Któż z nas nie marzy o własnym kąciku, w którym mógłby się zrelaksować i ogrzać przy prawdziwym, trzaskającym ogniu? Coraz łatwiej zrealizować takie marzenia - w nowym domu, starej kamienicy, lofcie na poddaszu.

Wszystko już było! Otwarte paleniska, czyli kominki, zaczęły znikać z wnętrz, gdy w XVIII wieku wynaleziono piece ceramiczne.

Ponad dwieście lat później, gdy udoskonalono metody odlewu żeliwa - na rynku tańsze źródła ciepła - piece wolnostojące, popularnie zwane kozami. Ich kompaktowe rozmiary sprawiły, że były wykorzystywane też przez wojsko, do ogrzewania namiotów. W XX wieku jedne i drugie wyparło ogrzewanie centralne. Jego prototypy spotykamy... na wykopaliskach, w rzymskich ruinach. Już wówczas potrafiono rozprowadzać tzw. czynnik grzewczy (w tym przypadku parę) specjalnymi kanałami. Dzisiaj co jest najpopularniejszym systemem ogrzewania nowych domów, ale kominki, ceramiczne piece kaflowe i żeliwne kozy znowu wracają do łask.

Najbardziej „demokratyczne” są kozy. Nawet za kilkaset złotych można kupić piec, łatwy do zainstalowania w każdym pomieszczeniu, do którego uda się doprowadzić przewód kominowy. Dzisiaj nie jest to już trudne, i jak widać na ilustracjach - nie trzeba w tym celu kuć murów. Rynkowa oferta pozwala na wybór stylu i materiału.

Tradycyjne żeliwo

Piece żeliwne to klasyczne rozwiązania, bazujące na trwałych i masywnych odlewach. Tradycyjna stylistka idealnie wpisuje się w wystrój vintage czy rustykalny.

Modele wykonane z żeliwa, zdobione dekoracyjnymi motywami lub ornamentami nawiązują do kóz sprzed lat, co sprawia, że osoby lubiące tradycyjne rozwiązania nie przejdą obok nich obojętnie. Jednak zaawansowane technologiczne metody odlewu pozwalają także na unowocześnienie żeliwnych rozwiązań. Dzięki nim możliwe jest stworzenie pieca tradycyjnego we współczesnym wydaniu i stylistyce, np. z dwustronnym przeszkleniem, co sprawia, ze możliwe jest ustawienie pieca w centralnym punkcie pomieszczenia i oglądanie tańczących ogników z kilku perspektyw - mówi Sylwester Kałwiński, ekspert z firmy Kratki.pl.

Nowoczesna stal

Konstrukcja pieców stalowych pozwala na wprowadzenie okładzin - z kamienia naturalnego, kafli czy ceramiki ogniotrwałej, które akumulują ciepło, eksponują ogień, a same stanowią akcent estetyczny.

Możliwość formowania różnych kształtów pozwala na stworzenie urządzeń o zaokrąglonym froncie, kwadratowych, prostokątnych, narożnych lub opartych na nóżce. Modele te z sukcesem wpiszą się w wystrój każdego pomieszczenia, harmonijnie dopełniając aranżację. Dużym zainteresowaniem cieszą się kozy o nowoczesnym, cylindrycznym kształcie, które sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni. Są też piece z podwójnym lub potrójnym przeszkleniem.Dom

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!