Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Chojnic oddali osocze. Mogli, bo przeszli Covid-19. Wkrótce zrobią to następni

Anna Klaman
Anna Klaman
Policjanci z Chojnic namawiają ozdrowieńców, by oddali osocze tak samo jak oni
Policjanci z Chojnic namawiają ozdrowieńców, by oddali osocze tak samo jak oni Fot. KPP Chojnice
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, którzy przebyli zakażenie COVID-19 oddali osocze, aby wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą.

Zobacz wideo: Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego warto jeść śniadania?

Aspirant sztabowy Dariusz Piekarski oraz st. sierż. Maciej Morek i tym razem pomagają społeczeństwu. Po tym jak sami przebyli zakażenie koronawirusem, ani przez chwilę nie wahali się z decyzją pomocy zakażonym. Kiedy tylko spełnili warunki dawcy – postanowili oddać osocze.

Pan Dariusz już wcześniej pomagał potrzebującym, ponieważ tak jak wielu policjantów i pracowników chojnickiej komendy policji jest honorowym krwiodawcą.

- Nasi koledzy „zameldowali się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kościerzynie, gdzie oddali osocze. Jak sami stwierdzili to tylko 40 minut, a satysfakcja z tego, że można uratować czyjeś życie jest bezcenna - mówi Justyna Przytarska, rzeczniczka chojnickiej policji.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie i w ten sposób mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Policjanci zwracają się z prośbą do osób, które są ozdrowieńcami, aby również oddawali osocze, bo właśnie w taki sposób można uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • - spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia►
  • - przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
  • - 28 dni od zakończenia objawów;
  • -18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
  • - są w wieku 18-65 lat;

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą - mówi Przytarska. - Nie są wymagane żadne dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Policjanci zwracają się z prośbą do osób, które są ozdrowieńcami, aby również oddawali osocze, bo właśnie w taki sposób można uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi! Kolejni funkcjonariusze czekają już, aby spełniać kryteria do oddania tego cennego płynu i w ten sposób chcą pomóc kolejnym osobom powrócić do zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto