Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Połączeni dziedzictwem Łukomia”. Taką książkę wydał Zaborski Park Krajobrazowy w Charzykowach | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Jakie znaczenie na rybołówstwo Borów Tucholskich miał porucznik Władysław Jagiełło? Kim był i co robił Egon Raszke? Jak na przestrzeni lat zmieniła się flora i fauna Jeziora Charzykowskiego? Gdzie na mapie jeziora są Cipon, Chadziaj, Waldszpica, Rochal Górny, Styporc czy Zatoka Łabędzi? Takie, i wiele innych, informacje znaleźć można w książce „Połączeni dziedzictwem Łukomia”. Dostępna jest wersja papierowa i w formie plików PDF.

Książka „Połączeni dziedzictwem Łukomia” to zbiór dziewięciu referatów zawiązanych z Jeziorem Charzykowskim (dawniej Łukomie). Autorami są naukowcy, przyrodnicy, żeglarze i historycy. Wydawnictwo jest jednocześnie podsumowaniem ubiegłorocznych obchodów 100-lecia żeglarstwa w Polsce i powstania wiosną 1922 roku w Charzykowach pierwszego klubu zrzeszającego miłośników tego właśnie sportu. Zbiór referatów wydał Zaborski Park Krajobrazowy w Charzykowach przy współpracy z Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach.

- To kompendium wiedzy ze 100 lat obcowania z jeziorem, nad którym powstał w 1922 roku pierwszy w Polsce klub żeglarski. Jezioro Charzykowskie, dawniej historyczna nazwa Łukomie, stąd „Połączeni dziedzictwem Łukomia”, przyciąga ludzi o różnych pasjach, zainteresowaniach i profesjach. Jezioro Charzykowskie to nie tylko żeglarstwo, ale też walory krajobrazowe i przyrodnicze – mówi kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach Mariusz Grzempa.

Niezwykle ciekawy w książce jest zbiór nazw historycznych miejsc na mapie Jeziora Charzykowskiego. Niektóre z określeń przetrwały do dziś – zwłaszcza wśród żeglarzy, a niektóre uległy zatarciu. Fantastyczny jest także referat o leśniczym z Bachorza Egonie Raszke. Przybliżenie tej niezwykłej postaci historycznej z ogromną wiedzą, odnoszącej się z miłością do przyrody, wśród czytelników może wywołać i uśmiech, i tęsknotę, i podziw. Z kolei w kategorii ciekawostek polecamy artykuł poświęcony pułkownikowi Władysławowi Jegielle, który przed drugą wojną światową badał rybołówstwo w Borach Tucholskich, a tym samym wniósł olbrzymi wkład w wiedzę na temat historycznej fauny jezior.

W publikacji nie mogło także zabraknąć referatów o utworzeniu klubu żeglarskiego w Charzykowach, którego nazwa przetrwała do dziś i nadal są kultywowane tradycje założycieli. A skoro w 1922 roku był rozwój żeglarstwa wodnego i lodowego, to mieszkańcy Charzyków zaczęli dostrzegać potencjał w turystach. Tak rodziło się letnisko, do którego ściągali także artyści. Zbiór ich prac można podziwiać w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach oraz na stronach „Połączeni dziedzictwem Łukomia”.

Zbiór referatów wydany został w nakładzie 300 egzemplarzy. Kilka sztuk jest jeszcze w siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach mieszczącej się przy ulicy Turystycznej 24.
Publikację można także ściągnąć w formacie PDF ze strony internetowej ZPK (TUTAJ).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto