Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja Michała Dworczyka. Krótszy okres między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Zmiany także dla ozdrowieńców

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Konferencja Michała Dworczyka. Krótszy okres między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. Zmiany także dla ozdrowieńców
Konferencja Michała Dworczyka. Krótszy okres między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki. Zmiany także dla ozdrowieńców fot. adam jankowski / polska press
W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzje o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki. Ta zamiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest też dostępnością szczepionek – mówił podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, który jest odpowiedzialny za proces szczepień, zapowiedział istotne zmiany.

- W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzje o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki. Ta zamiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest też dostępnością szczepionek – przekazał.

Skrócenie terminów między dwoma dawkami dotyczy tych osób, które od 17 maja będą się zapisywały na szczepienia.

Czas oczekiwania na drugą dawkę preparatu AstraZeneki skróci się z 84 do 35 dni. Podobna sytuacja będzie miała miejsce z preparatami firm Moderna oraz Pfizer. - Musimy myśleć o tym, jakie mamy zagwarantowane dostawy. Dlatego ta zmiana wchodzi dopiero za tydzień i zostały przyjęte takie wartości – zaznaczył Dworczyk.

Szczepienia ozdrowieńców

Przyspieszono także szczepienia ozdrowieńców.

- Do tej pory było to około 90 dni od otrzymania pozytywnego testu. Teraz szczepienie ozdrowieńców odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu – przekazał polityk.

Ta zmiana także zostanie wprowadzona od 17 maja. - Możemy sobie na to dzisiaj na to pozwolić – dodał.

Realizacja Narodowego Programu Szczepień

- Dzisiaj, właśnie w tej chwili, przekraczamy 14 milionów wszystkich wykonanych szczepień. To jest dobra informacja, bo grubo ponad 10 milionów osób przyjęło pierwszą dawkę – podkreślił szef KPRM.

Dodał, że na maj i czerwiec ponad jest dostępnych około 4,5 mln wolnych terminów i cały czas zapisują się na nie chętne osoby.

Poinformowal również, że w ubiegłym tygodniu, w ciągu 7 dni wykonano 1,8 mln szczepień – To kolejny tydzień, w którym widać wzrost tempa - ocenił.

- W tym tygodniu dostarczymy do punktów szczepień nieco ponad 2 mln dawek – przekazał Dworczyk.

Zaznaczył, że w każdym tygodniu zwiększa się o około 200 tysięcy realizacja szczepień. - To jest związane z jednej strony tym, że punktów szczepień jest co raz więcej, ale z drugiej strony ze zwiększaniem dostaw szczepionek do Polski – zaznaczył.

Kampania profrekwencyjna

Szef KPRM przekazał, że „od wczoraj wszyscy pełnoletni Polacy maja wystawieni e-skierowania.” - Jest ponad 31 milionów osób. Z tego ponad 11 milionów 600 tysięcy to liczba osób, które znajdują się w systemie. Oznacza to, ze przyjęli pierwszą dawkę lub na nią czekają - zaznaczył.

Dworczyk przywołał też badania, z których wynika, że odsetek osób, które chcą się zaszczepić to 60-70 procent - Rzeczywistość oczywiście weryfikuje tego rodzaju deklaracje i dlatego przed nami wszystkimi stoi największe wyzwania jakim jest przekonanie wszystkich do szczepień, bo to jest jedyna droga, żeby skończyć z pandemią, powrócić do normalności - podkreślił.

- W drugiej połowie maja uruchomimy kampanię profrekwencyjną. Wezmą w niej udział sportowcy, ale także blogerzy – zapowiedział. - Ta kampania będzie prowadzona zarówno w mediach tradycyjnych jak i społecznościowych – dodał.

Jak przekazał, odbędzie się oddzielna konferencja dotycząca nadchodzącej kampanii.

Szczepienia pilotażowe

Polityk poinformował także, że od 17 maja w zakładach pracy ruszają szczepienia pilotażowe, a od 1 czerwca szczepienia będą odbywały się regularnie - do ok 300 tys. dawek tygodniowo.

Dodał również, że „im szybciej zaszczepimy największą ilość Polaków, tym szybciej wrócimy do normalności, w tym gospodarczej”.

Mobilne jednostki szczepień i ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Podczas konferencji pojawiła się także kwestia mobilnych jednostek szczepień. - Te osoby, które mają stosowne uprawnienia mogą szczepić, tworząc takie jednostki. Namawiamy do tego, żeby się włączać w tę możliwość działania, żeby się rejestrować za pośrednictwem strony, formularza – poinformował Dworczyk.

Szef KPRM przypomniał także, że od dzisiaj osoby posiadające orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie będą mieli pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych.

Wystarczy, że takie osoby pojawią się w punkcie szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogły od razu otrzymać zastrzyk.

- Analizujemy również możliwość wprowadzenie pewnych ułatwień nie tylko dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, tylko także dla innych osób z niepełnosprawnościami. Na początku przyszłego tygodni informacje i decyzje w tej sprawie będziemy komunikować – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto