Ogrzewanie płaszczyznowe to ciekawy i energooszczędny pomysł na ciepły dom. Jak grzać z dołu, z boku i z góry!

Akcja specjalna Temat tygodnia: Ciepły dom
123rf
Ciepło ogrzewające pomieszczenia może pochodzić z różnych źródeł. Większość polskich domów ogrzewana jest przez systemy c.o. - domowy, opalany kotłem indywidualnym lub większy (są kotłownie dla budynków wielorodzinnych, osiedli, dzielnic, a w końcu zasilające całe miasta elektrociepłownie). Niezależnie od skali systemu dla nas źródłem ciepła jest grzejnik. Znajdziemy je i w starych (ale zmodernizowanych) kamienicach, i w blokach (z różnych epok), a także w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym oraz w większości domów jednorodzinnych.

Jak jest powód popularności tradycyjnego centralnego ogrzewania? Po prostu, to instalacja najprostsza i najtańsza w wykonaniu, a ten argument liczy się najbardziej. Czy jednak równie niedroga w eksploatacji jak inne technologie i czy zdrowa? Tu raczej trzeba odpowiedzieć: nie bardzo. Nieliczni z sentymentem wspominają nawet zdrowsze (dla domowników!) piece kaflowe. Czym zawinił im grzejnik?

Zasada działania kaloryfera i sposób ogrzewania powietrza jest od ponad półtora wieku wciąż taka sama (pierwszy patent pochodzi z 1855 roku), niezależnie od tego, że w użyciu są coraz bardziej wydajne grzejniki, a instalacje wyposaża się w termostaty, a nawet automaty termostatyczne, zmienia się również tzw. czynnik cieplny oraz materiały, z jakich wykonuje się grzejniki.

Niezależnie od tych udoskonaleń specjaliści wyjaśniają, że to właśnie grzejniki są najsłabszym elementem systemu, szkodliwym dla domowników. Po pierwsze - ogrzane powietrze unosi się do góry, „transportując” jednocześnie kurz, który lubi na grzejnikach osiadać wraz z alergenami. Po drugie – grzejniki umieszczane są w pomieszczeniach punktowo, a ogrzanie całej kubatury wymaga dość wysokiej temperatury czynnika grzewczego, co podnosi koszty. Po trzecie – kaloryfery, zwłaszcza starego typu, piękne nie są i czasami mocno szpecą pomieszczenie, a zawsze zajmują miejsce, co w dobie faworyzowania (z konieczności) niewielkich metraży też ma znaczenie. Dlatego coraz większym powodzeniem cieszy się ogrzewanie płaszczyznowe.

Najpopularniejsze jest ciepło z dołu

Ogrzewanie podłogowe kojarzy się i z technologią bardziej skomplikowaną niż w przypadku tradycyjnego centralnego ogrzewania, czyli kaloryferami, i z wysokim kosztami samej instalacji.

O ile to pierwsze to prawda, o tyle koszty coraz bardziej zbliżają się do tych ponoszonych przy instalacji zwykłych grzejników. Dzieje się tak za sprawą lepszego dostępu do technologii i części oraz coraz lepszej wiedzy oraz umiejętności instalatorów. Odpowiednio zaprojektowana instalacja podłogowa jest bardzo ekonomiczna. Wykorzystuje ona wodę o stosunkowo niskiej temperaturze. Zaś niska temperatura wody zasilającej instalację to znaczne oszczędności.

Ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje więc nie tylko z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi (gazowymi, jak i olejowymi), ale również z pompami ciepła. Ale to nie jedyna zaleta. Ponieważ podłoga nie jest zbyt ciepła - ruch powietrza w pomieszczeniu jest nieznaczny, co sprawia, że kurz się nie unosi. Dodatkowy walor: ponieważ jest ona neutralna w dotyku, nie ziębiąc (to plus dla stawów!) ani nie przegrzewając stóp – również i na tym odcinku zyskuje nasze zdrowie.

Gdy grzeją ściany

Ciepło „od ścian" to jednak nie tylko tradycyjnie montowane pod nimi grzejniki i panele. Można instalację grzejną schować pod tynkiem, co pozwala na zwiększenie jej powierzchni, podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego. To zaś pozwala – analogicznie - na obniżenie temperatury samego czynnika grzejnego. W tradycyjnym wydaniu ciepło emitują rurki lub folie, podobne do tych, jakie instaluje się w ogrzewaniu podłogowym, często zresztą oba sposoby są łączone.

W tej technologii też jednak „przyszło nowe". To chociażby ścienne ogrzewanie fazowe: w rurkach nie krąży ciepła woda, a para z podgrzanej cieczy, która - skraplając się - oddaje ciepło ścianie.

System grzewczy i chłodniczy w jednym, czyli spójrz do góry!

Dzięki nowoczesnym systemom ogrzewania i chłodzenia promiennikowego, montowanym na sufitach, możemy zyskać optymalny klimat w pomieszczeniach, zachowując jednocześnie możliwość generowania oszczędności oraz stosując rozwiązania przyjazne środowisku. Mówimy o urządzeniu, które pozwala – zdaniem specjalistów - na zaoszczędzenie ponad 40 proc. energii, w porównaniu do innych systemów.

Promienniki sufitowe z funkcją ogrzewania lub ogrzewania i chłodzenia umożliwiają utrzymanie wyjątkowo przyjemnego klimatu w pomieszczeniu, które dodatkowo pozbawione jest przeciągów. Dzięki ogrzewaniu promiennikami sufitowymi otrzymujemy równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, na jego całej wysokości.

Dodatkowo możemy tu mówić o krótkich okresach nagrzewania i schładzania, a także o bardzo wysokiej wydajności grzewczej i... chłodniczej, bowiem ten system w odróżnieniu od pozostałych nie tylko grzeje, ale i chłodzi.

W przypadku ogrzewania promiennikami sufitowymi temperatura źródła zasilania systemu może być niższa, jak w przypadku innych systemów płaszczyznowych, ale zachowana zostaje optymalna temperatura odczuwania ciepła w pomieszczeniu i tym samym podwyższony komfort użytkowników. Dodatkowo przy mniejszej różnicy, jaka występuje pomiędzy temperaturami wewnątrz budynku i na zewnątrz (odczuwalna temperatura w pomieszczeniu) osiągamy większą energooszczędność systemu. Decydując się na to rozwiązanie nie jesteśmy zmuszeni do wyboru konkretnego nośnika energii, ponieważ możemy dowolnie wybierać nawet pomiędzy alternatywnymi źródłami energii, pompami ciepła, techniką kondensacyjną czy ciepłem odpadowym z procesów technologicznych.

Taki system sprawdza się szczególnie w przypadków większej kubatury pomieszczeń, np. modnych apartamentów dwupoziomowych czy pokoi dziennych z antresolą i tzw. pustką nad częścią przestrzeni. Inaczej mówiąc część pomieszczenia ma wówczas wysokość dwóch kondygnacji i trudno je równomiernie ogrzać.

Partnerzy:
Firma Brodzik 
tel/fax: 52 395 12 59 
[email protected]
89-600 Chojnice 
ul.Człuchowska 67a  
brodzik.com.pl

SANIGAZ” MONIKA RADOMSKA
ul. Kasztanowa 14, 89-600 Chojnice 
www.sanigaz.com.pl
52 397 26 14 
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto