Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planowana na maj konsolidacja szpitali człuchowskiego i chojnickiego została przesunięta

Dariusz Stanecki
Dariusz Stanecki
fot. archiwum redakcji
Przeniesienie oddziałów zabiegowych z człuchowskiego do  chojnickiego szpitala zostało przełożone. Jak mówi dyrektor placówki, aktualne działania na  rzecz szpitala mają na celu wyprowadzenie go z zadłużenia oraz opracowania strategii  płynnego funkcjonowania.

W  akcji pomocowej dla człuchowskiego szpitala uczestniczą takie jednostki jak Szpital Specjalistyczny w Chojnicach, Narodowy Fundusz Zdrowia i Bank PKO BP.

Rozmawiamy ze starostą człuchowskim o wszelkich możliwościach ratowania szpitala

- tłumaczy dyrektor szpitala powiatowego w Człuchowie Janusz Boniecki.

Konieczny jest wariant pomocy z zewnątrz. Potrzebne są pieniądze na pokrycie długów, nieważne czy od rządu, czy samorządów. Innego pomysłu na ratowanie szpitala nie ma i nie będzie.
Część obszarów szpitala, które dobrze funkcjonują, pozostanie i zostanie rozbudowana. Oddziały, które w Człuchowie się nie sprawdzają, zostaną przeniesione do Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach. - Będziemy chcieli w porozumieniu ze szpitalem w Chojnicach rozwiązać i zabezpieczyć w tym zakresie potrzeby mieszkańców Człuchowa, jak również całego powiatu człuchowskiego. Uważam, że starosta człuchowski ze swojej strony, pomógł szpitalowi tyle, ile mógł

- dodaje dyrektor.

Obecne działania polegają na tym, żeby tak zrestrukturyzować szpital, aby w sposób bardzo widoczny obniżyć ujemny wynik finansowy szpitala. W 2019 roku szpital przyniósł 6 mln straty. Biorąc pod  uwagę tylko styczeń br., straty wyniosły 500 tysięcy złotych.

Chcemy wyjść na prostą i prosperować tak, żeby tych strat już w ogóle nie było. W dobie koronawirusa dla szpitali zostały wprowadzone również nowe zasady funkcjonowania, które właśnie poznajemy. Bardzo nam się przyda przychylność NFZ, jak również banku

- wyjaśnia.

Bank PKO BP po ocenie ryzyka przyjął program naprawczy dla szpitala. Dyrektor szpitala w Człuchowie zapewnia, że dla niego są dwa priorytety: pierwszym jest pacjent, który powinien otrzymać usługę na poziomie nie gorszym, ale może lepszym niż miał do tej pory.
Drugim priorytetem w programie restrukturyzacji jest brak jakichkolwiek zwolnień pracowników.

Chcemy wykorzystać infrastrukturę szpitala oraz zasoby ludzkie, żeby leczyć ludzi. Na przykład, obecnie utworzyła się już 70-cioosobowa kolejka do ZOL-u. Dla tych wszystkich ludzi, którzy potrzebują pomocy, chcemy tę pomoc zapewnić

- mówi.

Rozmawiamy nadal z NFZ o tym, co możemy zakontraktować, żeby poprawić jakość opieki oraz stworzyć miejsca pracy. Uważam, że szpital może funkcjonować przy naszych założeniach. Mimo tych dodatkowych utrudnień związanych z koronawirusem, podchodzę do sprawy optymistycznie - podsumowuje dyrektor człuchowskiego szpita.    

Przypomnijmy, sprawa pomocy szpitalowi przez lokalne samorządy stała się bardzo  kontrowersyjna. Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zakwestionowała uchwałę Rady Powiatu Człuchowskiego, radni do połowy maja muszą poprawić marcowy dokument w sprawie zmian w tegorocznym budżecie. Do planu finansowego powiatu wpisano w nim 2,8 mln zł od wszystkich gmin, na pokrycie straty finansowej szpitala w Człuchowie za lata 2018 i 2019. Rzecz w tym, że wójtowie i burmistrzowie nic o tym wcześniej  nie wiedzieli. Kilka tygodni temu pisaliśmy o oświadczeniu, w którym sprzeciwili się takiemu wymuszaniu na nich dotacji dla lecznicy. Starosta nie zgadza się z decyzją RIO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto