Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chojnice. O bezpieczenstwie na drogach będą mówić z... ambony

KPP Chojnice, WuPe
Chojnicka Policja przesłała do kościołów w powiecie chojnickim list traktujący o zagrożeniach w okresie zbliżającego się Święta Zmarłych. W kilku słowach policjanci radzą, na co zwracać uwagę i jakich sytuacji unikać, aby w dniach poprzedzających święta oraz już podczas świąt nie stać się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia. Odczytane z ambon przesłanie ma szansę trafić do licznej grupy odbiorców i wpłynąć na pożądaną zmianę ich zachowań.

Poniżej cytujemy treść listu.

„Szanowni Państwo!
Chojnicka Policja zwraca się do Państwa z kilkoma poradami dotyczącymi unikania zagrożeń w okresie Święta Zmarłych.

Z policyjnych statystyk wynika, że w tygodniach poprzedzających Święto Zmarłych wzrasta zagrożenie przestępczością. Każdego roku w tym czasie dochodzi do większej niż zwykle liczby kradzieży na cmentarzach, bazarach i w środkach komunikacji miejskiej, a także włamań do mieszkań i piwnic.

Przedmiotem zainteresowania złodziei są m.in. kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej, najlepiej nie wcześniej niż w przeddzień Wszystkich Świętych.

Niejednokrotnie zdarzało się, że okradane były osoby akurat porządkujące miejsca spoczynku swoich bliskich. Przestępcy wykorzystywali moment ich nieuwagi i kradli postawione na ławkach czy na pomnikach torebki i reklamówki. Stosujmy się do zasady, aby nie zabierać na cmentarz większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy kart bankomatowych. Podczas prac porządkowych zachowajmy większą ostrożność i nie zostawiajmy naszych rzeczy bez nadzoru.

O osobach, które zachowują się podejrzanie, obserwują osoby odwiedzające groby lub wynoszą coś z cmentarza, należy powiadomić Policję lub straż miejską. Funkcjonariusze wylegitymują taką osobę i sprawdzą, czy wszystko jest w porządku.

W środkach komunikacji miejskiej, w sklepach na bazarach musimy uważać na kieszonkowców. Wykorzystując tłok i panujące zamieszanie mogą oni wyjąć portfel wystający w kieszeni, przeciąć pasek od torebki lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość. Trzymajmy pieniądze w kilku miejscach, najlepiej z przodu w głębiej schowanych kieszeniach. W trakcie płacenia za towary nie zostawiajmy torebek w koszykach na zakupy, nie kładźmy ich na ladzie czy na ziemi.

Pamiętajmy także o zabezpieczeniu naszych mieszkań i piwnic. Sprawdzajmy, czy okna i drzwi zostały zamknięte, a jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, poprośmy sąsiada, aby co jakiś czas zapalał światło, zabierał listy ze skrzynki i ulotki spod drzwi. To najprostszy sposób, aby zmylić złodzieja i dać mu sygnał, że ktoś jest stale obecny w domu.

Ostatnia rzecz, na którą chcemy Państwu zwrócić uwagę, to bezpieczeństwo osobiste. Unikajmy nieoświetlonych uliczek, bram, parków, gdzie najłatwiej stać się ofiarą napadu. Cmentarz po zmroku odwiedzajmy tylko w towarzystwie innej osoby.

Jeszcze przed Świętem Zmarłych, a potem w jego trakcie, w newralgicznych miejscach pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Nasze własne bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy jednak od nas samych.”

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto