18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Chrystusa Króla i bł. Ojca Daniela Brottier w Chojnicach

Maria Sowisło, Grzegorz Janowczyk
Parafianie z parafii Chrystusa Króla i bł. Ojca Daniela Brottier w Chojnicach
Parafianie z parafii Chrystusa Króla i bł. Ojca Daniela Brottier w Chojnicach Maria Sowisło
Parafia przy wspólnocie Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego w Chojnicach powstała w lipcu 1988 roku. Sześć lat później sprowadzono do niej relikwie ojca Daniela Brottier W lipcu 1988 roku przy wspólnocie zakonnej ...

Parafia przy wspólnocie Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego w Chojnicach powstała w lipcu 1988 roku. Sześć lat później sprowadzono do niej relikwie ojca Daniela Brottier

W lipcu 1988 roku przy wspólnocie zakonnej w Chojnicach powstaje parafia Chrystusa Króla i bł. o. Daniela Brottier. Jest to początek jeszcze większego rozwoju kultu o. Daniela. Przyjeżdżają tutaj nie tylko współbracia zakonni z kraju, ale także misjonarze, polecając swe prace, misje, problemy o. Danielowi. W roku 1994 w dziesiątą rocznicę beatyfikacji o. Daniela Zgromadzenie za aprobatą Biskupa Pelplińskiego - ogłosiło Rok Jubileuszowy. Z Auteill we Francji sprowadzono relikwie o. Daniela. Przyczyniło się to do licznego udziału wiernych w środowych nowennach ku czci Błogosławionego. Był to czas wzmożonych pielgrzymek współbraci ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Zbudowano wówczas nową kaplicę ku czci o.Daniela. Poświecił ją biskup Piotr Krupa. Centralne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga odbyły się 20 listopada 1994 roku w uroczystość Chrystusa Króla z udziałem Prowincjałów Zgromadzenia Ducha Świętego z całej Europy, współbraci z Polski oraz z licznym udziałem wiernych parafii chojnickich. Biskup Jan Bernard Szlaga w liście z 14 grudnia 1994 roku wydał zgodę na powstanie sanktuarium ojca Brottier.

Prawie 2000
wiernych skupia wspólnota parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla i ojca Daniela Brottier

Parafialny Zespół Caritas
Działa od 29 maja 2006 r. zgodnie ze statutem zatwierdzonym przez biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę. Zespół Caritas dyżuruje raz w tygodniu - w środy, w godz. od 17.00 do 18.00.

Grupa "Daniel"
Aktywnie działająca grupa trzeźwiejących alkoholików. Spotyka się w dawnej salce katechetycznej na mitingu zamkniętym (dla osób z problemem alkoholowym), we wszystkie środy o godzinie 19:00. (w ostatnią srodę miesiąca - miting otwarty dla wszystkich).

Koło Misyjne Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci
Koło gromadzi dzieci i młodzież z parafii, w sumie około 20 osób. Spotkania odbywają się w soboty o godz. 10:00.

Poradnia małżeńsko-rodzinna
Czynna po indywidualnym uzgodnieniu w środy w godz. 19:00 - 20:00. Spotkania z parami małżeńskimi, indywidualnymi małżonkami, a także indywidualne spotkania z parami narzeczonych.

Msze Św.
Niedziele i święta:
8:00, 10:00, 12:00, 18:00
Święta zniesione:
8:00, 10:00, 16:00, 18:00
Dni powszednie:
8:30, 18:00
Niektóre nabożeństwa w roku liturgicznym:
poniedziałek - nabożeństwo do Ducha św., wtorek - Nieustająca Nowenna do Bł. Ojca Daniela Brottier, środa - Nowenna do NMP Nieustającej Pomocy

Z Mirosławem Zabrockim proboszczem parafii Chrystusa Króla i błogosławionego Daniela Brottier rozmawia Maria Sowisło

Kościół parafialny znajduje się w zwartej zabudowie. Czy pomimo tego planuje ksiądz jego rozbudowę?
Mamy plany i projekt domu mieszkalnego, który spełniałby też cel duszpasterski. Uważam, że kościół jest wystarczająco duży. Mamy jednak problem z miejscem dla grup duszpasterskich. Potrzebujemy zaplecza. Na razie mamy spartańskie, powiedziałbym, warunki. Salki tak jak kościół nie są ogrzewane, dlatego też grupom udostępniamy pomieszczenia w domu mieszkalnym. Dodatkowym problemem są parkingi. Nie mamy ich więc parafianie się skarżą na utrudnienia w dotarciu na msze. Nie powinno być chyba tak, że miasto finansuje budowę wszystkich parkingów przy parafiach, a nasza jest trochę poszkodowana. Brak miejsc parkingowych dotyczy nie tylko parafian, ale także przyjezdnych, którzy pragną się pomodlić w jedynym polskim sanktuarium błogosławionego ojca Daniela. Mieliśmy już do czynienia z ozdrowieniami osób. Ich rodziny są przekonane, że stało się to po modlitwie w sanktuarium. W każdy wtorek bowiem modlimy się do ojca Daniela.

Na czym polega specyfika parafii?
Jest to jedyna w Chojnicach parafia prowadzona przez ojców misjonarzy. Dodatkowo nie mamy tutaj na osiedlu ani szkoły, ani przedszkola. Mamy także największą liczbę szafarzy, którzy w każdą niedzielę i święta udają się do chorych z Komunią Świętą. Funkcję tę sprawuje aż pięć osób.

Ojciec Daniel pomógł
W uroczystość Chrystusa Króla 25 Listopada l984 roku Ojciec Święty Jan Paweł II zaliczył do grona błogosławionych sługę Bożego Daniela Brottier ze Zgromadzenia Ducha Świętego .
Od tego czasu w Chojnicach wierni przychodzący do małej kaplicy zakonnej Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego powstałej w 1977 roku postanowili naśladować bł.o. Daniela w służbie dla innych oraz zobowiązali się wybudować kaplicę ku jego czci. Ufundowali obraz Błogosławionego, który namalował Michał Leszczyński z Chojnic w 1984 roku. Do budowy kaplicy przystąpiono w 1985 roku. Świadkowie stwierdzają, że w wielu przypadkach w dniach budowy opieka Błogosławionego była widoczna. Przy jego obrazie gromadzą się wierni i otrzymują od Boga potrzebne łaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto