Pakowanie prezentów w stylu less waste. Nie kupuj torby z Mikołajem. Wykorzystaj to, co masz w domu, zaoszczędzisz i pomożesz naturze

Akcja specjalna Temat tygodnia: Prezentownik
Materiały prasowe Bondex
Pamiętacie tą scenę z powtarzanego co roku filmu "To właśnie miłość", w której Rowan Atkinson czyli Jaś Fasola z pietyzmem pakuje prezent, dodając szufelkę złotych kulek, gałązkę ostrokrzewu, wstążkę, a na końcu zdobne pudełko? To kwintesencja tego przedświątecznego szaleństwa, które ogarnia nas co roku. Sterta kolorowych pudełek i pakunków pod choinką to jeden z typowych świątecznych obrazków. Wprawdzie do wigilijnej kolacji, podczas której obdarowujemy się prezentami pozostał jeszcze cały miesiąc - jednak warto już teraz rozpocząć ich gromadzenie. Przy tej okazji możemy też pomyśleć, jak je zapakować, gdy pod ręką nie mamy popularnego komika. Nawet skromny drobiazg w efektownych opakowaniu robi wrażenie. Jednak czy w tym celu warto wydawać pieniądze na lakierowane torebki z Mikołajem?

W tym roku wiele osób ograniczy zakupy świątecznych prezentów do buszowania po sklepach internetowych. Wart przy tej okazji od razu sprawdzić, czy oferują one możliwość ozdobnego zapakowania nabytego przedmiotu. W wielu tak jest, można skorzystać z tej propozycji. Trzeba jednak pamiętać, że to wymaga dodatkowego czasu przy realizacji zamówienia. A ponieważ na ten sam pomysł kupowania w sieci wpadną zapewne tysiące naszych rodaków - o takiej opcji trzeba pomyśleć już teraz.

Jest jeszcze inne wyjście, które nie tylko oszczędzi nam trudów tradycyjnego pakowania w ozdobny papier (a nie każdy jest w tym biegły!), ale da okazję do ograniczenia zanieczyszczania środowiska naturalnego. Te piękne, lakierowane torby z Mikołajem i choinką sa dla natury równie trudne do "strawienia", jak opakowania z plastiku. Spróbujmy więc w tym roku być trendy i własnoręcznie zapakujmy podarki w niebanalny sposób. Tym samym wpiszemy się nie tylko w nurt less waste (mniej śmieci), ale równie DIy (do it yourself, czyli zrób to sam).
Potrzeba niewiele! Warto zacząć od domowego remanentu w szafach, szufladach i pudelkach, w których gromadzimy na wszelki wypadek różne drobiazgi. Możliwe, że właśnie tam znajdziecie inspirację oraz materiały, dzięki którym zapakujecie swoje świąteczne prezenty.

Szary papier i kartony

To jest ten najprostszy, a jednocześnie bardzo modny i efektowny sposób na pakowanie prezentów: staranne owinięcie ich zwyczajnym szarym papierem lub zapakowanie w tekturowe pudełko. Wystarczy, że przewiążemy pakunek kolorową wstążką albo bawełnianą koronką i do tak starannie zapakowanego prezentu dodamy jakiś minigadżet świąteczny i jest już piękna całość.

Na pewno w duchu less waste będzie wykorzystanie nie tylko papieru, ale również papierowych torebek, które już posiadacie. To najprostsza metoda na ograniczenie produkcji śmieci. Pewnie wielu z was już z niej korzysta. Przy tej okazji możemy puścić wodze fantazji. Co jeszcze można wykorzystać? Stare pudełka i kartony, kolorowy papier, np. taki do wycinanek.

Czego użyć do zdobienia takich prezentów?

Bardzo elegancko będą wyglądać gałązki świerku, jemioły, bukszpanu zatknięte za kokardkę ze sznurka. Nie tylko kojarzą się ze świętami, ale też w przypadku świerku roztoczą piękny zapach. Dla tych, którym będzie brakowało koloru, proponujemy gałązki kaliny.

Świetnie sprawdzą się też suszone owoce, np. kilka zasuszonych plasterków pomarańczy czy cytryny w połączeniu z laską cynamonu nada opakowaniu bożonarodzeniowego klimatu. Jak je przygotować? Można również poświęcić jedną pomarańczę i cytrynę, pokroić je na plasterki o grubości ok. pół centymetra i wysuszyć w piekarniku, w niskiej temperaturze lub suszarce do grzybów i owoców, jeżeli taką mamy. Jeśli nie chcecie marnować całego owocu, możecie delikatnie obrać z nich skórkę, wyciąć malutkie gwiazdeczki, wysuszyć i nawlec na jutowy sznurek. To też będzie ciekawy dodatek.

Zamiast sznurka jutowego możecie też wykorzystać kolorowe nitki, które macie w domu.
Pachnący dodatek to również połamane kawałki lasek cynamonu - można później wykorzystać: obdarowany może go rozdrobnić i używać jako dodatku do wigilijnego kompotu lub świątecznej kawy.
Warto również już teraz upiec pierwszą partię pierniczków i pięknie je ozdobić.

Kolejnych ozdobnych dodatków poszukajmy w szufladach i pudełkach: możemy tam znaleźć ozdobne sznurki i pasmanteryjne taśmy, skrawki koronki, kawałki ładnych materiałów, ale również juty i szarego płótna, koraliki i korale, cekiny, broszki i klipsy, zachowane gdzieś w pudełku po babci, a nawet własnoręcznie wykonany pompon z resztek wełny. Ze spaceru warto przynieść szyszki, kawałki połamanych suchych gałązek.

Papier z recyklingu

Jeszcze bardziej ekologicznie będzie wykorzystanie papieru, który już macie w domu. Jeśli sporo kserujecie czy drukujecie, a część z tego nie jest wam potem potrzebna, możecie taki papier wykorzystać do zrobienia prezentów. Wystarczy do tego trochę farbek plakatowych i odrobina wolnego czasu.

Możecie też wykonać pieczątki z ziemniaka: choinkę, bałwanka, gwiazdkę i w ten sposób ozdobić papier. Ta metoda sprawdzi się również w przypadku szarego papieru. A przy okazji jest to sposób na zapewnienie zajęcia dzieciom i spędzenie z nimi wspólnie czasu.

**

Na drobiazgi **

Para kolczyków czy drobny wisiorek wymagają innego podejścia. W ich przypadku lepiej sprawdziłoby się jednak pudełko. Można je wykonać z tektury, którą macie w domu i okleić ładnym (robionym samemu) papierem. Jak je zrobić? Pamiętacie zajęcie z geometrii ze szkoły podstawowej, kiedy to trzeba było wykonać własnoręcznie model ostrosłupa lub prostopadłościanu? Warto sobie przypomnieć lub - ponownie - zaangżować do pomocy dziecko.

Ciekawym pomysłem na zapakowanie właśnie biżuterii jest słodkie małe opakowanie z... łupinki orzecha włoskiego. Tu sztuką jest rozpołowić orzech na dwie idealne połówki. Zawartość może się przydać do wykonania świątecznych ciasteczek lub możemy ją od razu zjeść (kilka orzechów dziennie to świetna dieta wspomagająca pracę mózgu).
Kiedy już to się nam uda i będziemy mieli dwie połówki orzechowej skorupli - możemy środek możecie pomalować kolorową farbką lub posmarować klejem i wysypać brokatem. W środek wkładamy drobiazg, a całość oplatamy wstążką lub delikatnie sklejamy, mocując pętelkę z kolorowej grubej nici z zaczepioną na niej maleńką karteczką. Po wyschnięciu - malujemy takie orzechy na zloto lub srebrno, a na karteczce wypisujemy imię osoby, dla której prezent jest przeznaczony. Warto pomyśleć o takich niespodziankach dla wszystkich, którzy biorą udział w wigilijnej kolecji, zabawa z ich odnalezieniem na choince będzie dodatkową atrakcją.

Dla zaawansowanych

W poszukiwaniu rzeczy idealnych na opakowanie prezentów w duchu less waste może natrafiliście na szydełko. Pewnie leży gdzieś mocno zakurzone. Warto przypomnieć sobie, jak babcia czy mama uczyła was nim dziergać lub... poszukać lekcji na youtubie. To nie tylko metoda bardzo less waste, ale też świetny odstresowywacz. Z odrobiną chęci i wujkiem Google w odwodzie możecie wyczarować piękne świąteczne gwiazdeczki, aniołki, które będą już same w sobie świetnym prezentem, a co dopiero jako ozdobą waszego less waste opakowania na prezent.

A jakie są niebanalne sposoby na wręczanie gotówki? Wystarczy ładny słoik, garść cukierków, a w środku rulon z papieru, w którym schowamy pieniądze. Świątecznym akcentem może być imitacja śniegu na ściankach słoika. Taki efekt można uzyskać, smarując go ubitym białkiem i obsypując mąką. Delikatnie ustawiamy (pusty!) słoik na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika, gdzie suszymy całość w temperaturze 100 st. C. przez godzinę. Można również "oszronić" słoik, obklejając go gruboziarnistym cukrem albo solą.

Partnerzy:
ODNOVA dla Ciebie w KARTUZACH
ul. Bielińskiego 6 lok. 2
[email protected]
+48 786 019 808
Godziny otwarcia:
poniedziałek - sobota: 10.00 - 18.00
www.odnova-dlaciebie.pl

HARRY REGLIŃSKI "FROST"
ul. Węglowa 1, 83-300 Kartuzy
[email protected]
58 681 13 73
www.ryby.kartuzy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto