Bezpieczny remont mieszkania w czasie koronawirusa. Tych zasad trzeba przestrzegać!

Akcja specjalna Temat tygodnia: Fachowiec
123rf
Jakich zasad należy przestrzegać i wymagać od fachowców, żeby bezpiecznie wyremontować mieszkanie?

Oto zasady bezpieczeństwa podczas prac remontowych, napraw i serwisu

W licznych wytycznych rządowych jak dotąd nie zostały uwzględnione zasady bezpieczeństwa higienicznego podczas wykonywania prac remontowych, budowlanych itp., wykonywanych w naszych domach i mieszkaniach.

Jednak bardzo pomocne zasady opracowało Stowarzyszenie Dom Bezpieczny. Są one wdrażane w firmach, które przystąpiły do programu Klient Bezpieczny (o którym poniżej), ale ich przestrzegania powinniśmy wymagać od każdego fachowca zatrudnianego przez nas i wpuszczanego do naszego domu lub mieszkania. W szczególności jeśli prace (np. naprawy, serwis) odbywają się podczas, gdy przebywamy w domu i mamy kontakt z osobą wykonującą prace.

Bezpieczny remont mieszkania – od czego zacząć

Jeśli planujemy prace związane z remontem, naprawą, serwisem, związane z koniecznością wpuszczenia ekipy lub wykonawcy do domu, to już podczas rozmowy telefonicznej z fachowcem lub przedstawicielem firmy powinniśmy ustalić, jakie środki bezpieczeństwa obowiązują.

Powinniśmy zarówno otrzymać informacje, jakich zasad przestrzegają wykonawcy, jak i zostać poinformowani o tym, jakie zasady obowiązują nas i ewentualnie domowników (liczba osób mających kontakt z wykonawcami powinna być ograniczona do minimum).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas remontu

Jednym z podstawowych wymogów jest to, żeby członkowie ekipy montażowej stosowali maski zasłaniające usta i nos, okulary ochronne albo przyłbice, a także rękawiczki jednorazowe. Wskazane są także ochraniacze na buty i kombinezony czy fartuchy ochronne. Miejsce, gdzie odbywają się prace powinno się wydzielić, np. wieszając folię w drzwiach.

Podczas rozmów z fachowcem my też powinnyśmy stosować maseczkę i zachowywać bezpieczny dystans, a kontakty powinny być ograniczone do minimum. Nie powinniśmy też przebywać w miejscu wykonywania prac.

Po zakończeniu prac, ich miejsce powinno zostać zdezynfekowane (dotyczy to też instalowanych lub serwisowanych sprzętów i elementów wyposażenia). Dopiero po tym można przystępować do wykonania protokołu zdawczo-odbiorczego. Zaleca się też, żeby miejsce prac remontowych czy montażowych wietrzyć przez 3 godziny po wyjściu ekipy.

Jeśli prace są większe i zatrudniamy kilka różnych ekip, trzeba zadbać o to, żeby nie pracowały one jednocześnie w tym samym pomieszczeniu. Kolejni pracownicy mogą przystąpić do pracy dopiero po zdezynfekowaniu miejsca przez poprzednią ekipę.

Pełne i aktualizowane wytyczne dotyczące bezpiecznego wykonywania prac remontowych i serwisowych podczas pandemii COVID-19 znajdują się tutaj.

Partnerzy:
ŁUKASZ OKRÓJ - ENERGOTECH Zakład usług elektrycznych i automatyki przemysłowej
Rychnowy 66,
77-300 Człuchów
[email protected]
510 230 516

WIATRO-SOLAR
ul. Morozowa 3
89-600 Chojnice
[email protected]
+48 72 72 74 920
www.wiatrosolar.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto