Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata kandydatów na burmistrza Chojnic w Radiu Gdańsk. Jak wypadli?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Monika Smól, Arseniusz Finster i Krzysztof Pestka zmierzyli się w przedwyborczej debacie na antenie Radia Gdańsk. Ta trójka walczy o stanowisko burmistrza Chojnic. Jak wypadli przed słuchaczami? Kto był najgorzej przygotowany?

Spis treści

O stanowisko burmistrza Chojnic ubiegają się trzy osoby – Monika Smól w KW Głos Chojniczan, Krzysztof Pestka z KWW Prawo i Sprawiedliwość i rywalizujący szósty raz z rzędu Arseniusz Finster z własnego komitetu.

Belka wyborcza - DB - 03.2024

Debata w Radiu Gdańsk była podzielona na trzy części. W pierwszej kandydaci otrzymali cztery takie same pytania, w drugiej zadawali sobie wzajemnie po jednym pytaniu i w ostatniej podsumowywali spotkanie.

Runda pierwsza - pytania do każdego

Pierwsze z pytań oparte było na sondzie mieszkańców Chojnic, którzy uważają że miasto jest po prostu zakorkowane. Jakie rozwiązanie tego problemu mają kandydaci na burmistrza?

Monika Smól chciałaby wyprowadzić z centrum miasta deweloperkę a planowaną nowa drogę między Derdowskiego i Strzelecką przeprojektować tak, żeby szanować zielona płuca miasta – Lasek Miejski. W tej drugiej kwestii zgadzał się z nią Krzysztof Pestka, który zaproponował także przyjrzenie się komunikacji miejskiej. Marzy mu się bezpłatna. Z kolei Arseniusz Finster sygnalizował, że nie ma innego rozwiązania tego problemu, jak budowa wspomnianej nowej drogi przy Lasku Miejskim oraz kolejnej – łączącej Gdańską z Kościerską.

Kolejne pytanie dotyczyło wykluczenia komunikacyjnego. Mieszkańcy zwracają bowiem uwagę, że łatwiej jest dojechać pociągiem do Bydgoszczy, dawnej stolicy województwa, niż do Trójmiasta. I tutaj ciekawostka. Dwoje kandydatów pochwaliło obecnie rządzącego miastem Arseniusza Finstera za remont budynku dworca. Pestka rozwiązanie wykluczenia komunikacyjnego widzi w zwiększeniu liczby połączeń oraz taboru szynowego. Smól zwróciła uwagę na problem także z połączeniami w kierunku Poznania ale rozwiązania gotowego nie miała. Finster z kolei zasygnalizował, że zanim zostanie wprowadzona większa liczba połączeń, muszą być zmodernizowane torowiska i perony. Tutaj zapowiedział współpracę z Pomorskim Urzędem Marszałkowskim, w której sojusznikiem będzie Człuchów.

Ostatnie z pytań dotyczyło poprawy jakości życia chojniczan. Co i jak chcieliby dla mieszkańców zrobić kandydaci na burmistrza? Odpowiadając na nie, Finster sypał z rękawa pomysłami. Budowa lodowiska w obecnej hali sportowej przy basenie, budowa nowej hali sportowej, rozprawienie się ze smrodem na osiedlu Pogodnym poprzez zmodernizowanie oczyszczalni ścieków oraz poprawienie czystości powietrza w centrum poprzez budowę nowych alternatywnych dróg. Smól chciałaby zatrzymać w mieście młodzież, oferując nowe mieszkania komunalne, bo na deweloperskie mało kogo stać, zwiększyć ofertę kulturalną aby przyciągnąć turystów oraz poprawić dostęp do obiektów sportowych. Pestka powtórzył swój pomysł o bezpłatnej komunikacji miejskiej i dorzucił usprawnienie pracy urzędów, bo ponoć załatwienie w nich swojej sprawy nie należy do rzeczy przyjemnych.

A w jaki sposób kandydaci na burmistrza Chojnic chcą wspierać przedsiębiorców? - dopytywał prowadzący debatę w Radiu Gdańsk Grzegorz Armatowski.
Smól zamierza stworzyć radę przedsiębiorców i ożywić starówkę, wprowadzić ulgi podatkowe a nawet zwolnienia. Pestka stwierdził, że ostatnie podwyższenie podatków w mieście o 18 proc. zabija biznes i zdradził, że chciałby stworzyć inkubator przedsiębiorczości, w którym każdy znalazłby pomoc na przykład w prowadzeniu księgowości czy możliwościach pozyskania na rozwój pieniędzy – niekoniecznie unijnych. Finster z kolei przyjął uwagi kontrkandydatów u „umierającej” starówce ale zwrócił uwagę, że problem jest złożony: otwarcie galerii handlowych pod Chojnicami i w sąsiedztwie centrum miasta, pandemia, kupowanie przez internet… Rada? Wsparcie przedsiębiorców w powołaniu do życia menadżera starówki i zmiana mentalności samych przedsiębiorców, bo może sklepy powinny być czynne do 21.00?

Runda druga - pytanie do konkurenta

Kolejnym elementem debaty były pytania kandydatów do swoich przeciwników wyborczych. Na pierwszy ogień poszedł Arseniusz Finster, który miał odpowiedzieć Monice Smól, dlaczego w biuletynie ratuszowym podsumowującym kadencję pojawiło się jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej zdjęcie z hasłem jego komitetu „Chojnice - cała naprzód” a na oficjalnym profilu facebookowym urzędu miejskiego – program wyborczy. Tę drugą część pytania Finster zbył milczeniem. Hasło z kolei, jak wyjaśnił, było wymyślone wcześniej na potrzeby imprezy – benefisu 25-lecia sprawowania przez niego funkcji burmistrza. Dopiero później zostało wykorzystane w kampanii, bo... było fajne.

Krzysztof Pestka, który popiera pomysł nowej drogi między Derdowskiego a Strzelecką ale z poszanowaniem Lasku Miejskiego, zapytał Monikę Smól o konkrety. Ta przypomniała, że są planiści projektanci, którzy nie z takimi problemami sobie radzili, więc wierzy, że znaleźliby rozwiązanie na uratowanie części lasku. Ta kandydatka na burmistrza w tej części otrzymała także drugie pytanie od Arseniusza Finstera. Chciał, żeby wyliczyła źródła dochodu budżetu miejskiego i co zrobić, żeby zoptymalizować do miejskiej kasy wpływy. Smól wyliczyła część źródeł i chciałaby, że w Chojnicach rozwijała się przedsiębiorczość, bo z tego tytułu są podatki. Postawiłaby też na termomodernizację szkół, żeby zaoszczędzić, bo subwencji oświatowej jest jak na lekarstwo.

Runda trzecia - podsumowanie

Ostatnim punktem debaty było podsumowanie spotkanie. Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Pestka, który zwrócił uwagę na spójności w swoim programie wyborczym i Moniki Smól. Zapowiedział wprowadzenie budżetu obywatelskiego i zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej, opieki nad dziećmi i kultury. Arseniusz Finster zwrócił uwagę, że w swoim programie ma 20 konkretów i jest to dla niego biblia. Będzie realizował wszystko, bo wpływ na to ma kompetencja i wiedza oraz zaangażowanie. Zapowiedział również współpracę z każdym, komu zależy na rozwoju miasta. Monika Smól z kolei uderzyła w ton niezależności, bezpartyjności i tego, że jest osobą spoza układu. Dodała, że nic nikomu nie jest dłużna a sam start w wyborach to dowód, że jest kobietą odważną.

Kolejna debata wyborcza kandydatów na burmistrza Chojnic zaplanowana jest w Radiu Weekend w piątek 5 kwietnia 2024 r. o godz. 9.08.

ZOBACZ TAKŻE:Dzień Mocy w Chojnicach. Każdy mógł spróbować swoich sił na ławeczce. Chętnych nie brakowało [WIDEO]

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto