Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gruba gotówka poszła na wyposażenie biur strażników miejskich w Chojnicach

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Strażnicy miejscy w Chojnicach będą mieć nowe lokum na piętrze budynku dworca kolejowego. Obecnie trwa przeprowadzka. Wyposażenie biur w meble oraz sprzęt pochłonęło prawie 360 tys. zł. Co było najdroższe?

Obecnie w Straży Miejskiej w Chojnicach pracuje 13 mundurowych oraz czworo cywilów. Siedzibą jest piwnica Urzędu Miejskiego w Chojnicach. Dyżurka i monitoring z kolei znajdują się na parterze budynku starego szpitala – Wszechnicy Chojnickiej. To właśnie dla strażników przygotowane zostało piętro wyremontowanego dworca kolejowego w Chojnicach.

Strażnicy miejscy do swojej dyspozycji mieć będą obszerną salę konferencyjną z aneksem kuchennym, sporą dyżurkę, na ścianie której już umieszczonych zostało osiem telewizorów 55-calowych, dwie szatnie, sekretariat z aneksem kuchennym, gabinet komendanta, biuro strażników i toaletę. Na piętrze dworca jest też przestronny korytarz i trzy pomieszczenia, które nie zostały jeszcze zagospodarowane. Jest mowa o biurach dla zarządcy i administratora budynku z aneksem kuchennym oraz pomieszczeniu dla dyżurnego ruchu kolejowego.

Piętro utrzymane jest w jasnych kolorach. Biurka i stoły są białe, a krzesła czarne i… musztardowe - to ponoć najmodniejsza barwa jesienią 2023 r. Ten kolor jest również zastosowany w niektórych elementach mebli robionych w dużej mierze na wymiar. Koszt dostarczenia mebli to 250 595,28 zł.

- Nie my decydowaliśmy o kolorystyce. Jeśli mam być szczery, to wolę bardziej stonowane, a nie tak pstrokate kolory. Przyznam jednak, że nie wygląda to na żywo najgorzej – mówi komendant Straży Miejskiej w Chojnicach Jarosław Piechowski. - Podporządkowaliśmy się projektantowi – dodaje komendant.

Jak wyjaśnia Piechowski, nowe meble były potrzebne bo te, z których jeszcze korzystają strażnicy miejscy, są stare i często zrobione na wymiar.

- Nie pasowałyby do naszej nowej siedziby a dodatkowo, podczas demontażu nie wiadomo jak by się zachowały. My mieliśmy wpływ tylko na wyposażenie ruchome całego dworca, w tym pomieszczeń kas, kącika prasowego, pomieszczeń administracyjnych i oczywiście naszej siedziby– mówi komendant SM w Chojnicach.

Wśród wyposażenia ruchomego są:

  • pięć mikrofalówek
  • ciśnieniowy ekspres do kawy
  • siedem czajników bezprzewodowych
  • dziewięć stanowisk komputerowych z tzw. średniej półki
  • cztery laptopy
  • jeden komputer z półki wyższej
  • urządzenie wielofunkcyjne z możliwością drukowania, kopiowania, skanowania i faksowania
  • laminator formatu A4
  • bindownica
  • gilotyna do maksymalnego formatu A3.

Koszt tego wyposażenia to 102 551,25zł.

Projekt odrestaurowania i przebudowy dworca kolejowego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Chojnicach wykonywała firma architektoniczna Studium w Warszawie. Dokument powstał trzy lata temu i ciężko jednoznacznie wskazać, kto zdecydował o kolorystyce.

- Zazwyczaj w pomieszczeniach biurowych decydujemy się na zastosowanie stonowanych kolorów. Wydaje mi się jednak, że to panie z komisji konserwatorskiej decydowały o kolorystyce. Pamiętam, że na jednej z narad, kiedy odkryta została na suficie polichromia, przedstawiciel konserwatora zabytków Jan Tusk stwierdził, że to właśnie panie mają decydować. Nie pokuszę się o dyskusję na temat wyższości zielonego nad musztardowym. Wole zaufać fachowcom - mówi Rafał Maliński z firmy architektonicznej Studium w Warszawie.

Architekt wyjaśnia także, dlaczego na piętrze, tam gdzie będą urzędować strażnicy miejscy, posadzka wyłożona została parkietem z drewna sosnowego.

- Można było zastosować coś bardziej odpornego na ścieranie ale z tym mieliśmy kłopot. Nie mogły być płytki, po stropy są drewniane, więc pracują. Linoleum nie wchodziło w grę, bo byłby to bardziej szpital niż dworzec z XIX wieku. Panele w takie wnętrza w ogóle nie pasują. Braliśmy pod uwagę materiały dostępne te 150 lat temu i wybór padł na parkiet. Nawet jeśli się w niektórych miejscach wytrze, to zawsze będzie to drewno – dodaje Maliński.

Piętro dworca kolejowego jest dedykowane 17 pracownikom Straży Miejskiej. Do 13 mundurowych mogą wkrótce dołączyć dwie osoby, bo zakończył się właśnie konkurs na te stanowiska. Dokumenty można było składać do 18 grudnia 2023 r. Zatrudnienie planowane jest pod koniec stycznia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

ZOBACZ TAKŻE:
Kolejna rozprawa w sprawie pożaru w hospicjum w Chojnicach nie przyniosła przełomu [WIDEO]

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto