Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat człuchowski. Samorządowy spór o polbruk

Piotr Furtak
Powiat człuchowski. Samorządowy spór o polbruk. Samorządowcy z powiatu człuchowskiego nie podpisali protokołu ostatecznego kończącego projekt "Kraina Czystych Jezior i Rzek" gdyż kontrolerzy z urzędu marszałkowskiego nałożyli na nich kary za użycie w dokumentacji przetargowej słowa "polbruk". Urzędnicy stwierdzili, że to nazwa własna i nałożyli na samorządy uczestniczące w projekcie (wszystkie gminy z powiatu człuchowskiego oprócz gminy Czarne) kary w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

- To szukanie dziury w całym - uważa Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. - W mojej ocenie szukano, aby coś znaleźć. My odwołaliśmy się od tej decyzji, tym bardziej, że nazwa "polbruk" była pisana małą, nie wielką literą.
Ponieważ projekt nie został do końca rozliczony, spore kłopoty ma gmina Rzeczenica. Jej zadłużenie pod koniec ubiegłego roku wynosiło ponad 57 procent, a rzeczeniczanie czekali na 485 tysięcy zł z tytułu rozliczenia projektu turystycznego. Pieniędzy do tej pory nie dostali i nie wiadomo, kiedy dostaną.
- Sprawa jest oczywista - mówi Rafał Reszka, zastępca dyrektora Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Jeśli używane są nazwy własne w dokumentach przetargowych, bez określenia równoważności, musimy zastosować korektę finansową. Jest kilkanaście czy kilkadziesiąt rodzajów kostki brukowej i jeden polbruk. Z naszych informacji wynika, że to nazwa zastrzeżona.
Urzędnicy z Gdańska analizują jednak odwołanie samorządowców. Zastanawiają się, czy nie uznać, iż w sytuacji, gdy użyto pisowni słowa "polbruk" małą literą, nie jest to już nazwa własna.
A co na temat "polbruku" mają do powiedzenia językoznawcy? - W mojej ocenie słowo "polbruk" to zdecydowanie nazwa własna - mówi profesor Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. - Producent kostki brukowej najwyraźniej wymyślił sobie, że skoro produkuje kostkę brukową w Polsce, to może ją nazwać polbrukiem.
Przedstawiciele firmy, która jest właścicielem nazwy, pogodzili się już z tym, że jest ona używana w języku potocznym.
- Nazwa "polbruk" jest zastrzeżona, ale w części Polski jest ona bardzo popularna i używana powszechnie - powiedziała nam Magdalena Pieczulis, kierownik Działu Marketingu i Rozwoju w firmie Polbruk SA w Gdańsku. - W naszym przypadku wyegzekwowanie zakazu używania nazwy "polbruk" przez inne firmy jest w zasadzie niemożliwe. Ma to swoje zalety, ale również wady, nasza firma może być kojarzona bowiem z kostką wyjątkowo złej jakości. A tego byśmy nie chcieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto