Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Lekarze przestrzegają przed nietypowymi objawami. Jak je rozpoznać?

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Jak rozpoznać objawy?
Wariant Delta uderza w układ pokarmowy. Jak rozpoznać objawy? Marzena Bugala Polska Press
Wariant Delta koronawirusa jest nie tylko bardziej zakaźny, ale może także skutecznie zmylić zakażonego. Wywołuje inne objawy. Prof. Andrzej Fal, internista i alergolog, radzi, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy podejrzeniu zakażenia wariantem indyjskim.

Nowy wariant koronawirusa przybył z Indii, i podobnie jak każdy kolejny jest bardziej zakaźny od poprzedniego. Naukowcy spodziewają się, że wywoła kolejną falę pandemii na świecie, i to wcześniej niż zakładano. Jego współczynnik reproduktywności wynosi od 5 do 8, podczas gdy wariant pierwotny miał około 1,5.

- Kolejne warianty są zawsze bardziej zakaźne, niż te, które wypierają, bo inaczej by ich nie wyparły. To konkurencja ewolucyjna - mówił w programie WP "Newsroom", prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Wariant Delta atakuje układ pokarmowy. Jakie daje objawy?

Zwrócił również uwagę na nowe objawy, jakie może wywoływać zakażenie indyjską mutacją. Poprzednie warianty kojarzone były z infekcjami dolnych i górnych dróg oddechowych. Zakażenie Deltą może skutkować zaburzeniami układy pokarmowego. - Najczęściej mówi się o nudnościach, biegunkach, bólach brzucha - wymienia prof. Fal.

Nie przeocz

Jak wyjaśnia ekspert, tak jak wcześniej symptomem kojarzonym z koronawirusem były utrata smaku i węchu, tak teraz ból brzucha, biegunka czy nudności powinny być sygnałem nie tego, że źle umyliśmy truskawki, ale że istnieje ryzyko, iż mogliśmy mieć kontakt z wirusem.

- W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach z układu pokarmowego. Widzimy, że ta ewolucja wirusa nie polega tylko na jego większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale również na powinowactwie do innych narządów naszego ciała - zauważa lekarz.

Wariant Delta może uszkodzić słuchu, doprowadzić do gangreny

Poza wspomnianymi wcześniej dolegliwościami układu pokarmowego - nadal najczęściej występującymi objawami zakażenia pozostają:

  • gorączka,
  • uporczywy kaszel,
  • ból głowy,
  • ból gardła i katar.

Chorobie mogą towarzyszyć wysypka, suchość w ustach i zaczerwienione oczy. Wśród nowych objawów mogą wystąpić także:

  • zapalenie migdałków,
  • zakrzepy krwi, prowadzące nawet do obumierania tkanek i gangreny,
  • zaburzeniach słuchu, w skrajnych przypadkach jego utrata lub zapalenie ucha środkowego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto