Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum edukacji folklorystycznej

Rozmawiała Maria Sowisło
Rozmowa z Markiem Czarnowskim, prezesem Stowarzyszenia Zespołu Folklorystycznego Krebane w Brusach. - Podsumowaliście w stowarzyszeniu ubiegły rok. Jakie plany i nadzieje wiążecie z tegorocznym działaniem zespołu? ...

Rozmowa z Markiem Czarnowskim, prezesem Stowarzyszenia Zespołu Folklorystycznego Krebane w Brusach.

- Podsumowaliście w stowarzyszeniu ubiegły rok. Jakie plany i nadzieje wiążecie z tegorocznym działaniem zespołu?

- Obecnie jesteśmy na obozie kondycyjnym w Gdańsku. Uczyć się będziemy tańców górali żywieckich. Z pewnością będziemy w tym roku kontynuowali Międzynarodowy Festiwal Folkloru, przegląd zespołów kaszubskich o cytrę Wicka Rogali oraz turniej tańców polskich. Chcemy także pozyskać pieniądze na stworzenie centrum edukacji folklorystycznej. W ramach centrum chcemy organizować warsztaty związane z folklorem. Zespół ma też plany wyjazdowe. Oprócz Czech i Ukrainy otrzymaliśmy zaproszenie do Szanghaju. Wiąże się to oczywiście z pozyskaniem pieniędzy na wyjazd. Jeśli się nam nie uda, to będziemy musieli zrezygnować.

- Gdzie miałoby się mieścić centrum edukacji?

- O centrum nie myślimy w kategoriach budynku, czy siedziby. Zarówno Brusy, jak i zespół zasłużyły na takie miano. Na ten cel nie potrzebujemy wielkiej bazy. W Brusach jest kilka sal, w których moglibyśmy organizować zajęcia taneczne. Centrum, to Brusy i zespół Krebane. To miejsce promieniujące życiem folklorystycznym. Chcemy pokazać, co jeszcze można zrobić w tej dziedzinie. Dlatego też złożyliśmy jedyną ofertę w województwie pomorskim na dokształcanie i edukację folklorystyczną.

- Czy nie obawia się pan niewielkiego zainteresowania warsztatami folklorystycznymi?

- Tego się nie obawiamy, ponieważ w ubiegłym roku zorganizowaliśmy warsztaty. Nie robiliśmy intensywnej promocji, a i tak przyjechało 35 osób.

- Jakie argumenty przytoczyłby pan, aby przekonać mnie i Czytelników "Dziennika", że zespół Krebane i Brusy zasługują na miano centrum folklorystycznego?

- Argumentów jest wiele. Wystarczy przyjrzeć się 25-letniej historii zespołu. Nie myślimy tylko o sobie. Dowodem na to jest festiwal. Wymyśliliśmy sobie, że organizować go będą zespoły przy udziale jednostek samorządowych. Dzięki temu członkowie grup wymieniają doświadczenia i nawiązują stałe kontakty. Jesteśmy też jednym z nielicznych kaszubskich zespołów, który jest w polskiej sekcji CIOFF (organizacja kulturalna działająca przy UNESCO - przyp. red.). Efektem naszych działań był występ na sopockim hipodromie podczas pielgrzymki Ojca Świętego w 1999 roku. Wówczas udało nam się z Marianem Wiśniewskim stworzyć 300-stu osobowy chór. Myślę, że argumenty są przytłaczające.

- Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto