Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólny ratunek dla świątyni

Radosław Osiński
Restauracja chojnickiej bazyliki to efekt pierwszego w województwie sojuszu władz samorządowych i kościelnych. Zawarte w ubiegłym roku porozumienie między samorządem miasta, Urzędem Marszałkowskim, kurią diecezjalną w ...

Restauracja chojnickiej bazyliki to efekt pierwszego w województwie sojuszu władz samorządowych i kościelnych. Zawarte w ubiegłym roku porozumienie między samorządem miasta, Urzędem Marszałkowskim, kurią diecezjalną w Pelplinie i parafią pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela zaowocowało inwestycją wartą 4, 5 miliona złotych. Jest ona realizowana od maja 2006 roku a osiągnie kres w przyszłym roku.
Co jest bezpośrednim powodem inwestycji?
- Mury bazyliki są zniszczone i to z wielu powodów - mówi ks. infułat Stanisław Grunt, ekonom diecezji pelplińskiej. - Mury wietrzeją z powodu wilgoci, ten proces był spotęgowany faktem, że przez wiele lat prezbiterium było pokryte marmurem i wilgoć nie miała ujścia. Także podwyższenie poziomu gruntu wokół kościoła sprzyja zniszczeniom.
W wyniku przetargu prace przy świątyni i jej okolicy władze miasta powierzyły chojnickiemu Przedsiębiorstwu Drogowo-Mostowemu i warszawskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, za 4 541 821 zł. Do zadań postawionych tym firmom należy budowa drenażu grawitacyjnego przyściennego przy bazylice, restauracja elewacji, przebudowa istniejącej kanalizacji deszczowej wraz z rozbudową. Inwestycja obejmuje też wymianę nawierzchni ulic znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta oraz Bazyliki, tj. placu Kościelnego, ul. Gimnazjalnej, Myśliboja, Nowe Miasto.

W odnowionej bazylice będą eksponowane wszystkie jej atrakcje, choćby XV-wieczna monstrancja, jedna z trzech tego typu w Polsce, odnowiona figura Madonny na wzór Pięknej Madonny z Torunia, czy płyta nagrobna Jana Derengowskiego z 1625 roku. Niemalże gotowa do zwiedzania jest już jedna z krypt, z zachowanymi pochówkami z XIV wieku.
Chojnicka Bazylika Mniejsza - gotycka świątynia pochodzi z 1360 roku i jest jednym z najważniejszych sakralnych zabytków Pomorza. 11 marca 1993 roku papież Jan Paweł II podniósł kościół pod wezwaniem ścięcia św. Jana Chrzciciela do godności Bazyliki Mniejszej. W podziemiach bazyliki są groby m.in. Hermana Hana (zm. w 1628 r.), wybitnego malarza sakralnego znanego w całej Europie. Kościół kilkakrotnie uległ pożarom w poprzednich wiekach. Za sprawą starań kolejnych proboszczów i parafian odzyskał pierwotną formę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto