Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chojnice. Dłubanka wróciła do Swornegaci

Monika Niemczyk
Od wtorku dłubanka znajduje się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach.  Dominik Dykier cieszy się z jej powrotu
Od wtorku dłubanka znajduje się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Dominik Dykier cieszy się z jej powrotu Monika Niemczyk
Dłubanka sosnowa, którą cztery lata temu rybacy wyłowili z jeziora Duże Głuche wróciła do Swornegaci. Trzy lata trwał proces jej konserwacji w pracowni Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni.

Przez ten czas była zanurzona w wannie wypełnionej specjalnym roztworem. Sprawił on, iż woda, którą przez około 400 lat nasiąkało drewno, zamieniła się w glikol. Dzięki temu łódź wyżłobiona z pnia drzewa sosnowego się nie rozpadanie.
- Dostaliśmy całą listę wytycznych z Muzeum Morskiego, w jakich warunkach należy ją teraz przechowywać - mówi Przemysław Zientkowski z Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. - Musimy zapewnić odpowiednią temperaturę i nawilżone powietrze. Do ekspozycji można użyć tylko drewnianych stojaków. Skoro jednak mamy taki zabytek, musimy o niego sumiennie zadbać.

Dłubanki, która najprawdopodobniej jest najdłuższą zachowaną na Pomorzu, należy też dobrze pilnować. Sworacy bowiem doskonale pamiętają co się działo, kiedy w 2006 roku została wyłowiona przez rybaków z Gospodarstwa Rybackiego w Charzykowach. Znalazła się wówczas w stodole jednego z mieszkańców sołectwa. Na drugi dzień jednak, kilku mężczyzn, na czele z sołtysem, odbiło łódź. Dłubanka, aby się nie rozpadła, została ponownie zanurzona, tym razem w Jeziorze Karsińskim w Swornegaciach i cierpliwe czekała do maja 2007 roku, kiedy przewieziono ją do Gdyni.

Pierwotnie zakładano, iż konserwacja może potrwać nawet sześć lat. Drewno z którego jest wykonana było bowiem bardzo zniszczone. Czas udało się skrócić o połowę.

4,42 - metra długości ma sosnowa dłubanka ze Swornegaci, czyli łódź wyżłobiona z pnia drzewa sosnowego
27 - tys. zł kosztowała konserwacja łodzi. Gmina dostała na ten cel pieniądze z Ministerstwa Kultury
380 - lat może mieć ten zabytek. Eksperci określają bowiem, iż powstała pomiędzy 1630 a1690 rokiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto