Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chojnice. Policjanci przestrzegają przed nową metodą oszustw "na wnuczka"

KPP Chojnice, WuPe
W. Piepiorka
Policja odnotowała w ostatnim czasie przypadki oszustw dokonywane nową metodą „na wnuczka”. - Poniżej przedstawiamy sposób działania sprawców. Prosimy o zapoznanie się z informacją, gdyż może to uchronić nas przed staniem się ofiarą przestępstwa - mówią w chojnickiej policji.

Modus operandi oszustwa dokonywanego nową metodą „na wnuczka” przedstawia się następująco:

„Do osoby pokrzywdzonej, najczęściej starszej kobiety, na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna, który wzbudzając zaufanie i sugerując, iż jest krewnym osoby, do której dzwoni, namawia ją do udzielenia pożyczki finansowej. W przypadku, gdy osoba, która odebrała telefon nie daje wiary słowom dzwoniącego mężczyzny i odmawia udzielenia pożyczki, rozmówca rozłącza się. Po krótkiej jednak chwili do osoby pokrzywdzonej dzwoni następny mężczyzna, przedstawia się stopniem, imieniem, nazwiskiem i informuje, że jest policjantem wykonującym czynności służbowe związane z zasadzką na oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Oświadcza jej, iż mężczyzna, który przed chwilą do niej dzwonił, jest oszustem, a ona powinna współpracować z policją celem zatrzymania przestępcy na gorącym uczynku. Przekonuje też, że powinna zgodzić się na udzielenie pożyczki, po czym przygotować pieniądze lub ewentualnie mienie w postaci biżuterii i przekazać je mężczyźnie, który zgłosi się do niej po odbiór tych przedmiotów. Mężczyzna na dowód tego, iż jest prawdziwym policjantem, poleca swojej rozmówczyni zadzwonić z telefonu stacjonarnego na numer 112, gdzie uzyska potwierdzenie tego faktu.

Osoba oszukiwana, zgodnie z instrukcją rzekomego policjanta, wykonuje połączenie z telefonu stacjonarnego na numer 112, po czym nawiązuje kontakt z osobą podającą się za dyżurnego policjanta. Osoba ta przekazuje telefon mężczyźnie – rzekomemu policjantowi, z którym ofiara rozmawiała chwilę wcześniej, a ten tym samym uwiarygodnia się jako prawdziwy policjant i uspokaja osobę oszukiwaną.

Kolejnym krokiem jest ponowny telefon od rzekomego wnuczka do osoby oszukiwanej. Tym razem osoba oszukiwana podejmuje grę i zgadza się udzielić pożyczki. Następnie przebieg wypadków jest zbliżony do innych oszustw dokonywanych tą metodą. Po odbiór pieniędzy przyjeżdża wskazany przez rzekomego wnuczka kolega i odbiera pieniądze od osoby oszukiwanej, która jest przekonana, że bierze udział w policyjnej zasadzce na oszustów i że po ich zatrzymaniu pieniądze zostaną jej zwrócone.”

Policjanci badający sprawę oszustw dokonywanych opisaną metodą ustalili, że sprawcy podpinali się do przewodów telefonicznych, dzięki czemu mogli przekierować w dowolny sposób rozmowę osoby wykręcającej numer 112 z telefonu stacjonarnego. Osoba pokrzywdzona nie rozmawiała więc z policjantem, ale oszustem, udającym funkcjonariusza.

- Przestrzegamy, aby nie dać się wciągnąć w grę wymyśloną przez przestępców. Pamiętajmy, że policjanci nie działają, tak, jak przedstawiono wyżej, a przede wszystkim nie telefonują do osób pokrzywdzonych, po to, aby zlecić im jakieś zadania do wykonania - przestrzegają w policji. - Ostrzegamy też, że przekierowanie połączeń może być przez przestępców wykorzystywane dla uwiarygodnienia innych podmiotów (urzędów, banków itd.) co powoduje, że ta metoda działania może zostać zastosowana do popełniania innego rodzaju przestępstw.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto