Dodatkowych ponad 5 mln zł na chojnicko-człuchowski projekt dotyczący deszczówki (zdjęcia)

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Na trwającą właśnie budowę infrastruktury związanej z zagospodarowaniem wód deszczowych w Człuchowie i Chojnicach są dodatkowe pieniądze. Do Chojnic przywiózł je symbolicznie marszałek Mieczysław Struk. Dodatkowych ponad 5 mln zł trafi na chojnicką część inwestycji wartej 87,2 mln zł.

Zakres całego projektu jest ogromny, bo obejmuje 14,2 km kanalizacji deszczowej, uregulowanie rzeki oraz budowę lub powiększenie zbiorników retencyjnych.

- To nas uchroni przed powodzią i przed suszą. Będziemy mogli magazynować i spuszczać wodę wtedy, kiedy będzie nam się żywnie podobać. Właściwie kiedy przyrodzie będzie się tak podobać

– zaznaczył dyrektor Wydziału Inwestycjno-Budowlanego w chojnickim urzędzie Jacek Domozych podczas podpisania aneksu do umowy na przekazanie dodatkowych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- To największy projekt tego typu w województwie pomorskim. Jeśli dzisiaj w kampanii wyborczej obecnie urzędujący prezydent chce na budowę oczek wodnych przeznaczyć 100 mln zł na cały kraj, to my w ramach RPO mamy 130 mln zł

– powiedział pomorski marszałek Mieczysław Struk.

W Człuchowie projekt zakończy się w tym roku, a objął budowę 2,7 km kanalizacji deszczowej w 16 ulicach oraz w samym centrum miasta oraz układy separacyjne i ujścia wód deszczowych. Przewidywany koszt inwestycji to 4 769 812,77 zł, z czego dofinansowanie z RPO to ponad 3,2 mln zł. Dzięki temu odwodnienie zyskała ulica Jacka i Agatki, przedszkole, parking oraz wylot wód do Jeziora Urzędowego, kanalizacja deszczowa wybudowana została w ulicach Krótkiej, Krzyżowej, Rynku, Garbarskiej, Żółkiewskiego, Zamkowej, Jacka i Agatki, Szczecińskiej, Traugutta i Sobieskiego. Wody opadowe odprowadzone zostaną w okolicę ulicy Garbarskiej. Odwodnienie zyskała także ulica Dąbrowskiego, a ta w Placu Bohaterów przebudowana poprzez odłączenie od kanału deszczowego i podłączenie go spływem do ulicy Zamkowej. To nie koniec. Odwodnione zostały tereny przy Gimnazjum nr 1 przy ul. Szkolnej z włączeniem do projektowanej studni oraz ulica Szczecińskiej z włączeniem do projektowanej studni.

W Chojnicach z kolei zakres prac jest dużo większy. Projekt zakłada budowę 11,5 km kanalizacji deszczowej w 30 ulicach, cztery nowe zbiorniki retencyjne z rozbudową istniejącego, 12 separatorów, przebudowa trzech rowów melioracyjnych, regulacja Jarcewskiej Strugi w układzie zamkniętym na odcinku od Urzędu Skarbowego w Chojnicach do ulicy Zielonej oraz regulacje rzeki na odcinku 2,7 km od ulicy Zielonej w kierunku oczyszczalni ścieków. Dzięki temu zagospodarowanych będzie 88,9 tys. metrów sześciennych wód deszczowych.

- Otwierają się przed nami nowe możliwości, bo przy zbiornikach retencyjnych będą mogły powstać doskonale miejsca rekreacji. Na ich urządzenie będziemy się starać pozyskać dodatkowe pieniądze

– zachwalał burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Jak zaznaczył marszałek Mieczysław Struk, przekazanie dodatkowych ponad 5 mln zł było możliwe dzięki korzystnemu kursowi euro oraz z oszczędności przetargowych.

Nie był to jedyny symboliczny czek przekazany tego dnia władzom samorządowym. Adresatem kolejnego o wartości 1 mln zł był Szpital Specjalistyczny w Chojnicach. Odebrał go starosta chojnickiMarek Szczepański. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej podczas walki z pandemią koronawirusa.

Prawa człowieka ograniczane. Pretekstem jest pandemia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie