Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe obrady w Centrum Astronomii w Piwnicach

(gaz)
4 września o godzinie 9:30 w Centrum Astronomii w Piwnicach rozpoczną się międzynarodowe obrady oraz publiczna dyskusja dotyczące celowości i możliwości budowy w Polsce wielkiego (90m średnicy) radioteleskopu.

W czasie dyskusji przedstawione zostaną wyniki dotychczasowych prac i ustaleń dotyczących celów naukowych, metod pomiarowych, rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, kosztów budowy, źródeł finansowania, uwarunkowań lokalnych, kosztów utrzymania, form i zakresu współpracy krajowej i zagranicznej. Przedstawione zostaną także doświadczenia własne astronomów z UMK związane z budową i użytkowaniem 32m radioteleskopu w Piwnicach. Światowe trendy zaprezentują zaś partnerzy z Wielkiej Brytanii.

W obradach uczestniczyć będą politycy regionu: senator Jan Wyrowiński i poseł Antoni Mężydło oraz przedstawiciel Marszałka Województwa. Władze UMK reprezentować będą: prorektor prof. Andrzej Tretyn, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej prof. Stanisław Chwirot, prodziekan Wydziału prof. Andrzej Kowalczyk, dyrektor UMK ds. technicznych Jan Kachniarz oraz gospodarze terenów na których przewidywana jest lokalizacja przyszłego radioteleskopu.
Wśród uczestników znajdą się również m.in. prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Janusz Ziółkowski z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika PAN, a także astronomowie z ośrodków zagranicznych.

Do 5 września w Centrum Astronomii UMK odbywać się będzie spotkanie robocze zespołu naukowego projektu OCRA, na którym przedyskutowane zostaną uzyskane i opublikowane już wyniki naukowe, strategia obserwacji oraz plany badawcze związane z uruchomieniem nowej matrycy odbiorczej OCRA-f. W skład zespołu wchodzą naukowcy z CA UMK, Uniwersytetu Manchester oraz Uniwersytetu Bristol.

OCRA (One Centimetre Receiver Array) jest wielowiązkowym odbiornikiem radiowym - matrycą odbiorczą pracującą na fali o długości 1cm. Umożliwia ona wykonywanie radiowych 'zdjęć' nieba. Instrument nazwany OCRA-f został zbudowany w Wielkiej Brytanii, w University of Manchester w ramach projektu europejskiego FP5 FARADAY. Koszt jego wykonania wyniósł około 1.5 mln €. Obecnie instrument jest testowany w laboratorium CA UMK i w ciągu miesiąca zostanie zamontowany na 32-metrowym radioteleskopie UMK w Piwnicach. Jest to urządzenie, które zastąpi działający od 3 lat prototypowy odbiornik OCRA-p. Toruński radioteleskop wyposażony w matrycę OCRA-f tworzy unikatowy system obserwacyjny, umożliwiający wykonanie nowych przeglądów nieba radiowego w paśmie 30 GHz. Polsko-angielska grupa badawcza postawiła sobie ambitne cele naukowe, które zamierza zrealizować przy pomocy odbiornika OCRA-f.. m.in.:
- odkrywanie odległych masywnych gromad galaktyk;
- skatalogowanie słabych źródeł radiowych na 30GHz, których własności wpływają na poprawność uzyskanych rezultatów związanych z pomiarami mikrofalowego promieniowaniem tła (bardzo ważne dla sukcesu misji kosmicznej PLANCK);
- odkrywanie bardzo młodych kwazarów, których wiek jest rzędu 10-100 lat.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowe obrady w Centrum Astronomii w Piwnicach - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto