Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moszczenica w gminie Chojnice obchodzi swoje 700 urodziny. Zaproszenie na uroczystości | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Moszczenica w gminie Chojnice w 1323 roku otrzymała akt lokacyjny. Dziś mija 700 lat od tej chwili. Urodziny wsi będą obchodzone w sobotę 20 maja 2023 r. Zapraszają na nie sołtys i Rada Sołecka.

Moszczenica to mała wieś w gminie Chojnice. Obecnie mieszka w niej 187 osób, czyli o trzy więcej niż przed 700 latami.

{cyt]- Trzy plus, rozwojowa wieś – żartował podczas konferencji prasowej wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.[/cyt]

Z okazji urodzin miejscowości, mieszkańcy zaplanowali na sobotę 20 maja 2023 r. uroczystości. Ich głównym punktem będzie msza święta w kościele pw. św. Bartłomieja o godz. 16.00. Po nabożeństwie uczestnicy wezmą udział w odsłonięciu i poświęceniu obelisku upamiętniającego to wydarzenie. Kolejny punkt programu to poczęstunek oraz gry i zabawy dla dzieci.

- Dokument lokacyjny dla Moszczenicy za zgodą mistrza krajowego pruskiego Fryderyka von Wildenberg wystawił w Człuchowie 16 stycznia 1323 roku Dytryk von Lichtenstein. Była to licząca 44 łany wieś rycerska na prawie chełmińskim. Odbiorcą dokumentu, w którym określano powinności podatkowe i rycerskie wobec zakonu był Jan Parsow. Moszczenica leżała w komturstwie człuchowskim i była parafią położoną w dekanacie chojnickim należącym do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego – historię wsi przybliżała Karolina Odyja, mieszkanka wsi i członkini Rady Sołeckiej.

Głównymi zabytkami Moszczenicy jest sam kościół pw. św. Bartłomieja z XVI wieku, odbudowywany i remontowany przez mieszkańców. Tuż przy budynku znajduje się cmentarz, który do dzisiaj nie zmienił swojej roli. Charakterystyczny jest również dawny dworzec PKP, w którym w II Rzeczypospolitej w latach 1928-1939 stacjonowała placówka Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej. Dzisiaj budynek niszczeje.

Wśród ciekawostek na uwagę zasługuje wspomniana liczba mieszkańców oraz fakt, że sołtysem od 1999 roku jest Józefa Kalinowska. Wieś położona przy drodze wojewódzkiej 212 z Chojnic do Sępólna Krajeńskiego jest też wyjątkowa pod względem komunikacyjnym. Do miasta można pojechać autobusami miejskimi lub PKS-u oraz pociągiem.

- Zapraszamy wszystkich. Jak zapewniła mnie sołtys, ogórków kiszonych nie zabraknie – żartował wójt Szczepański.

ZOBACZ TAKŻE:
Kozie sery od Koziej Mamy spod Chojnic. Grzech nie skosztować | ZDJĘCIA, WIDEO[\a]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto