komponuje się także z drewnem. Świetnie sprawdzi się w sąsiedztwie mebli, schodów i drzwi w dębowej okleinie.

Dom na czarno. Czerń w stylu boho
Jeśli chcemy, by salon z czarną ścianą był bardziej stylowy i elegancki, zestawmy ją z miedziano – złotymi dodatkami. Lustro i obrazki w stylowych ramkach, lampa w takim odcieniu, do tego dębowe meble. Aby uzyskać wnętrze w stylu boho, poszalejmy z kolorami. Intensywna żółć, czerwień czy kobalt sprawią, że w tak urządzonym pokoju zapanuje niezobowiązujący charakter w konwencji boho.

Czerń pojawia się także w stylu skandynawskim. Tu liczba kolorów powinna być bardziej stonowana. Czerń, biel i jeszcze jeden wybrany, np. cytrynowy czy czerwony, ale także zastosowany z umiarem, bardziej w formie akcentów. Do stylu zza Bałtyku pasuje również ponadczasowe, jasne drewno.

Do wnętrza minimalistycznego z czarną ścianą w roli głównej, warto dobrać eleganckie, ale nieprzytłaczające sprzęty codziennego użytku, o lekkie formie.

Czerń w naturalny sposób sprawdza się w pomieszczeniach loftowych. Wysokie wnętrza są lepiej przystosowane do ciemnych barw. Czerń dobrze prezentuje się również w towarzystwie surowej cegły, betonu czy podłogi z żywicy epoksydowej, które są charakterystyczne dla takich wnętrz.

Dom na czarno. Kropka nad „i”
Jeśli lubimy eksperymentować z kolorami warto zamontować w domu listwy przypodłogowe, którym także można zmieniać kolor. Dostępne w różnych profilach, w podstawowym białym kolorze, mogą przy czarnej ścianie pozostać białe, ale możemy także przemalować je na ten sam kolor, w którym jest ściana, uzyskując efekt kontrastu, albo barwnego monolitu.

Można też na początek zamienić czerń na jakiś odcień szarości, by przekonać się, że to rozwiązanie będzie korzystne dla naszego wnętrza.

Gwiazdy wspominają swoje pierwsze mieszkania

Dzień Dobry TVN

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto