Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O wiekach średnich wiedzą wszystko

Maria Sowisło
Tuż przed rozpoczęciem półfinału, nie wiedząc co ich czeka w budynku LO im. Wincentego Pola w Czersku.
Tuż przed rozpoczęciem półfinału, nie wiedząc co ich czeka w budynku LO im. Wincentego Pola w Czersku.
Ponad 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięło udział w konkursie pt. "Wieki Średnie", jaki odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Wincentego Pola w Czersku. Była to już dziesiąta edycja rywalizacji.

Ponad 40 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięło udział w konkursie pt. "Wieki Średnie", jaki odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Wincentego Pola w Czersku. Była to już dziesiąta edycja rywalizacji.

- To jest najtrudniejszy konkurs z wiedzy historycznej w Polsce - mówi Alicja Tyburska z I LO im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu. - Mnie w historii fascynują Wikingowie i Słowianie. Osiągnęłam już chyba szczyt swojej fascynacji, ponieważ zaczęłam nawet stosować kuchnię skandynawską i słuchać norweskiego radia.
W Czersku na finale konkursu spotkała się elita młodzieży, która o średniowieczu wie wszystko, bądź prawie wszystko. Najpierw bowiem były trudne eliminacje w Zespole Szkół Handlowych w Sopocie. Tutaj wszyscy zaskoczeni byli pytaniami. Nikt nie spodziewał się zagadnień związanych ze średniowieczną Japonią. Ponad 40 osób poradziło sobie jednak i spotkali się na dwa dni w Czersku. Organizatorzy przygotowali nie tylko czterostronicowe teksty źródłowe, mapki, zdjęcia zabytków i pytania na ścisły finał, ale także atrakcje. Wizyta w Kamiennych Kręgach w Odrach i w muzeum pozostanie licealistom długo w pamięci.
Do ścisłego finału, a tym samym egzaminu ustnego przed prof. Błażejem Śliwińskim i dr hab. Beatą Możejko, zakwalifikowało się zaledwie 12 najlepszych. Walczyli o dwa indeksy Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Filologiczno-Historycznego.
- Drugi raz uczestniczę w konkursie, ale po raz pierwszy wszedłem do finału - relacjonował Michał Burtowy z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. - Z pewnością pomoże mi doświadczenie i przygotowanie przez wspaniałego nauczyciela historii, Zofię Heppner.

Nagrodzeni

1 - Jakub Stefański z II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie, 2 - Karol Wróblewski z I LO im. księżnej Elżbiety w Szczecinku, 3 - Aleksandra Kraska z III LO im. Jana Pawła II w Elblągu, 4 - Tomasz Zawisza z I LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, 5 - Rafał Duszkiewicz z I LO im. St. Dubois w Koszalinie, 6 - Bartłomiej Błaszczyk z I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu (najmłodszy uczestnik nagrodzony przez "Dziennik" i księgarnię Matras w Chojnicach), Michał Burtowy z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, 7 - Tomasz Dowbor z Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, 8 - Paulina Chodakowska z II LO im. A. Mickiewicza w Słupsku, 9 - Ewa Narloch z LO im. Wincentego Pola w Czersku, Paweł Studziński z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie i Przemysław Roginski z II LO im. A Mickiewicza w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto