Cieplejszy dom zgodnie z prawem po 1 stycznia 2021 roku. Coraz ostrzejsze wymogi dotyczące izolacyjności ścian nnowych budynków

Akcja specjalna Temat tygodnia: Ciepły dom
Od 1 stycznia 2021 roku nowe budynki muszą sprostać wyższym normom energooszczędności
Od 1 stycznia 2021 roku nowe budynki muszą sprostać wyższym normom energooszczędności Materiały prasowe Multicomfort
Budynki powstające w Polsce systematycznie muszą spełniać coraz ostrzejsze wymogi dotyczące izolacyjności. Oznacza to zarówno wyższe wymagania stawiane stolarce okiennej i drzwiowej, jak i normy dotyczące ścian. Dochodzenie do wysoki standardów energetycznych zostało rozłożone na trzy etapy, a stopniowe podnoszenie wymagań odbywa się w 3-letnich odstępach czasu. Niebawem rozpocznie się ostatni etap tych zmian.

Pierwszy etap zmian wszedł w życie 1 stycznia 2014 roku i dotyczył obniżenia współczynnika przenikalności cieplnej z 0,30 do 0,25 W/m kw. K, dla najbardziej narażonych na wyziębianie ścian zewnętrznych.

Kolejny etap (który jeszcze trwa), rozpoczął się 1 stycznia 2017 roku. Od tego dnia dopuszczalna wartość współczynnika ciepła U dla nowych budynków została obniżona do 0,23 W/(m kw. K).

Kolejny etap i ważna data dla inwestorów indywidualnych to 1 stycznia 2021 r. , kiedy wejdzie w życie wymóg obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła UC(max) do 0,20 W/(m kw. K). Jak z tego wynika już za kilka miesięcy oddawane do użytku budynki będą musiały spełniać wyższe wymogi jeśli chodzi o energooszczędność. Ci, którzy planują inwestycję, powinni sprawdzić czy projekt odpowiada zaostrzonym normom. Również decydując się na wybór materiałów budowlanych trzeba zwrócić uwagę na ich właściwości i parametry techniczne.

Projektant odpowiada

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, określające wymagania dotyczące izolacyjności termicznej budynku odpowiedzialnością za spełnianie tych wymagań obciąża projektantów.

Na etapie tworzenia projektu osoby odpowiedzialne projektują lub udostępniają gotowe rozwiązania po sprawdzeniu, że spełniony jest wymóg współczynnika przenikania ciepła UC(max) poniżej podanych wartości dla poszczególnych dat. W przypadku, gdy inwestor korzysta z projektu i wykonawstwa, osoby odpowiedzialne za budowę mogą zastosować wyłącznie projekt spełniający aktualne wymagania. Ekipa wykonawcza musi zapewnić, że założone wymagania projektowe będą spełnione. Za to przy użytkowaniu nowego budynku zamiast obowiązków, są tylko pozytywne efekty - zapewniają eksperci.

Warto pamiętać, że w przypadku przebudowy domu po jej zakończeniu w stosunku do zmodernizowanego obiektu obowiązują takie same wymagania projektowe, jak dla nowego budynku.

Oko inwestora

Co zatem powinien zrobić inwestor, aby mieć pewność, że dom, który buduje spełnia normy?

Inwestorzy indywidualni, aby dostosować się do przepisów, a zarazem wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie mogą skorzystać z rzetelnych biur projektowych. Aby zapewnić sobie w przyszłości spokój inwestorzy powinni wymagać od projektantów pisemnego potwierdzenia, że ich projekt spełnia nowe wymagania. Pomaga również zatrudnienie sprawdzonego i odpowiedzialnego wykonawcy - podpowiada ekspert.

Dobrą wskazówką dla osób planujących budowę lub w trakcie inwestycji jest m.in. grubość zastosowanych materiałów izolujących cieplnie, która zależy m.in. od rodzaju materiału, z jakiego wykonano ścianę. Jakie to różnice?
W przypadku, gdy jako ścianę konstrukcyjną uwzględniono bloczek silikatowy drążony dla spełnienia wymogów technicznych od 1 stycznia 2017 r. należało stosować grubość izolacji do 15,8 cm (w praktyce - od 16 cm), a od 1 stycznia 2021 r. należałoby zwiększyć grubość izolacji do 18,4 cm (przyjmujemy 20 cm).

Pewny zysk

Realizacja wymogów wynikających z rozporządzenia przynosi przyszłym użytkownikom budynku wiele korzyści: ekonomicznych i funkcjonalnych. W perspektywie użytkowania domu lub mieszkania zmniejszenie kosztów ogrzewania - które szybko niwelują nieznaczny w stosunku do kosztów całej i budowy wydatek na dodatkowe kilka centymetrów warstwy izolującej cieplnie. Inne koszty budowlane, jak robocizna, warstwa konstrukcyjna, tynki itp. pozostają takie same.

- Mimo że określenie uniwersalnego poziomu oszczędności ze względu na zależność od wielu czynników, jak np. wentylacja, liczba okien, usytuowanie budynku, czy indywidualne oczekiwania użytkowników - jest trudne, to z pewnością można powiedzieć, że zmniejszenie wydatków na ogrzewanie nastąpi zawsze - przekonuje ekspert. - Lepsza izolacyjność ścian zewnętrznych to także poprawa komfortu przebywania poprzez podniesienie temperatury ścian wewnątrz. Poprawiając izolacyjność zmniejszamy wyziębianie i unikamy chłodnego nawiewu od ściany. Dodatkowo zmniejszenie ilości każdego opału redukuje emisję dwutlenku węgla.

Grubsze ściany czy lepsze materiały?

Zastosowanie bardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych sprawia, że ściany nie muszą być grubsze, by lepiej izolować.

Zwiększenie wymogów izolacyjności ścian zewnętrznych nie oznacza bowiem konieczności budowania ścian o grubości 24-30 cm - wystarczą te z bardziej wytrzymałych materiałów o grubości 18 cm. Takie wymagania bez problemu spełniają np. wyroby silikatowe. Przy okazji oszczędzając na grubości ściany konstrukcyjnej, można zaoszczędzić na kosztach całkowitych budynku.

Partnerzy:
Firma Brodzik 
tel/fax: 52 395 12 59 
[email protected]
89-600 Chojnice 
ul.Człuchowska 67a  
brodzik.com.pl

SANIGAZ” MONIKA RADOMSKA
ul. Kasztanowa 14, 89-600 Chojnice 
www.sanigaz.com.pl
52 397 26 14 
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto