Ostatni dzwonek, by zmienić źródło ciepła w domu jak najszybciej. Co wybrać, żeby było ekologicznie i ekonomicznie?

Akcja specjalna Temat tygodnia: Ciepły dom
Nowoczesny kocioł kondensacyjny to najwygodniejsze i najpopularniejsze źródło ciepła wśród tych, którzy decydują się na zmiany
Nowoczesny kocioł kondensacyjny to najwygodniejsze i najpopularniejsze źródło ciepła wśród tych, którzy decydują się na zmiany Materiały prasowe/archiwum PP
Nowoczesne kotły gwarantują ograniczenie zanieczyszczania atmosfery, wygodę oraz niewysokie koszty eksploatacji. Jednak sama zmiana systemu grzewczego to spora inwestycja. Wiadomo, że Polska należy do tych państw w Europie, w których jakość powietrza jest najgorsza. W związku z tym samorządy działają. Sejmik województwa wielkopolskiego już w zeszłym roku przyjął uchwałę antysmogową, ograniczając palenie w piecach m.in. miałem i flotokoncentratem oraz węglem brunatnym. Wszystkie kotły instalowane po 1 maja muszą też mieć mechanizm wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymywać emisyjnych.

Tam, gdzie dochodzi sieć gazowa najczęściej stosowanym i najczęściej polecanym rozwiązaniem jest montaż bezobsługowego kotła kondensacyjnego. Tam jednak, gdzie sieć gazowa nie dociera, trzeba szukać innych rozwiązań.

Dobra alternatywa

Inne rozwiązania, które można zastosować to między innymi:
- kocioł na pelety (czyli sprasowane pod wysokim ciśnieniem rozdrobnione odpady drzewne, mające postać niewielkich twardych pałeczek)
- kocioł na ekogroszek
- kominek powietrzny lub wodny (zgodnie z przepisami może być podstawowym źródłem ciepła w domu, ale nie jedynym, na ogół więc tam, gdzie dom ogrzewa kominek montuje się jako dodatkowe źródło ciepła grzejniki elektryczne)
- pompę ciepła (do wyboru są modele czerpiące ciepło gruntu, wody lub powietrza).
Jednak biorąc pod uwagę krótki czas, jaki pozostał nam do pierwszych chłodów, a także ograniczenia wynikające z lokalizacji naszej nieruchomości (nie zawsze zamontowanie pompy ciepła będzie możliwe) - najbardziej dostępnym i najłatwiejszym do zamontowania urządzeniem grzewczym będzie nowoczesny kocioł kondensacyjny.

Zanim podejmiemy decyzję o zmianie źródła ciepła na określone, warto zorientować się, czy to wybrane na pewno mieści się w parametrach przewidywanych także w uchwałach antysmogowych rad gmin.

Największy wydatek, ale najtańsza eksploatacja. Możliwe dopłaty

Najdroższym rozwiązaniem z analizowanych są bezwzględnie pompy ciepła. Takie urządzenie to wydatek od około 25-20 tys. zł netto (pompy powietrzne) do około 50 tys. netto (pompy gruntowe). To niemało, jednak jest to wydatek jednorazowy. Samo ogrzewanie za pomocą pompy ciepła domu o powierzchni 150 m kw. (w standardowych warunkach pogodowych) generuje ponad trzykrotnie mniejsze koszty niż przy użyciu nowoczesnego kotła kondensacyjnego.

Można też skorzystać z pomocy państwa na zmniejszenie emisji. Program „Czyste powietrze” skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych lub osób mających zgodę na rozpoczęcie budowy. Dotacje i pożyczki są udzielane za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Partnerzy:
Firma Brodzik 
tel/fax: 52 395 12 59 
b.brodzik@ms.pl 
89-600 Chojnice 
ul.Człuchowska 67a  
brodzik.com.pl

SANIGAZ” MONIKA RADOMSKA
ul. Kasztanowa 14, 89-600 Chojnice 
www.sanigaz.com.pl
52 397 26 14 
biuro.sanigaz@gmail.com 

Dodaj ogłoszenie