18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna Chojnice: Wystawa o autorze książki o ''chojnickim mordercy''

opr. As
www.bibliotekachojnice.pl
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w lipcu 2012 roku można oglądać wystawę pod nazwą „Ja taki stary, co będzie żył aż do śmierci”. Jest ona poświęcona Kazimierzowi Kummerowi, żyjącemu w latach 1934-1962, pisarzowi i dziennikarzowi bydgoskiemu, pochodzącemu z Dąbrówki koło Tucholi. Wystawa przygotowana została z okazji 50 rocznicy tragicznej śmierci pisarza, który dzielił swoje pisarstwo między reportaż i prozę, w której fikcja literacka miała mocną podbudowę w rzeczywistości.

Kummer zasłynął jako autor powieści „Klatka”, wydanej w 1962 roku, opartej na kanwie losów chojniczanina Kazimierza Zabłockiego, aresztowanego na początku września 1939 roku przez hitlerowców w okolicy Świecia i oskarżonego o zamordowanie niemieckiego oficera. Hitlerowcy zarzucali mu także wiele zabójstw dokonanych na Niemcach w lasach koło Tucholi. Obwozili go potem w drewnianej klatce po miastach i przedstawiali jako przykładowe polskie monstrum. W klatce karmiono go wyłącznie śledziami, nie dając mu kropli wody. Zabłocki zmarł z wycieńczenia.

Kazimierz Zabłocki w rzeczywistości był spokojnym człowiekiem, przed wojną był właścicielem autobusu kursującego po Chojnicach. Na początku września 1939 roku uciekał przed Niemcami i przypadkowo znalazł się w okolicach Świecia, gdzie po stoczonej potyczce leżały trupy niemieckich żołnierzy. Jego losy są przykładem propagandy hitlerowskiej.

Wystawa w Czytelni przypomina życie i twórczość Kazimierza Kummera oraz losy Kazimierza Zabłockiego. Można zapoznać się także z fragmentami „Klatki” i recenzjami powieści. W drugiej części prezentowane są inne przykłady propagandy hitlerowskiej, dotyczącej września 1939 roku na ziemiach naszego regionu. Można dowiedzieć się więcej o formacji paramilitarnej Selbstschutz, a także o bydgoskiej „krwawej niedzieli”, czyli wydarzeniach, które rozegrały się w Bydgoszczy w dniach 3-4 września 1939 roku po agresji III Rzeszy na Polskę, podczas których śmierć ponieśli obywatele polscy – Niemcy i Polacy – mieszkańcy Bydgoszczy i Pomorza Nadwiślańskiego.

Chętnych do zapoznania się bliżej z losami „chojnickiego mordercy” – jak nazywali go Niemcy – zapraszamy do sięgnięcia po „Klatkę”. Książka jest dostępna w Wypożyczalni dla dorosłych.

Źródło: www.bibliotekachojnice.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto