Osoba, która dopiero rozpoczynała pracę w policji, w ub Osoba, która dopiero rozpoczynała pracę w policji, w ub

Osoba, która dopiero rozpoczynała pracę w policji, w ub. roku otrzymywała średnio ok. 1,6 tys. zł na rękę. Doświadczony policjant (druga grupa zaszeregowania) mógł liczyć na ok. 2,4 tys. zł na rękę (© Tomasz Bołt)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rząd zamierza rozłożyć podwyżki dla służb mundurowych na cztery lata. W przyszłym roku wzrost płac policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu ma wynieść średnio 253 zł brutto.

W 2018 r. ich uposażenie wzrośnie o 21 zł. Podwyżki w styczniu 2019 r. wyniosą 309 zł. Z kolei w 2020 r. wynagrodzenia będą wyższe o kolejne 26 zł. W sumie w latach 2017-2020 mundurowi otrzymają średnio dodatkowe 609 zł brutto. Tymczasem liczyli na wzrost uposażeń co najmniej o ok. 1 tys. zł.

- Czujemy się rozczarowani. Nasze pensje były zamrożone przez lata. Przed wyborami obiecywano nam znaczące podwyżki. Niestety, propozycje rządowe są grubo poniżej naszych oczekiwań. Według nas, zaproponowane kwot powinny być wyższe o 100 proc. - twierdzi Józef Partyka, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa pomorskiego.

Związkowcom nie podoba się też to, że w projekcie ustawy dotyczącym podwyżek podano średnie kwoty. Uważają, że realny wzrost płac dla szeregowych funkcjonariuszy może więc wynieść tylko kilka złotych. - Oficer przy biurku prawdopodobnie dostanie dużo więcej niż zwykły kapral. Ma się zgadzać średnia, a nie kwota dla konkretnej osoby - twierdzi Mariusz Tyl, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Wyższe pensje przewidziano też dla pracowników cywilnych, zatrudnionych w formacjach mundurowych. W 2017 r. ich wynagrodzenia średnio zwiększą się o 250 zł, a rok później o dodatkowe 21 zł. Od roku 2019 otrzymają oni kolejne 300 zł na etat, a w roku następnym 26 zł. Łączne podwyżki wynagrodzeń dla tych pracowników wyniosą średnio 597 zł.

O takie same kwoty zostaną zwiększone wypłaty dla cywilnych pracowników policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu. I w tym przypadku kwoty podwyżek nie satysfakcjonują związkowców. Zapowiadają oni, że będą próbowali przeforsować wyższe sumy podczas prac Rady Dialogu Społecznego.

Z kolei autorzy projektu ustawy przekonują, że zaproponowany przez nich system podwyżek będzie motywował do pracy i jest sprawiedliwy.

- System wzrostu płac będzie powiązany z osiągnięciami. Zamierzamy nagradzać tych, którzy pracują najciężej - wyjaśniał Sebastian Chwałek, wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, podczas prezentacji projektu.

Obecnie nowo przyjęci pracownicy mundurowi zarabiają niewiele więcej niż wynosi minimalna pensja krajowa (1850 zł brutto). Na przykład funkcjonariusz rozpoczynający pracę w policji, czyli tzw. kursant (z pierwszą grupą zaszeregowania) zarabiał w ubiegłym roku średnio ok. 1,6 tys. zł netto. Pracownik z drugą grupą zaszeregowania średnio otrzymywał 2,4 tys. zł netto. Z kolei początkujący strażacy mogą liczyć na ok. 1,5 tys. zł na rękę (przeciętne zarobki w całej formacji - jak podaje MSWiA - wynoszą ok. 4,4 tys. zł brutto).

Pensje, które pozostawiają wiele do życzenia to jedno. Związkowcy opowiadają też o absurdach związanych chociażby z wypłatą dodatku z tytułu awansu.

- Strażak, który awansuje na wyższy stopień, powinien otrzymywać z tego tytułu pensję wyższą o ok. 20 zł. Tymczasem komendanci nie są w stanie wysupłać nawet tak niewielkiej kwoty. Zabierają to 20 zł strażakowi z dodatku funkcyjnego i wypłacają je w ramach awansu. Strażak awansował, ale jego pensja się nie zmieniła. Szacujemy, że w 30-40 proc. komend w kraju dochodzi do takich sytuacji - przyznaje Krzysztof Oleksak, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków Florian.

Wypłata wyższych pensji ma być częścią szerszego przedsięwzięcia zakładającego zmiany w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przygotował projekt ustawy ustanawiającej „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Jego realizacja ma kosztować 6,5 mld zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na podwyżki, ale też m.in. na remonty komisariatów i wymianę sprzętu.


Praca

Komentarze (94)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Polka (gość)

Służby mundurowe liczyli....szacun autor Agnieszka Kamińska. Naprawdę należy pogratulować polszczyzny.

Ela Flisikowska <efas> (gość)

No to jak ciebie dadzą po mo rdzie luje żebyś się nie odważył wzywać Policji bo łapy blisko du/py obetniemy dla /czego wyzywasz a może to ty jesteś przestępcą ? że tak się pienisz na Policję bo porządny człowiek nie musi się bać policji ale przestępcy na ich widok powinien sobie kopyta połamać My jesteśmy z Policją i wspieramy ich działania a przestępca ma swoje miejsce w celi więżenia przy ul. Kurkowej 12 w Gdańsku tak samo to dotyczy mafii partyjnej z [PO] laweta jest gotowa do odholowania przestępców POLITYCZNYCH z PO i PSL
Policja może na nasze wsparcie zawsze liczyć porządnych policjantów będziemy bronić tak jak do tych czas pozdrawiamy policjantów wszystkich w całej Polsce i życzymy większe pensie takie jakie są w co najmniej w Niemczech .

pamela polo (gość)

Całe to stado tzw "polycjantów" i innych na ubeckich przywilejach jest rozpuszczone jak dziadowski bicz. Niczego nie potrafią, prócz wypisywania mandatów! Do roboty do 60 lat a nie na wcześniejsze emerytury po 15 latach.

Kaszub (gość)

Psy powinny pracować za michę i to jak dobrze będą się sprawować, przecież oni tylko jeżdżą i łapią kierowców

albert12 (gość) (nie POwtarzaj bzdur tylko czytaj)

Metoda dla naiwnych "kopiuj-wklej". To ja też tą metodą:Oto prawdziwe dane: do października 2012 r. (nowszych danych nie mam) Macierewicz stawał przed sądami w sprawie raportu z likwidacji WSI 29 razy. Przegrał 19 procesów, wygrał zaledwie dwa (w tym jeden z Solorzem). W sześciu przypadkach sprawy zakończyły się ugodami, cztery toczą się nadal. Proces cywilny z Dukaczewskim przegrał, karny chyba toczy się nadal. Ostatnio sprawa przycichła" itd,itp
I już ode mnie - najgorsze jest to że ten świr upublicznił siatki wywiadu polskiego, które działały na całym świecie,czyli rozwalił polski wywiad.na pewno kilku działających dla Polski straciło życie.Masz pusty łeb jak tego nie rozumiesz.
A niektóre procesy ten świr wygrał, bo wg durnego polskiego prawa nie był funkcjonariuszem państwowym.To Polska, nie świr, przegrywała, to Polska, nie świr, płaciła miliony odszkodowania

toporna stokrotka (gość) (Ala)

na nic więcej cię nie stać? nic więcej nie potrafisz, poza trollowaniem? jak szefem komisji obrony był konfident własnej narzeczonej i człowiek naprawdę niezrównoważony - gdzie wtedy był twój oddział?

Referenda odwoławcze w Samorządach czas zacząć!!!! (gość)

Referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego

Inicjator referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przekazuje na piśmie, komisarzowi wyborczemu, wniosek mieszkańców wraz z informacją o spełnieniu obowiązków wskazanych wcześniej. Komisarz wyborczy niezwłocznie potwierdza na piśmie otrzymanie wniosku. Komisarz wyborczy zwraca inicjatorowi referendum lub jego pełnomocnikowi wniosek zawierający uchybienia i wyznacza 14 dni do ich usunięcia. Komisarz wyborczy odrzuca wniosek o przeprowadzenie referendum, w którym stwierdził nie dające się usunąć uchybienia. Postanowienie o odrzuceniu wniosku przekazuje się niezwłocznie inicjatorowi referendum lub jego pełnomocnikowi. Komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku nie później niż w ciągu 30 dni od dnia jego złożenia.

wopek (gość) (Wasz bolek z Gdańska)

Ty emeryt ile masz emki? Bo ja jako mundurowy za 15 lat będę miał 1/3 tego co ty wiec nie sap. Dobrze to już było......
A co do cywili i rencistów to masz racje dostają 2 x za mało( najnizsza krajowa pensji tez by mogła wzrosnąc)