Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Wieruszowem powstaje radioteleskop

Redakcja
Kazimierz Błaszczak stale dogląda robót w Cieszęcinie
Kazimierz Błaszczak stale dogląda robót w Cieszęcinie
Aż 13 metrów średnicy ma czasza radioteleskopu, który wkrótce stanie w Cieszęcinie pod Wieruszowem. W fundamencie została złożona kapsuła czasu

Budowę radioteleskopu osobiście nadzoruje jego pomysłodawca Kazimierz Błaszczak, pasjonat astronomii z Wieruszowa, który jest kandydatem do udziału w misji Mars One. W ostatnim czasie pan Kazimierz udał się po ogromne śruby z nierdzewnej stali, które zostały osadzone w fundamencie o głębokości pięciu metrów. Podstawa musi być bardzo solidna, bowiem urządzenie jest ogromnych rozmiarów. Dość wspomnieć, że antena ma średnicę 13 metrów.

- W najbliższym czasie czasza radioteleskopu zostanie przygotowana do montażu, który nastąpi na początku grudnia. Później zostanie zamontowany odbiornik do odbioru fal radiowych z kosmosu i specjalne sterowanie - zapowiada Kazimierz Błaszczak.

Ogromną antenę Błaszczak sprowadził do Wieruszowa już cztery lata temu. Urządzenie, które znajdowało się na wyposażeniu Centrum Usług Satelitarnych w Psarach koło Kielc, zostało przeznaczone do demontażu i likwidacji...

Budowa radioteleskopu znalazła się w budżecie obywatelskim Wieruszowa, gmina zabezpieczyła na ten cel 60 tys. zł. Inwestycja ruszyła w październiku, a generalnym wykonawcą jest miejscowe Przedsiębiorstwo Komunalne. Przed wylaniem dwustu ton betonu na dnie studni została złożona kapsuła czasu.

- Mieszkańcy i uczniowie naszych szkół umieścili w niej list - przesłanie oraz pamiątki - mówi Kazimierz Błaszczak. I dodaje, że kapsułę będzie można wyjąć za… tysiąc lat. Tyle mają wytrzymać śruby fundamentowe.

Zrewitalizowana antena będzie używana do celów astronomicznych. Jego patronką zostanie prawdopodobnie astronomka Maria Kunic, która 400 lat temu mieszkała w Łubnicach koło Wieruszowa. Jak przekonuje Kazimierz Błaszczak, jej osiągnięcia są porównywalne z dokonaniami Jana Heweliusza. Otwarcie radioteleskopu jest planowane na maj 2015 roku, bowiem w tym miesiącu przypada rocznica urodzin Marii Kunic.

W Wieruszowie nie zamierzają poprzestać na budowie radioteleskopu. W najbliższej przyszłości na terenie byłej szkoły w Cieszęcinie ma jeszcze powstać astrobaza. Stworzeniem miejsc do obserwacji astronomicznych zainteresowane są również inne miasta i gminy w regionie – Wieluń, Sieradz, Widawa i Burzenin. Ich włodarze spotkali się w czerwcu w sieradzkim Muzeum Okręgowym z marszałkiem województwa Witoldem Stępniem. Dyskutowano o możliwościach sfinansowania budowy sieci astrobaz z funduszy unijnych. Marszałek przychylnie odniósł się do projektu i wyraził nadzieję, że zaangażują się w to jeszcze inne samorządy. Koszt budowy jednego obserwatorium szacuje się na około 500 tys. złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto