Plaga komarów, czym nam grozi, jak z nią walczyć tak, by jednocześnie nie szkodzić

Akcja specjalna Temat tygodnia
materiały prasowe
Zwiększona liczebność komarów jest efektem zbiegu okoliczności. Insektom sprzyja pora roku - lato, które miejscami bywało deszczowe. Wilgoć i wysokie temperatury to dla komarów komfortowe warunki do rozrodu. Uciążliwe odgłosy wydawane przez te stworzenia są i tak najmniej szkodliwym przejawem ich działalności. Szczególnie dotkliwe i bolesne w skutkach mogą być za to ich ukąszenia.

Komary atakują tego lata wyjątkowo zapalczywie. Przed spotkaniem z nimi nie uchroni nawet ucieczka do pomieszczenia – insekty znajdą drogę przez otwarte okna.

Uczul się na uczulenia

Z reguły jest tak, że na skórze ofiary, która została ugryziona przez komara pojawia się swędząca i lekko czerwona wypukłość, która znika po paru dniach. Proces ten można przyspieszyć poprzez smarowanie tego miejsca odpowiednią maścią. Gorzej, jeżeli osoba ugryziona przez komara jest na niego uczulona. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o alergię na jad komara, która dostaje się pod skórę. W najbardziej skrajnym przypadku osoba taka może doznać wstrząsu anafilaktycznego. Znacznie częściej alergia przybiera łagodniejsze formy – utrzymujące się zaczerwienienie czy obrzęk. Jeśli jednak na wskutek pogryzienia odczuwamy niepokojące objawy takie jak ból głowy, nudności czy problemy z oddychaniem należy udać się do lekarza w celu uniknięcia dalszych powikłań.

Czemu boimy się komarów?

Już wielokrotnie medycy zapewniali, że komary nie przenoszą wirusa COVID-19, ale nie oznacza to, że groźne są tylko tropikalne odmiany tego owada. Podczas egzotycznych wycieczek komary powinny budzić

szczególną uwagę turystów ponieważ mogą one być nosicielami malarii objawiającej się dreszczami, wysoką temperaturą i zlewnymi potami. Wprawdzie liczba turystów, którzy wybierają się w tropiki jest w tym roku zauważalnie mniejsza, ale i u nas w kraju owady te mogą w szczególnych przypadkach być niebezpieczne.

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, komary mogą przenosić groźne choroby. Dotychczas za nosicieli boreliozy uważało się głównie kleszcze, jednak pogląd ten należy zweryfikować. Szacuje się, że około 2 proc. komarów jest nosicielami tej choroby. Szkopuł w tym, że sama borelioza jako choroba wieloukładowa jest trudna w diagnozowaniu ponieważ jej objawy są charakterystyczne dla szeregu innych chorób. Najbardziej charakterystycznym ze wszystkich objawów (który jednak nie pojawia się u wszystkich zakażonych) jest rumień, który wcale nie musi wystąpić w miejscu ukąszenia. Rumień przybiera formę czerwonej plamy, która stopniowo blednie od środka. Warto pamiętać też, że w początkowym stadium borelioza daje objawy podobne do zwykłej grypy.

Komary są też w stanie przenosić dirofilariozę, czyli chorobę pasożytniczą, która na człowieka może przenieść się poprzez ukąszonego psa. Na szczęście taki rodzaj zakażenia zdarza się bardzo rzadko.

Babcine sposoby i półkowe nowości

Domowe sposoby na te insekty obejmują np.... wanilię. Jej zapach jest z reguły lubiany przez ludzi, a odstrasza komary. Podobnie działa czosnek, jednak raczej mało kto ma ochotę nim pachnieć.

Na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele środków nie tylko do łagodzenia skutków ukąszeń, ale również bogaty wybór preparatów do zwalczania komarów - począwszy od zwykłych sprejów i kremów, a na urządzeniach wkładanych w gniazdka elektryczne skończywszy. Nowoczesne preparaty minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień, a prawdziwym hitem są produkty przeznaczone dla najmłodszych. Preparaty tego typu mają często łagodny i przyjemny zapach a w ich składzie możemy odnaleźć składniki nawilżające.

Jednak nie wszyscy chcą sięgać po chemiczne środki antykomarowe, bo zawierają one z reguły nieobojętną dla zdrowia substancję o nazwie DEET. To min. z tego powodu producenci zalecają odkażanie pomieszczeń tylko wówczas, gdy nie ma w nich ludzi, usuwanie na czas tej operacji produktów spożywczych. Dlatego wiele osób woli sięgać po babcine sposoby i naturalną - roślinną - broń przeciw bzyczącym wrogom.

Na przykład stosowanie cebuli w celu odstraszania komarów to znany od dawna sposób naszych babć. Charakterystyczna woń cebuli jest bardzo skuteczną bronią przeciwko komarom. Wystarczy położyć na parapecie lub w pobliżu miejsca, w którym się znajdujemy, pokrojone w plastry warzywo. Komary nie lubią również czosnku. Odstraszymy je, smarując skórę ząbkiem czosnku, tylko... jak się potem pozbyć zapachu czosnku?

Może lepiej zdecydować się na ocet? Jego cierpki zapach także skutecznie odstrasza komary. Można to wykorzystać, sporządzając miksturę z wody i octu w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszanką należy spryskać parapety, ramy okien, ościeżnice i inne miejsca, przez które mogą wlatywać komary. Ten zabieg sprawi, że liczba moskitów w domu zdecydowanie się zmniejszy. Tym, którzy planują spędzać letnie wieczory na zewnątrz radzimy, aby smarowali miksturą odkryte części ciała.

Rośliny, olejki eteryczne

Do roślin, których zapachu szczególnie nie tolerują komary, zalicza się: lawendę wąskolistną, rosiczkę, bazylię, tymianek, liście pomidora, pelargonie, miętę pieprzową, kocimiętkę oraz mirt. Warto więc uprawiać te rośliny w ogrodzie, na balkonie czy też na kuchennym oknie. Większość z nich można kupić po prostu w doniczkach i postawić na parapecie lub posadzić w skrzynkach na balkonie.

Odstraszającą komary moc mają również naturalne olejki eteryczne. Wśród tych najskuteczniejszych wymieniane są:

olejek rozmarynowy,
olejek geranium,
olejek bazyliowy,
olejek z kopru włoskiego,
olejek tymiankowy,
olejek eukaliptusowy,
olejek z trawy cytrynowej,
olejek sosnowy,
olejek lawendowy (odstrasza też pajęczaki, a nawet gryzonie),
olejek mięty pieprzowej (odstrasza nawet gryzonie),
olejek cedrowy (odstrasza także ćmy),
olejek herbaciany (odstrasza nie tylko komary, ale również kleszcze),
olejek z trawy cytrynowej (nie znoszą go wszystkie owady).

Uwaga! Skuteczne są naturalne olejki eteryczne otrzymywane z roślin, a nie ich sztuczne odpowiedniki tj. „olejek zapachowy” czy „kompozycja zapachowa”. Te produkty przemysłu chemicznego i kosmetycznego mogą zawierać pochodne ropy naftowej i inne groźne dla zdrowia dodatki. Jak je rozróżnić? Naturalny olejek jest jednoskładnikowy (skład INCI jest jednoskładnikowy np. Lavandula angustifolia Oil, bez żadnych dodatków typu „Parfum”).

Olejki można rozstawić w miniaturowych miseczkach, ale najlepiej je lekko podgrzać w tzw. kominkach zapachowych. W sklepach dostępne są ekologiczne kadzidła, które odstraszają różnego rodzaju owady, w tym komary. Olejki eteryczne w nich zawarte pod wpływem spalania unoszą się w powietrzu skutecznie odstraszając komary.

Przy okazji - o innych zapachach, perfumach, ale nie tylko. W okresie aktywności komarów należy uważać na perfumy, szczególnie te o nutach kwiatowych, które działają na nie... wyjątkowo zachęcająco. Komary przyciąga również zapach potu (a dokładnie kwasu mlekowego w nim zawartego), dlatego warto pamiętać o częstszych prysznicach.

Jak utrudnić komarom wstęp na salony?

Zamknięcie drzwi i okien po zastosowaniu preparatów tępiących owady to najlepsza rada. Jednak trudno nam wytrzymać bez świeżego powietrza. Dlatego warto sięgną po oferowane przez handel moskitiery do okien i drzwi balkonowych, a małym dzieciom zafundować dodatkowo moskitierę nad łóżko.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów moskitier do okien i drzwi. Najważniejsza jest "przepuszczalność" siateczki. Gęstość siatki ochronnej z oczkami o rozmiarach 1 mm x 1 mm skutecznie chroni przed owadami oraz pyłkami.

Gotowe moskitiery różnią się głównie sposobem montażu. Do najpopularniejszych zaliczamy moskitiery plisowane, ramkowe i przesuwne.

Moskitiery plisowane - gwarantują nie tylko ochronę przed owadami, ale również o ryginalny design oraz innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Są szczególnie polecane w przypadku okien i drzwi balkonowych o dużych powierzchniach.

- Konstrukcja moskitiery plisowanej opiera się na dwóch aluminiowych prowadnicach przymocowanych do fasady budynku lub do witryny drzwiowej, w których porusza się siatka. Ruchoma cześć moskitiery wyposażona jest w uchwyt ułatwiający otwieranie oraz magnesy trzymające ją w pozycji zamkniętej – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy Awilux. - W zależności od potrzeb mieszkańców oraz konstrukcji okna można zdecydować się na moskitierę zsuwaną do środka lub na boki, a także konstrukcję jedno- lub dwuskrzydłową. Pakiet zsuniętej moskitiery ukryty jest w prowadnicy, więc jest praktycznie niewidoczny i nie zaburza wyglądu elewacji, natomiast subtelna siatka nie ogranicza widoczności.

Maksymalne wymiary moskitiery jednoelementowej to 1900 x 2600 mm, dwuelementowej 3800 x 2600 mm. Ogromną zaletę moskitiery plisowanej stanowi jej niskoprogowa konstrukcja i małe wymiary po złożeniu.

Moskitiera ramkowa po zamontowaniu stanowi integralną część okna. Ze względu na uniwersalność i prostotę sprawdzi się zarówno w domu, mieszkaniu, jak i domku letniskowym czy altanie na działce. Jej niewątpliwą zaletą jest cena (są najtańsze). Kolejną zaletą jest rownież to, że w ofercie marketów budowlanych są moskitiery ramkowe zarówno białe, jak i w kolorze okleiny, dlatego idealnie komponują się z kolorem i stylem całej elewacji, nie zaburzając estetyki. Minusem moskitiery ramkowej jest fakt, że na okres zimy powinna być zdemontowana.

Moskitiera przesuwna IST to rozwiązanie stosowane na drzwiach tarasowych, balkonowych oraz ogrodach zimowych. Dzięki swojej delikatnej formie nie zaburza estetyki elewacji. Elementem wyróżniającym moskitiery przesuwnej jest szeroki wybór siatek, spośród których można wybrać tę najbardziej odpowiadającą oczekiwaniom i wymaganiom mieszkańców.

– Poza podstawową siatką przeciwinsektową oferujemy także wersję BetteVue, która zapewnia niemal idealną przejrzystość przy zachowaniu optymalnej ochrony. Z kolei siatka przeciwpyłkowa, dzięki swojej budowie i gęstości zabezpieczy dom przed większością pyłków roślinnych. W domach, w których istnieje prawdopodobieństwo przegryzienia siatki przez gryzonie, najlepiej sprawdzi się siatka przeciwinsektowa z aluminium – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux. - Dzięki swojej konstrukcji, moskitierę przesuwną można w łatwy sposób zamontować w otworze okiennym lub drzwiowym. Konstrukcja moskitier przesuwnych ma głębokość jedynie 15 mm, więc jest subtelna i nie zaburzy estetyki elewacji.

Partnerzy akcji:

ARS-INSTAL Rafał Siatkowski
ul. Koszalińska 1d
77-300 Człuchów
tel.: 661695034
arsinstal@op.pl
arsinstal.pl

Usługi malarsko- budowlane Sebastian Jurczyk
Os. Gen. Józefa Wybickiego 12/24
83-300 Kartuzy
tel. 724 258 882
biuro@remonty-kartuzy.com
remonty-kartuzy.com

Dodaj ogłoszenie