18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach: Dyskusyjny Klub Książki o ''Dolinie Radości'' [ZDJĘCIA]

opr. As
www.bibliotekachojnice.pl
Na przedwakacyjnym spotkaniu, Dyskusyjny Klub Książki omawiał powieść Stefana Chwina „Dolina Radości”. Rozmowa toczyła się w chojnickiej kawiarni, przy napojach i deserach. Na początku spotkania jedna z pań opowiedziała, jak wygląda tytułowa Dolina Radości w Gdańsku Oliwie. Stefan Chwin, gdańszczanin, do tego miejsca nawiązuje w swojej powieści, której akcja toczy się w Wolnym Mieście Gdańsk, przedwojennym Monachium i Berlinie oraz w czasie II wojny światowej na terenach Polski.

Główny bohater Eric Stamelmann, wychowywany przez radcę Stamelmanna i jego żonę, nie wie gdzie się urodził, czy jest Polakiem, Niemcem czy Żydem. Uważa, że wyszedł z rozbitego na pół głazu znajdującego się w Freudenthal w Danzing, czyli w Dolinie Radości w Gdańsku Oliwie.

– Dolina Radości to przepiękny teren leśny, z doliną pośrodku, w którym rosną piękne stare buki. Jest tam zabytkowa Kuźnia Wodna. To teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ulubione miejsce gdańszczan do uprawiania joggingu i jazdy na rowerze – opowiadała członkini DKK.

Dyskutujące stwierdziły, że powieść jest ciekawie napisana i dobrze się ją czyta. Jedna z pań zwróciła uwagę na piękny język pisarza. Rozmawiano także o tym, że książkę trudno skategoryzować. Można w niej znaleźć elementy political ficion, powieści fantastyczno-przygodowej i traktatu filozoficznego. Eric Stamelmann jest genialnym makijażystą, sam nazywa siebie pracownikiem piękna. Początkowo jest charakteryzatorem w teatrze, później wykonuje nowe twarze ludziom, którzy chcą zmienić swój wygląd na jakiś czas lub są do tego zmuszeni – np. w czasie wojny zmienia wygląd polskich Żydów na prawdziwych Aryjczyków, by mogli bezpiecznie uciec przed Hitlerowcami.
W powieści wydarzenia historyczne toczą się przy udziale Erica Stamelmanna. To on stworzył image Marleny Dietrich. Los styka go z najważniejszymi osobami ówczesnego świata – poprawia twarz Hitlera i Stalina, odświeża zabalsamowane ciało Lenina. Bierze udział w obronie Poczty Polskiej w Gdańsku. W obozie koncentracyjnym Auschwitz, do którego trafia jako więzień, pracuje nad stworzeniem człowieka o idealnym wyglądzie.
Jak uznały panie, bohater chce poprawić wygląd ludzkiej twarzy, jest takim prekursorem chirurgów plastycznych. Ich uwagę zwrócił problem znaczenia ludzkiej twarzy w życiu i w polityce, poruszany przez Stefana Chwina. W powieści sporo jest też rozważań dotyczących przewagi powierzchni nad głębią.

W trakcie spotkania moderator Małgorzata Guzelak poinformowała także o niedawnym spotkaniu moderatorów klubów DKK w Gdańsku. Rozmawiano też o odbywających się mistrzostwach Euro 2012, gdyż jedna z członkiń klubu jest wolontariuszem UEFA w Gdańsku.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wrześniu, a omawianą książką będzie powieść „Święto kozła” Mario Vargasa Llossy.

(Źródło: www.bibliotekachojnice.pl)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto