18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chojnice. Dzieje powiatu po kosztach, ale... wysokich

Maria Sowisło
Starosta chojnicki Stanisław Skaja i nowa publikacja o samorządzie
Starosta chojnicki Stanisław Skaja i nowa publikacja o samorządzie Maria Sowisło
Tuż przed zakończeniem kadencji ukazała się druga książka z cyklu Dzieje Ziemi i Powiatu Chojnickiego. Jeszcze ciepły tom traktuje o znanych i zasłużonych dla tego samorządu ludziach, którzy już nie żyją.

- Przynajmniej problemów nie będzie - stwierdził Stanisław Skaja, starosta chojnicki.

Tutaj domyślać się można, że nawiązał w ten sposób do wydanej przez Urząd Miejski w Chojnicach w październiku tego roku poprawionej książki - "Dzieje Chojnic". Na forach internetowych chojniczanie nie szczędzą słów krytyki do tej publikacji. Dotyczą one najczęściej opisów znanych osób i ich wkładu w rozwój miasta. Wśród panteonu zasłużonych dla miasta chojniczan są bowiem zarówno osoby nieżyjące, jak i żyjące.
- Polemika nie zasługuje na uwagę - skwitował Kazimierz Ostrowski, redaktor "Dziejów Chojnic" podczas prezentacji książki na ostatniej sesji mijającej kadencji Rady Miejskiej Chojnic.

Wydana przez starostwo książka jest opatrzona numerem trzecim. Samorząd od ubiegłego roku rozpoczął publikowanie niejako od tyłu. Do tej pory ukazał się bowiem z tego cyklu tom czwarty - "Dzieje ziemi chojnickiej w wypisach". Teraz z kolei wspomniany - "Ludzie ziemi chojnickiej".

Wydanie wszystkich części kosztować ma budżet powiatu 217 tys. złotych. Autorzy pracują pod nadzorem prof. Jacka Knopka. Kolejne części II i I mają się ukazać do końca grudnia tego roku (Kalendarium Ziemi Chojnickiej) oraz w czerwcu przyszłego roku (Przeszłość i Teraźniejszość Powiatu Chojnickiego).
Najnowszy tom o ludziach powiatu trafił już do sprzedaży. Można go kupić w samorządowej spółce Promocja Regionu Chojnickiego. Ile będzie trzeba wysupłać z portfela?
- Sprzedajemy go po kosztach, czyli ok. 35 złotych plus oczywiście marża - informuje starosta Skaja.

Cena wydaje się być wygórowana. Powiatowe wydawnictwo ma bowiem ponad sto stron, a miejskie - "Dzieje Chojnic", ponad 900 i koszt jednego egzemplarza to... 25 złotych. Miejskie wydawnictwo jest większe i zostało opatrzone kilkudziesięcioma stronami ze zdjęciami.
- Proszę mnie o to nie pytać, ja dokładnie nie wiem, co i za ile - skwitował pytanie, dlaczego tak drogo, Skaja. - Wszystkiego nie mam w głowie.

Tu warto przypomnieć, że poprzednie opracowania dotyczące powiatu chojnickiego zostały wydane w roku 1936 - monografia pt. "Powiat chojnicki. Ziemia-ludzie-przeszłość. Życie gospodarcze i społeczne" autorstwa Czesława Wycecha oraz w roku 1971 - monografia pt. "Chojnice. Dzieje miasta i powiatu" pod redakcją Stanisława Gierszewskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto