Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Dotacja na 60 tys. zł od marszałka do syna wicemarszałka na otwarcie firmy. "Wszystko odbyło się zgodnie z prawem"

red.
Wicemarszałek Leszek Bonna i marszałek Mieczysław Struk
Wicemarszałek Leszek Bonna i marszałek Mieczysław Struk Archiwum Polska Press
Dotację w kwocie 60 tys. złotych na rozpoczęcie działalności miał otrzymać syn wicemarszałka województwa pomorskiego - Leszka Bonny. Według informacji uzyskanych przez dziennikarzy portalu Polskie Radio 24, decyzję o przyznaniu dotacji miał wydać marszałek województwa pomorskiego, a więc bezpośredni przełożony Leszka Bonny - Mieczysław Struk. Tymczasem rzecznik województwa w odpowiedzi na nasze pytania stanowczo zaprzecza, aby marszałek lub zarząd województwa w jakikolwiek sposób decydował kto otrzyma, a kto nie otrzyma dofinansowania.

Dotacja na otwarcie firmy dla syna wicemarszałka województwa pomorskiego

Dotację w kwocie 60 tys. złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej miał otrzymać 18 lutego 2022 r. syn wicemarszałka województwa pomorskiego - Maciej Bonna. Informację na ten temat podał portal Portal Polskie Radio 24. Zdaniem dziennikarzy serwisu, "podmiotem udzielającym pomocy wg zestawienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk".

Wątpliwości w sprawie całej sytuacji budzi kilka kwestii. Pierwszą z nich jest fakt, że aby otrzymać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, trzeba wskazać lokalizację jej prowadzenia. Osoby przyjmujące taki wniosek oczekują wtedy przedstawienia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Ma być to niezbędne w kontekście ewentualnych kontroli wydatkowania środków w przyszłości.

Tymczasem, jak donosi portal Polskie Radio 24, w dniu rejestracji firmy przez Macieja Bonnę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pojawił się adres do korespondencji w nieruchomości, której właścicielem jest Leszek Bonna - chodzi o kamienicę przy ul. Stary Rynek 2 w Chojnicach. "Nikt tego nie odnotował we wniosku?" - pytają dziennikarze.

Co więcej, według informacji do których dotarli dziennikarze serwisu, Maciej Bonna "miał dokonywać później zmiany w CEiDG - w ciągu jednego miesiąca dopisał miejsce wykonywania działalności - Szpital w Jarcewie, który został założony przez jego matkę. Kilkanaście dni później zmienił jeszcze główną działalność z ogólnej praktyki lekarskiej na działalność fizjoterapeutyczną".

Syn wicemarszałka: "Nie mam sobie nic do zarzucenia"

W sprawie pomocy publicznej, dziennikarzom Polskiego Radia 24 udało się skontaktować z samym Maciejem Bonną.

- Nie mam nic sobie do zarzucenia. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Każdy mógł złożyć taki wniosek. Dla mnie jest wszystko w porządku. Nie starałam się w innych miejscach o pomoc na otwarcie działalności, ponieważ nie spełniałem tam kryteriów - mówi portalowi Polskie Radio 24 Maciej Bonna.

Dofinansowanie na otwarcie firmy dla syna wicemarszałka. Rzecznik marszałka odpowiada

O odniesienie się do całej sprawy poprosiliśmy rzecznika marszałka województwa - Michała Piotrowskiego. Ten stanowczo zaprzecza, aby marszałek miał bezpośredni wpływ na decyzję Lokalnej Grupy Działania, która ogłaszała konkurs.

- Pomoc została przyznana w ramach tzw. podejścia Leader objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach środków zarządzanych przez Lokalne Grupy Działania - informuje nas Michał Piotrowski. - W ramach podejścia Leader, konkursy ogłaszane są przez właściwą obszarowo Lokalną Grupę Działania (LGD). W pierwszym etapie, wniosek podlega ocenie przez odpowiedni organ – Rade LGD - pod kątem zgodności z Lokalną Strategią Rozwoju oraz spełniania lokalnych kryteriów wyboru zawartych w tym dokumencie. Wniosek wybrany przez LGD do dofinansowania jest przekazywany samorządowi województwa do oceny pod kątem formalnym oraz spełniania warunków wynikających z odpowiednich przepisów.

Jak dodaje, zgodnie z zasadami podejścia Leader, samorząd województwa przyznaje pomoc projektom wybranym do dofinansowania przez LGD i spełniającym warunki formalno – merytoryczne.

- Pomoc została przyznana w ramach tzw. podejścia Leader objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach środków zarządzanych przez Lokalne Grupy Działania. Zgodnie z rejestrem złożonych wniosków, w ramach naboru wpłynęło 26 wniosków o przyznanie pomocy - mówi dalej Michał Piotrowski.

Ostatecznie w konkursie, zawarto umowy z 23 beneficjentami, tj. wszystkimi, których operacje zostały wybrane do finansowania przez Lokalną Grupę Działania.

ZOBACZ TEŻ: Gdańsk. Mieszkańcy zaniepokojeni nocnym kursowaniem sądowych akt. Rzecznik sądu uspokaja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto