Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko będzie pomagało w usuwaniu skutków nawałnicy w Rytlu

Piotr Furtak
Jak się dowiedzieliśmy do Rytla w gminie Czersk skierowano żołnierzy z jednostki w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim. Ich zadaniem będzie "udrożnienie" Wielkiego Kanału Brdy oraz samej rzeki, które grożą wylaniem. Z okolic Rytla ewakuowano turystów wypoczywających na polu namiotowym.

Mimo, że minęło już kilka dni od nawałnicy sytuacja w okolicach Rytla nadal jest. Po apelach sołtysa miejscowości w radiu do wsi zjechały dziesiątki ludzi z Chojnic, Czerska oraz innych miejscowości, którzy spontanicznie zabrali się za pomaganie.

- Dla mnie to bardzo budujące - mówi Łukasz Ossowski, sołtys miejscowości. - Po moim apelu odebrałem chyba z 300 telefonów z deklaracją pomocy. Sytuacja jest trudna o tyle, że Rytel jako wioska została najbardziej poturbowana i zniszczona przez coś, czego meteorolodzy nie są w stanie nazwać. Nie wiedzą czy to tornado, trąba powietrzna, czy coś innego, bo skala zniszczeń jest tak ogromna, że trudno to zdefiniować. Sołectwo ma 9 tysięcy hektarów, z czego 8 tysięcy hektarów drzew leży. Wielkie słupy wysokiego napięcia leżą pogniecione. Linia średniego napięcia nie istnieje. Około 150 domów zostało zniszczonych, do tego kilkadziesiąt zniszczonych samochodów. Dotychczas mówiono przede wszystkim o wielkiej tragedii w Suszku. Tego nikt nie podważa i łączę się z rodzinami ofiar, natomiast Rytel został gdzieś pominięty w przekazach medialnych. Ja mieszkałem przy lesie. W tej chwili do najbliższego drzewa mam 4 kilometry. Nam, rytlanom po prostu wyrwało serce...

Publikujemy treść komunikatu z biura prasowego wojewody pomorskiego na temat usuwaniu skutków nawałnicy w okolicach Rytla:
"informujemy, że w dniu dzisiejszym Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podjął decyzję o skierowaniu do gminy Rytel sił i środków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej celem wsparcia administracji państwowej w sytuacji kryzysowej po ostatnich nawałnicach, jakie przeszły nad województwem pomorskim. Siły zostaną zaangażowane do prac przy udrożnianiu koryta rzeki BRDA w miejscowości Konigort (gm. Rytel, pow. Chojnicki) w związku z niedrożnością koryta rzeki spowodowanej silnymi wiatrami z 11 i 12 sierpnia br. oraz w udrożnieniu przejazdu do zapory.

W celu udrożnienia koryta rzeki do pomocy zostaną zaangażowane m.in. 2 spycharki szybkobieżne, 2 zestawy niskopodwoziowe, 2 samochody ciężarowo-terenowe,
2 zestawy Gąsiennicowych Transporterów Pływających, 4 samochody ciężarowo-terenowe. W dyspozycji będzie ok. 60 żołnierzy, którzy będą wykonywać konkretne zadania.

Na miejsce wysłano również grupę rekonesansową, która ma dokonać rozeznania, czy potrzebne będą dodatkowe siły i środki.

Osobą odpowiedzialną za koordynację akcji w miejscowości Konigort jest komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej – starszy brygadier Tomasz Komoszyński.

Dodatkowo informujemy, że służby Wojewody Pomorskiego stale monitorują sytuację w województwie pomorskim. Służby energetyczne podejmują wszelkie możliwe działania nad przywróceniem energii elektrycznej we wszystkich gminach. Przejazdy kolejowe są drożne.

Uruchamiane są pierwsze transze środków finansowych na wypłatę zasiłków celowych dla gospodarstw domowych z gmin dotkniętych przejściem huraganów i ulewnych deszczy oraz gradobicia. Są to kwoty do 6 tys. zł na gospodarstwo domowe.

Na godz. 10.00 już tylko 3 osoby znajdowały się pod opieką medyczną pomorskich szpitali."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto