(© mat. prasowy Dobre Domy)

Sporo osób planuje budowę domku letniskowego. Jednak przed rozpoczęciem prac warto poznać wszystkie kwestie formalne. Specjaliści z dobredomy.pl przygotowali zestawienie najważniejszych informacji, które trzeba znać, zanim przystąpimy do działania.

Czy można wybudować dom letniskowy bez pozwolenia na budowę? Jak wybrać odpowiednią działkę pod tego rodzaju zabudowania? Czy istnieje możliwość zakupu działki rekreacyjnej w mieście? Odpowiedzi na te pytania przygotowali dla Ciebie specjaliści z pracowni projektowej Dobre Domy.

Czym jest „domek letniskowy” w rozumieniu polskiego prawa?

W przepisach Prawa budowlanego domek letniskowy został przydzielony do III kategorii jako jeden z „innych niewielkich budynków”. Poza tą informacją w dokumencie nie pojawia się wyjaśnienie, czym jest domek letniskowy. Jedyne wzmianki dotyczą tego, że właściciel domku letniskowego nie musi:
· prowadzić książki obiektu budowlanego,
· przeprowadzać kontroli elementów budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i inne niszczące czynniki.

Domek letniskowy – budynek rekreacji indywidualnej

Nieco więcej informacji dotyczących domków letniskowych można znaleźć pod nazwą „budynek rekreacji indywidualnej”. Przepisy Prawa budowlanego mówią jasno – stawianie obiektu tego typu nie wymaga pozwolenia na budowę, ale tylko pod pewnymi warunkami:

  * 35 m2 to maksymalna powierzchnia budynku,
  * domek musi być budynkiem wolnostojącym i jednokondygnacyjnym (z nieużytkowym poddaszem),
  * na 500 m2 działki może stanąć tylko jeden budynek rekreacji indywidualnej.

Większe domki letniskowe z poddaszem użytkowym lub dodatkowym piętrem muszą mieć pozwolenie na budowę.

Domek letniskowy w mieście – co to są działki ROD?

Działki ROD, czyli działki Rodzinnych Ogródków Działkowych, należą do Polskiego Związku Działkowców i zazwyczaj znajdują się na terenach miast. Rzadko kiedy jednak można na nich postawić domek letniskowy. Przede wszystkim należy pamiętać o trzech kwestiach.

  * Od zarządu ROD nie można kupić działki. Można jedynie wynajmować grunt.
  * Aby korzystać z działki ROD, należy być członkiem Polskiego Związku Działkowców.
  * Na działce ROD można postawić jedynie altanę, ale tylko po uzyskaniu pozwolenia od zarządcy.


Domek letniskowy poza miastem – na jakiej działce?

Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się wiec zakup gruntu na terenach pozamiejskich. Jednak i w tym wypadku trzeba dokładnie zwracać uwagę na status prawny działki. Wolne tereny mogą bowiem być:

* działką budowlaną – w tym wypadku obowiązują na niej te same prawa, co na każdej innej działce budowlanej. Postawisz więc na niej dom jednorodzinny lub dom letniskowy po uzyskaniu pozwolenia na budowę;
* działką siedliskową – może na niej budować jedynie rolnik. Jeśli nie masz statusu rolnika, musisz wystąpić do urzędu o odrolnienie działki (po jej zakupie);
* działką rekreacyjną – zazwyczaj jest przeznaczona do zabudowy letniskowej. Aby sprawdzić, jakie warunki na niej obowiązują, zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Domek letniskowy a MPZP – na co zwrócić uwagę?


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument obowiązujący w każdej gminie, który określa przeznaczenie i warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Jeśli zamierzasz postawić domek letniskowy poza miastem (zwłaszcza na działce rekreacyjnej), zapoznaj się dokładnie z tym dokumentem. Dzięki niemu dowiesz się, jaką maksymalną powierzchnię będzie mógł mieć budynek, ile może wynosić kąt nachylenia dachu oraz w jakiej odległości od drogi lub płotu możesz postawić domek. Sprawdzisz także, czy do budowy domu potrzebne jest pełne uzbrojenie działki.

W niektórych gminach MPZP może zawierać także specjalne wymagania dotyczące, np. koloru elewacji budynków i dachów czy kształtu budynków.

Wybór projektu domku letniskowego

Po zapoznaniu się ze wszystkimi wskazaniami możesz rozpocząć poszukiwania idealnego projektu. Zastanów się także, w jakim domku będzie Ci się najlepiej odpoczywało w trakcie majówki lub wakacji. Zwróć uwagę m.in. na liczbę pokoi, rozmiar tarasów i ich zadaszenie oraz zewnętrzny kominek, idealny do przesiadywań na świeżym powietrzu w chłodniejsze dni.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:


Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policjiJanusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkaniaUwaga! Lista najlepszych restauracji na PomorzuNajrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku


Dom

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kay (gość)

Osobiście nie chciałbym, żeby sąsiad mógł zbudować NA SWOJEJ działce jakiegoś wielopiętrowca, molocha, który przysłoniłby mi i piękny widok i słońce. Jakieś normy powinny obowiązywać.

Gość gość (gość)

Czyli własność działki po za miastem jest tylko wielką fikcją ! Skoro właściciel działki nie może decydować co może zbudować na swojej działce !!! Ten akt własności można jedynie powiesić na gwoździu w wychodku !
Taki akt własności jest tylko po to żeby Urzędasy mogły ściągać od właściciela podatek z tytułu posiadania nieruchomości a już decydować o niby swojej ziemi mogą tylko Urzędnicy nie właściciel !!! To jaka to własność ??? W Kanadzie na swojej prywatnej ziemi mogą budować co im się podoba bez pytania nikogo o zgodę a do tego jeśli wejdzie ktoś niepowołany na prywatną ziemię można go zastrzelić jak psa !!!! i TO JEST WŁASNOŚĆ !!! nawet jak będzie to Urzędnik z tamtejszej Gminy.