18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach: Promocja książki ''Stolem z morza i Kaszub'' [FOTO]

opr. As
www.bibliotekachojnice.pl
W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyła się promocja książki Romualda Tadeusza Bławata „Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)”. Gościem spotkania był sam autor, który interesująco opowiadał o bohaterze publikacji - malarzu maryniście Marianie Mokwie. W promocji uczestniczyło ponad 50 osób, w tym licznie członkowie chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Na początku promocji gościa i przybyłych przywitała w imieniu organizatora spotkania – Miejskiej Biblioteki Publicznej - kierownik Czytelni Anna Kobus.

Ponieważ promocja połączona została z zebraniem oddziału ZKP prezes Włodzimierz Łangowski oraz wiceprezes Janina Kosiedowska wręczyli legitymacje członkowskie osobom, które niedawno wstąpiły w szeregi zrzeszenia. Następnie promowaną książkę omówił Kazimierz Jaruszewski, przypominając postać innego malarza związanego z Chojnicami – Kazimierza Jasnocha (1886-1966), żyjącego i tworzącego w tym samym okresie co Mokwa.

Po tym wstępie głos zabrał Romuald Bławat, który wspierając się pokazem slajdów przybliżył zebranym życie i twórczość Mariana Mokwy oraz zawartość książki, będącej esejem monograficznym. Jak podkreślił autor, malarz, mieszkający większość życia w Sopocie, związany jest także z Chojnicami - ze względu na miejsce urodzenia (urodził się we wsi Malary, koło Wiela, wówczas w powiecie chojnickim) oraz ze względu na rodzinę żony – rodzinę Łukowiczów.

Autor opowiadał ciekawostki z życia malarza, także z jego pobytu w Turcji. Mokwa już w młodości zasłynął jako malarz Wschodu, a potem jako marynista, autor m.in. cyklu obrazów pokazujących obecność Polski nad morzem od najdawniejszych czasów. Gość przytaczał anegdoty dotyczące malarza. Mówił o swoich badaniach nad ustalaniem faktów biograficznych.

– Musiałem wyprostować wiele legend, jakie Mokwa wokół siebie tworzył – stwierdził.

Uczestnicy promocji obejrzeli slajdy z niektórymi obrazami marynisty, także tymi nieznanymi, do których pisarzowi udało się dotrzeć. Wysłuchali też argumentacji Tadeusza Bławata o wyższości obrazu Mokwy przedstawiającego moment zaślubin Polski z morzem w Pucku przez gen. Hallera nad obrazem Wojciecha Kossaka pokazującym to samo wydarzenia. Romuald Bławat poinformował, że zamierza wkrótce wybrać się do Stambułu, żeby zobaczyć płótna Mokwy, które do niedawna znajdowały się w obiektach wojskowych i wcześniej nie uzyskał zgody na ich obejrzenie.

Na zakończenie promocji można było kupić książkę „Stolem z morza i Kaszub” i poprosić autora o pamiątkowy wpis.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto