Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach: Przyjdź na promocję książki o Marianie Mokwie

opr. As
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum NM
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach zaprasza na promocję książki Romualda Tadeusza Bławata „Stolem z morza i Kaszub”, poświęconej życiu i twórczości malarza marynisty Mariana Mokwy. Promocja odbędzie się w środę (23 maja) w Czytelni MBP, początek o godz. 18.00.

W trakcie promocji Romuald Bławat wygłosi wykład przypominający życie Mariana Mokwy (1889-1987), największego polskiego marynisty. Po zakończeniu promocji odbędzie się zebranie chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Romuald Tadeusz Bławat jest doktorem nauk humanistycznych, stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie, współautorem i realizatorem międzynarodowych projektów finansowanych przez Unię Europejską. Jest autorem wstępów do książek historycznych i wielu artykułów z dziedziny historii sztuki i ochrony zabytków publikowanych w pismach naukowych i centralnych periodykach. Jego książka „Stolem z morza i Kaszub”, wydana przez Bernardinum, przedstawia twórczość Mariana Mokwy i opowiada o jego pełnej przygód biografii. To zarazem praca doktorska Romualda Bławata.

Marian Mokwa urodził się w 1889 roku na Kaszubach, w Malarach w gminie Karsin. Zmarł w 1987 roku w Sopocie, w którym spędził większość życia. Był malarzem, podróżnikiem i działaczem społecznym. Wstąpił na ASP w Norymberdze, a następnie uczył się w akademii monachijskiej i w Berlinie. Dzięki licznym podróżom na Bliski Wschód, w latach 1911-1914 zdobył rozgłos jako akwarelista Orientu.
Oprócz akwarel malował obrazy olejne, głównie o tematyce morskiej, a także krajobrazy kaszubskie i portrety. Zyskał sławę jako malarz morza. W latach 30. ubiegłego wieku dzięki finansom artysty w Gdyni wzniesiona została Galeria Morska, prezentująca m.in. cykl jego obrazów o tematyce morskiej pod tytułem „Apoteoza Polski Morskiej”. Galeria zniszczona została na początku drugiej wojny światowej, a płótna Mokwy spalone i zagrabione. Po wojnie malarz przystąpił do rekonstrukcji „Apoteozy”. Malował też obrazy poświęcone pracy w portach i stoczniach oraz portrety ludzi morza.
W 1955 roku wypłynął w rejs na pokładzie statku rybackiego „Fryderyk Chopin”. Podczas podróży powstało 65 obrazów i ponad 100 szkiców. Obrazy Mokwy prezentowane były na ponad 100 wystawach indywidualnych. Artysta posługiwał się tradycyjną techniką malarską, jego obrazy zaliczane są do ekspresyjnego realizmu.

Źródło: www.bibliotekachojnice.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto