Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chojnicki. Strażacy z jednostek OSP zatrudniani nielegalnie?

Maria Sowisło
Samorządowcy w powiecie chojnickim zatrudniają członków jednostek OSP na stanowiskach kierowca, mechanik, konserwator lub innych. Według ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zatrudniać mogą tylko komendantów gminnych ...

Samorządowcy w powiecie chojnickim zatrudniają członków jednostek OSP na stanowiskach kierowca, mechanik, konserwator lub innych. Według ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zatrudniać mogą tylko komendantów gminnych ochrony przeciwpożarowej. Czy łamią prawo?

W gminie Czersk na stanowisku kierowca - mechanik z miejscem pracy w OSP zatrudnionych jest 12 osób, z czego 2 na pełen wymiar etatu. W gminie Brusy natomiast 6 kierowców-konserwatorów, jeden dozorca i dwie osoby wykonujące zlecenia. W OSP gminy Chojnice pół etatu mają dwie osoby, a na jedną czwartą zatrudnionych jest 9 osób. Zgodnie ustawą o ochronie przeciwpożarowej, jednostki OSP rządzą się prawami stowarzyszeń. Gmina nie może zatrudniać więc członków OSP do pełnienia funkcji w stowarzyszeniu.
- Taki system zatrudniania funkcjonuje od lat 80. - mówi Marek Jankowski, burmistrz Czerska. - Moim zdaniem, ustawa nieprecyzyjnie odnosi się do tego. Gdybyśmy nie zatrudniali kierowców, to w ogóle nie byłoby straży. Proszę sobie wyobrazić, kto zatrudniłby człowieka, który jest zawsze i wszędzie w gotowości do wyjazdu na akcje. Kto miałby w takim razie dbać o sprzęt? A kto rodzinę utrzyma?
Do sprawy ustosunkować się nie chciał Witold Ossowski, burmistrz Brus.
Z jednej strony mamy więc chwalebne dbanie o gotowość strażaków z OSP do ratowania ludzi i mienia, a z drugiej strony mamy prawo, ustawę, której zapisów nie przestrzega się. Na to kuriozum prawne napotkaliśmy podczas przygotowywania materiału o Zbigniewie Bielawskim, radnym z Czerska w minionej kadencji, który zatrudniony jest właśnie na stanowisku kierowca-mechanik (Dziennik Bałtycki z 7 listopada br.). Wówczas prawnicy nie mieli żadnych wątpliwości.
- Umowa o pracę zawarta była z urzędem, a miejscem pracy była jednostka OSP - mówił Marek Kobyłecki, radca prawny ze Słupska. - Ani ustawa o ochronie przeciwpożarowej, ani o stowarzyszeniach nie umożliwia gminie zatrudniania członków OSP, a jedynie komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej.

Z ustawy
Art. 15. "Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są: 1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, 1a) jednostki organizacyjne wojskowej ochrony przeciwpożarowej, 2) zakładowa straż pożarna, 3) zakładowa służba ratownicza, 4) gminna zawodowa straż pożarna, 4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna, 5) terenowa służba ratownicza, 6) ochotnicza straż pożarna, 7) związek ochotniczych straży pożarnych, 8) inne jednostki ratownicze".
Art.16a, pkt. 2 "W jednostkach wymienionych w art. 15 pkt 2-5 i 8 zatrudnieni są pracownicy podlegający szczególnym obowiązkom wynikającym z charakteru pracy oraz posiadający odpowiednie kwalifikacje i warunki psychofizyczne, zwani dalej "strażakami jednostek ochrony przeciwpożarowej".
Art. 32, pkt 3a "Gmina może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto