(© M.Piepiorka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jedna z największych firm w Chojnicach ogłosiła upadłość. Ten ruch, zdaniem władz spółki, ma ją jednak uratować.

Chojnicki Mostostal jest zakładem, który jako jeden z największych zatrudnia najwięcej ludzi w mieście. W Mostostalu pracuje około 650 osób.
Problemy firmy pracownicy zaczęli odczuwać już w ubiegłym roku. Zakład wypłacał wynagrodzenie w ratach. Po jakimś czasie sytuacja się poprawiła. Kulminacja nastąpiła jednak teraz. Mostostal złożył w sądzie wniosek o upadłość.

"(...)Złożenie wniosku jest jedynym sposobem obrony przed konsekwencjami opcji walutowych, z jakimi nasza spółka boryka się od pewnego czasu - czytamy w oficjalnym komunikacie władz spółki. - Trudna sytuacja wynika głównie z zawarcia opcji walutowych w 2008 roku, które naraziły spółkę na olbrzymie straty i utratę płynności. Przez ostatnie miesiące nasza firma borykała się z egzekucjami komorniczymi, które pochłaniały wszystkie środki płatnicze (...). Stąd też opóźnienia w regulowaniu zobowiązań (...)".

Władze Mostostalu sytuację firmy zaczęły stabilizować kilka lat temu. Wówczas hucznie podpisywano umowę z fińską firmą, która zainwestowała w chojnicki zakład. Na podpisanie umowy zaproszono nawet skoczków narciarskich - Janne Ahonena i Roberta Mateję. Tamta umowa miała zagwarantować Mostostalowi zamówienia na kilka lat.

Fińska firma jednak upadła i Mostostal czekały kolejne zmiany. W pewnym momencie firma była nawet jednym z głównych rozgrywających na polskim rynku. Stało się to, gdy Mostostal Chojnice chciał wraz z inną firmą kupić Stocznię Szczecińską. Sprawa jednak upadła. Teraz Mostostal będzie w stanie upadłości. Nie oznacza to natychmiastowego zamknięcia zakładu. Firma w ten sposób chce uchronić się przed wierzycielami.

- Boimy się o swój los. Od długiego czasu żyjemy z kredytów. Wypłacanie wynagrodzeń w ratach nie jest dla nas satysfakcjonujące. Pomagają nam rodziny - mówi pracownik Mostostalu. -Każdy boi się o siebie i swoją rodzinę.

W Chojnicach upadek tak potężnego zakładu to duży problem. - Pomimo problemów pracujemy dalej, licząc, że wszystko zakończy się pomyślnie. Każdy z nas zostawił tu dużo zdrowia i swojego życia...- mówią pracownicy Mostostalu.

Pracownicy i interesanci mieli ostatnio problemy z kontaktem w władzami Mostostalu. Dotychczasowy prezes Marcin Garus oraz jego zastępcy byli niedostępni. Telefony w firmie milczały.

Przeczytaj także: Chojnice. Ogromny stalowy element wyjechał z Mostostalu na budowę PGE Areny w Gdańsku (ZDJĘCIA)


Władze spółki w końcu jednak spotkały się z załogą firmy, która cały czas w niepewności czekała na informację odnośnie ich losów.

Wiadome jest jedno. Mostostal jest w stanie upadłości. Nie oznacza to jeszcze, że firma przestanie działać, a ludzie stracą pracę. Jak zapewniają władze spółki, stan upadłości ma pomóc firmie wyjść z problemów i zatrzymać czasowo procesy egzekucyjne. Przygotowywany jest plan naprawczy.

Chojnicka firma na brak zamówień nie narzeka. Zresztą od zawsze była firmą, którą w Chojnicach chwalili się wszyscy. Mostostal robił przecież konstrukcję mostu w Londynie czy stadionu w Paryżu.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!