Centralna Liga Juniorów U-17. Ważne zwycięstwo derbowe biało-zielonych. W Lechii Gdańsk odczucie ulgi, a w Arce Gdynia niepokój [zdjęcia]

Paweł Stankiewicz
Arka Gdynia - Lechia Gdańsk
Arka Gdynia - Lechia Gdańsk Fot. Przemysław Świderski
Lechia Gdańsk wygrała w Gdyni z Arką 4:2 w meczu derbowym w Centralnej Lidze Juniorów U-17. To było bardzo ważne spotkanie, po którym gdańszczanie są już spokojni, a żółto-niebiescy znaleźli się w trudnej sytuacji.

W rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-17 są cztery grupy po osiem drużyn. W grupie, w jednej rundzie, drużyny rozgrywają mecz i rewanż. Na zakończenie roku dwie najsłabsze drużyny opuszczają CLJ U-17, a w ich miejsce dwie awansują. Wiosną rywalizacja zaczyna się od zerwa i dopiero wtedy zwycięzca grupy staje do gry o mistrzostwo Polski. Dlatego tak ważne były derby Trójmiasta, bowiem Arka i Lechia były zagrożone opuszczeniem CLJ U-17. Przed meczem w lepszej sytuacji byli żółto-niebiescy, którzy mieli trzy punkty przewagi nad lokalnym rywalem i bezpośredni mecz w Gdyni. Mobilizacja w Lechii była jednak duża i nawet niespełna 16-letni Krystian Okoniewski, który ostatnio prezentuje fantastyczną formę strzelecką, nie pojechał z zespołem U-18 na mecz z liderem Śląskiem Wrocław, ale właśnie miał pomóc drużynie trenera Marka Zieńczuka w derbach Trójmiasta.

Mecz zaczął się bardzo dobrze dla Lechii, bo już w 5 minucie gola strzelił Amadeusz Mielnik. Arka zabrała się do roboty i szybko do wyrównania doprowadził Marcel Predenkiewicz. Ciąg dalszy pierwszej części spotkania to lepsza i skuteczniejsza gra zespołu z Gdańska. Najpierw do siatki gospodarzy trafił rozgrywający bardzo dobry mecz Mikołaj Mekler, a siedem minut przed przerwą dwumbramkową przewagę Lechii dał Krystian Okoniewski. Sytuacja Arki była trudna, a biało-zieloni starali się kontrolować wydarzenia na boisko. Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy kontaktowego gola dla żółto-niebieskich strzelił Adrian Łyszkiewicz-Dustet i gdynianie uwierzyli, że mogą odwrócić losy tego spotkania. Marzenia Arki o remisie ostatecznie zostały rozwiane na osiem minut przed zakończeniem spotkania, a gola na wagę cennych trzech punktów dla Lechii strzelił Konrad Kopiczyński.

Co oznacza wynik w derbach Trójmiasta? Lechia zagra jeszcze z AP Reissa Poznań, ale po tym zwycięstwie już jest pewna utrzymania. Arka z kolei jest na granicy utrzymania, bo zajmuje ostatnie bezpieczne miejsce i ma tylko punkt przewagi nad FASE Szczecin. Właśnie do Szczecina udadzą się teraz żółto-niebiescy i nie mogą przegrać tego spotkania, aby utrzymać się i wiosną dalej grać w Centralnej Lidze Juniorów U-17.

Arka Gdynia – Lechia Gdańsk 2:4 (1:3)

Bramki: 0:1 Amadeusz Mielnik (5), 1:1 Marcel Predenkiewicz (17), 1:2 Mikołaj Mekler (26), 1:3 Krystian Okoniewski (38), 2:3 Adrian Łyszkiewicz-Dustet (52), 2:4 Konrad Kopiczyński (82)

Arka: Depka – Pniewski (55 Jasiński), Predenkiewicz, Babś, Baranowski, Capar, Krause, Luchowski (78 Galiński), Skrobański, Staniszewski (46 Łyszkiewicz-Dustet), Zieliński (65 Bondara)

Lechia: Mikułko – Mekler, Brylowski, Martuszewski, Mielnik (90+2 Stenzel), Włodarczyk (87 Płotka), Koperski, Okoniewski, Brzęk, Kowalski, Pawelec (81 Kopiczyński)