Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W regionie radomskim zaczyna rosnąć poziom bezrobocia

Janusz Petz
W „pośredniakach” regionu radomskiego jest więcej nowych bezrobotnych, ale nie jest gorzej niż w ubiegłych latach.

W grudniu bezrobocie wzrosło we wszystkich powiatach regionu radomskiego, oprócz powiatu grójeckiego, gdzie liczba osób bez pracy zmalała.
[podobne]
W powiecie lipskim przybyło 209 bezrobotnych, radomskim 163, zwoleńskim 140, kozienickim 131, szydłowieckim 61, przysuskim 49, białobrzeskim 22, mieście Radomiu 10 osób.

Najlepsza sytuacja jest w powiecie grójeckim, gdzie w grudniu ubyło 40 bezrobotnych. Warto dodać, że za listopad w tym powiecie zanotowano rekordowo niskie bezrobocie wynoszące 4,6 procent. Tak niskiego bezrobocia nie ma nawet w niektórych wielkich aglomeracjach, a wszystko wskazuje na to, że ciągle będzie spadać.

Styczniowe powroty

Pracownicy urzędów pracy przekonują, że wzrost liczby osób rejestrujących się na listach bezrobotnych na przełomie grudnia i stycznia nie jest niczym szczególnym. Na święta wraca sporo osób z sezonowych robót zagranicznych, na koniec roku kończą się też często umowy czasowe o pracę. W ubiegłych latach często na początku stycznia w „pośredniakach” kłębiły się tłumy. Również w tym roku zarejestrowano sporo osób, można więc spodziewać się, że bezrobocie wzrośnie jeszcze w styczniu.

- Myślę jednak, że najgorsze mamy za sobą. Są optymistyczne sygnały z rynku pracy. Uruchamiamy też, o kilka miesięcy wcześniej niż w ubiegłych latach, aktywne formy zwalczania bezrobocia - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Zobacz też
Ewa Kopacz o bezrobociu w Radomiu

Ważna aktywność

W tym roku radomski „pośredniak” dostanie porównywalną jak w ubiegłym roku kwotę pieniędzy na takie formy wspierania bezrobotnych, jak staże, dotacje na tworzenie mikrofirm, dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy, roboty publiczne i interwencyjne, a także szkolenia i przekwalifikowania.

W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu dostanie na ten cel co najmniej 57 milionów i już w tej chwili podpisywane są umowy z adresatami finansowej pomocy rządowej i unijnej. Jest kilka nowych form wspierania bezrobotnych.

Można uzyskać specjalną dotację na zatrudnienie bezrobotnego - przez rok płaci pensję „pośredniak”, przez kolejny rok pracodawca.

Dla młodych ludzi atrakcyjny może być bon „zasiedleniowy”. Jeśli ktoś znajdzie pracę w miejscowości oddalonej co najmniej 80 kilometrów od miejsca zamieszkania, to dostanie częściową refundację kosztów wynajęcia lokum.
[zaj_kat]
Pomimo grudniowego wzrostu bezrobocia, wciąż sytuacja na rynku pracy jest znacznie lepsza niż w ubiegłych latach. W powiecie kozienickim listopadowe bezrobocie było najniższe o tej porze roku od 24 lat - od listopada 1991 roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto