Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chojnice. Kampania ciąża bez alkoholu

Maria Sowisło
Krzysztof Liszcz po wykładzie dzielił się swoimi doświadczeniami. Fot. Maria Sowisło
Krzysztof Liszcz po wykładzie dzielił się swoimi doświadczeniami. Fot. Maria Sowisło
Piwo nie powoduje zwiększenia laktacji, to jeden ze stereotypów, które starają się obalić na temat picia alkoholu w ciąży naukowcy i lekarze. Ogólnopolska kampania "Ciąża bez alkoholu" zawitała także do Chojnic.

Piwo nie powoduje zwiększenia laktacji, to jeden ze stereotypów, które starają się obalić na temat picia alkoholu w ciąży naukowcy i lekarze. Ogólnopolska kampania "Ciąża bez alkoholu" zawitała także do Chojnic.

Prelekcje na temat uszkodzeń płodu i późniejszych tego efektów wygłosił Krzysztof Liszcz, psychiatra i krajowy konsultant Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który wspólnie z żoną stworzył rodzinę zastępczą dla czwórki dzieci z alkoholowym zespołem płodowym - FAS.
- Tysiąc kobiet w ciąży codziennie jest nawalonych jak stodoła, przepraszam za to stwierdzenie, ale to jest fakt - mówił Liszcz. - Trzeba pamiętać czyś ty ptak, czyś ty ssak, alkohol działa tak samo. Picie w czasie ciąży może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia płodu.

Dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży, trudniej się uczą, maja problemy z rozpoznawaniem prawej i lewej ręki, są często wyśmiewane przez rówieśników i uważane za krnąbrne przez dorosłych.
- Te dzieci nie maja trzech głów, nie jeżdżą na wózkach inwalidzkich więc skoro wyglądają jak inne dzieci, to wymagamy często od nich normalnego zachowania - mówił Liszcz. - Te dzieci na świat patrzą jak na komiks, tylko, że z tych obłoczków z wypowiedziami ktoś wymazał im literki. Często zachowują się jak jeżozwierz na bocznym torze czekający na litość. Warczą na siebie i na świat.

Liszcz dawał także przykłady zachowania się dzieci z zespołem FAS. Nie potrafią bowiem nawet przeżegnać się. jest to zbyt skomplikowane. Dlatego też ważne jest aby jak najwięcej matek w ciąży dowiedziało się, że alkohol nawet w najmniejszych ilościach może zaszkodzić dziecku w ich łonie. Badania naukowe bowiem nie określają jednoznacznie jaka dawka jest szkodliwa.
- Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy starać się zmienić przyszłość, aby dzieci z zespołem FAS rodziło się jak najmniej - dodał Liszcz.

Wstrząsający okazał się film dokumentalny "Wieczne dziecko", w którym to matki jak ciężko jest żyć ze świadomością ponoszenia odpowiedzialności za niepełnosprawność umysłową swojego dziecka, które skazane jest do końca życia na opiekę dorosłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto