Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łęgu

Monika Niemczyk
Z powstaniem parafii w Łęgu wiąże się legenda o objawieniu i Cudownym Obrazie Matki Boskiej. Są tacy, którzy wierzą w uzdrowienia i łaski udzielane przez jej wstawiennictwo.

Ze wsią Łąg wiąże się pewna historia, na którą natrafiliśmy w poszukiwaniu materiałów. Jest to historia powstania kościoła i geneza jego nazwy. Jak podają źródła, setki lat temu pewna kobieta zmęczona drogą zasnęła pod lipą w gaju. Tej właśnie kobiecie ukazała się Matka Boska, która nakazała jej, aby przekonała tutejszych mieszkańców do budowy kościoła. Tych jednak, jak się okazało, nie trzeba było wcale przekonywać, bo zaraz ruszyli do pracy. Po roku drewniana świątynia była gotowa, a kobieta, która doznała objawienia w dzień narodzenia Maryi, stąd wezwanie parafii, przyniosła do świątyni obraz Maryi z dzieciątkiem Jezus. Obrazowi przypisuje się wiele uzdrowień, jakie dokonały się w łęskim kościele. Cuda te jednak nie zostały udokumentowane.

Parafia łęska przetrwała Szwedów i dopiero okres zaborów odcisnął negatywne piętno na tej wspólnocie. W 1877 roku odszedł z parafii ks. Teodor Gutmann, a Niemcy w ramach Kulturkampfu zabronili innym księżom na odprawianie mszy w Łęgu. Przez 5 lat wspólnota spotykała się na nabożeństwach ... bez kapłana. Najbardziej mężnymi w tym czasie okazali się organista Paweł Bruski, nauczyciel Jan Klonowski i kupiec Teodor Pestka. Byli tak bardzo skupieni na obronie życia kościelnego, że wiele razy z tego powodu stawali przed niemiecką prokuraturą. Do mieszkańców Łęga los uśmiechnął się dopiero w 1882 roku. Wtedy w osieroconej przez 5 lat parafii pojawił się w końcu oczekiwany od lat ksiądz Augustyn Worzałła. W wielu publikacjach ten duchowny przedstawiany jest jako dowcipny i pełen humoru człowiek, autor wielu śmiesznych opowiadań. Dla nowego proboszcza budowa kościoła była sprawą priorytetową. Poprzednia świątynia bowiem, postawiona na poczatku XVIII wieku była bardzo zniszczona. Dzięki staraniom Worzałły i ogromnemu poświęceniu mieszkańców w 1887 roku nowy kościół był gotowy. Okazała świątynia zbudowana jest w stylu neogotyckim. Jej wnętrze pokryte jest polichromią, a wielu mieszkańców przekonuje, że wyposażenie kościoła zostało przywiezione z niemieckiej Moguncji. Organy pochodzą z 1923 roku, w latach 70. odnowiono je i rozbudowano. Stacje drogi krzyżowej datują się na lata 1900-1905. Są to wielobarwne drewniane płaskorzeźby wykonane z drewna bukowego. "Droga" została odnowiona w 1969 roku. Obraz Matki Boskiej, któremu przypisuje się cudowane właściwości , znajduje się w górnej części ołtarza.

Obecny proboszcz, Jan Kiczka, jest trzynastym gospodarzem łęskiego kościoła od 1859 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa proboszczem był ks. Bernard Bączkowski. Już w październiku 1939 roku został on aresztowany przez Gestapo, a później rozstrzelany w Dolinie Śmierci w Chojnicach. Nie można pominąć innej ważnej persony. Przez kilka miesięcy wikariuszem w Łęgu był obecny biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W 1991 roku parafię objął obecny proboszcz ks. Jan Kiczka. W związku z ogromnym zapracowaniem plebana, który nie znalazł czasu na rozmowę z nami, niewiele wiemy o jego planach dotyczących parafii.
Do parafii w Łęgu należą następujące miesjcowości: Będzimierowice, Gotelp, Kęsza, Kolonia. Klonowice, Jastrzębie, Lipki Dolne, Lipki Górne, Nowe Prusy, Stare Prusy, Przyjania, Wądoły, Szałamaje, Szyszkowiec, Zawada, Złe Mięso, Zimne Zdroje

Z parafii
Msze święte:
Dni powszednie: 17:00 (zimą), 18:00 (latem)
Niedziele i święta: 8:15, 10:00, 11:30
Święta zniesione: 8:15, 16:00, 18:00
Adres:
Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
ul. Długa 35
89-652 Łąg
Odpsuty:
Niedziela po święcie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Niedziela po święcie Przemienienia Pańskiego

Materiały źródłowe:
Sławomir Kukowski "Powstanie, rozwój i struktura organizacyjna parafii Łąg" - Zeszyty Chojnickie" 2005, nr 20,
Józef Milewski "Czersk i okolice", Gdańsk 1988,
Merkuriusz Czarnej Wody, 1995, nr 14,
Kazimierz Ostrowski, Gazeta Pomorska nr 2000/12 z 15-16.01.2000,

Józef Borzyszkowski, Cezary Obracht-Prondzyński "Ludzie Czerska i Okolic XIX i XX wieku", Gdańsk-Czersk 2007

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto