Dorota Woźniak z Chojnic wygrała najwięcej maratonów w 2009 roku

Wojciech Piepiorka
Dorota Woźniak z działającej przy Chojnickim Klubie Sportowym Kolejarz sekcji biegowej Florian wygrała w 2009 roku najwięcej polskich maratonów w kategorii kobiet. Była najlepsza w sześciu ubiegłorocznych biegach maratońskich organizowanych na terenie Polski (w każdym z nich startowała razem z mężem, Markiem). Wśród panów najczęściej - również sześciokrotnie - triumfował Andrzej Cechman z Gdyni.

– To duży sukces naszej zawodniczki, tym, bardziej, że wyprzedziła dużo bardziej utytułowane polskie biegaczki – mówi Andrzej Górnowicz, wiceprezes chojnickiego Floriana, który sam jest zapalonym maratończykiem. W 2009 roku ukończy swój setny maraton. Odbył się on w maju właśnie z okazji jubileuszu Górnowicza i został przeprowadzony na trasie Lasek Miejski w Chojnicach - Chojniczki - Charzykowy - Funka - Małe Swornegacie -Chociński Młyn i powrót tą samą trasą do Chojnic.

W ubiegłym roku w Polsce rozegrano 66 biegów maratońskich, co plasuje Polskę na ósmej pozycji w świecie. Po raz pierwszy w historii Polska uplasowała się w pierwszej dziesiątce pod względem liczby zorganizowanych maratonów. W tej klasyfikacji prowadzi USA – 467 biegów na dystansie 42 195 m, a w Europie Niemcy – 322. Polska plasuje się za Francją (69), a przed Holandią (63) i Rosją (62). Warto wspomnieć, że do tej klasyfikacji zaliczone są wszystkie biegi maratońskie bez względu na przebieg trasy (uliczne, górskie, leśne, przełajowe i tak bardzo ostatnio lubiane przez biegaczy - koleżeńskie).

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani