Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Likwidacja... i przejęcie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej

Piotr Furtak
- Człuchowianie chętnie kupują wyroby człuchowskiej spółdzielni - mówi Krystyna Sałbut ze sklepu przy człuchowskim Rynku. FOT. PIOTR FURTAK
- Człuchowianie chętnie kupują wyroby człuchowskiej spółdzielni - mówi Krystyna Sałbut ze sklepu przy człuchowskim Rynku. FOT. PIOTR FURTAK
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Chojnicach przejęła OSM w Człuchowie. Co to oznacza dla pracowników spółdzielni człuchowskiej, co dla amatorów serka grani, maślanki czy serów z Człuchowa? Człuchowska OSM została ...

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Chojnicach przejęła OSM w Człuchowie. Co to oznacza dla pracowników spółdzielni człuchowskiej, co dla amatorów serka grani, maślanki czy serów z Człuchowa?
Człuchowska OSM została postawiona w stan likwidacji. 1 sierpnia OSM w Chojnicach zajęła się skupowaniem mleka od rolników, którzy dostarczali go dla człuchowian, 1 września - handlem. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy chojniczanie prawdopodobnie kupią budynek, w którym odbywa się produkcja. Nie są natomiast zainteresowani budynkiem administracji.

Co ważne - opakowania człuchowskiej OSM-ki doskonale rozpoznawalne nie tylko w rejonie człuchowskim nie zmienią się na chojnickie.

- Nie zamierzamy też ingerować w specyfikę wyrobów - mówi Maciej Lipiński, prezes OSM w Chojnicach. - Staliśmy się właścicielem znaku OSM Człuchów i zamierzamy z niego korzystać, tym bardziej, że jest on rozpoznawalny nie tylko w najbliższej okolicy, ale na przykład na rynku poznańskim.

Według nowego szefa powodów do obaw nie powinni mieć pracownicy człuchowskiej firmy - zdecydowana większość chętnych do pracy pod nowym szyldem nie będzie miała z tym kłopotów. Inaczej jest z pracownikami administracji.

- Niektórzy wolą wziąć odprawy i po prostu odejść - mówi Maciej Lipiński. - Inni mogą otrzymać zasiłki przedemerytalne. Nie można wykluczyć, że zatrudniani będą nowi ludzie. Gdy w czerwcu 2006 roku zostałem prezesem OSM w Chojnicach w zakładzie pracowało ok. 140 osób. W tej chwili zatrudnionych jest około 200 pracowników.

Na początku 2006 roku mówiono o przejęciu OSM w Chojnicach przez Mlekovitę - potentata na rynku mleczarskim. Po zmianie prezesa firma jednak stanęła na nogi. Efekt - ponad milion złotych zysku w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2007 roku przy jednoczesnych podwyżkach dla dostawców mleka.
Jaki pomysł na stawianie zakładu w Człuchowie na nogi ma szef OSM w Chojnicach?

- Przede wszystkim trzeba zmienić politykę cenową - mówi prezes Lipiński. - Niezbędne będzie również zainwestowanie w zakład. Większość umów zawartych przez OSM w Człuchowie będzie kontynuowana.

OSM w Człuchowie miała ich sporo. Jeszcze w czerwcu to właśnie człuchowianie wygrali przetarg na dostawę mleka i przetworów mlecznych do szpitala w... Chojnicach. Zamówienie opiewało na 92 tys. zł. Jedynym kryterium rozpatrywanym podczas przetargu była cena. Teraz ceny wyrobów mlecznych produkowanych w Człuchowie najprawdopodobniej wzrosną po to, aby zakład mógł funkcjonować.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto