Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera spektaklu "Beton" o słynnym gdańskim falowcu w internecie. Teatr Miniatura zabiera nas w podróż w czasie

Grażyna Antoniewicz
"Spektakl "Beton" w Teatrze Miniatura w Gdańsku
"Spektakl "Beton" w Teatrze Miniatura w Gdańsku materiały promocyjne Teatru Miniatura
Teatr Miniatura postanowił się zająć jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Gdańsku. 25.11.2020 r. odbędzie się premiera sztuki „Beton” na podstawie powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu”. Spektakl inspirowany jest historią i teraźniejszością falowca na Przymorzu.

"Beton" - spektakl o gdańskim falowcu

„Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość.

- Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego - opowiada reżyser spektaklu Michał Derlatka, dyrektor Miniatury.

- Czy adaptacja jest bardzo odległa od książki Moniki Milewskiej? - pytamy.
- Nie, jest dość bliska tej prozie. Powiem więcej - właściwie stanowi duży skrót książki: sceny nie zostały przepisane czy dopisane, a jedynie wybrane i skrócone oraz ułożone w kolejności, która najbardziej służy naszej dramaturgii. Sam skrót jest potężnym narzędziem adaptacyjnym - pomijając niektóre rozdziały i wątki, adaptator jest w stanie odnajdywać i budować - w silnym oparciu o tekst oryginalny - nowe znaczenia. Kręgosłup historii pozostaje jednak niezmieniony: falowiec zakrzywia czas, a główny bohater próbuje tym czasem manipulować i wpływać na bieg historii i własnego życia.

- Czy taka forma internetowa dotrze do widza?

- Nasze działania wpisują się w przestrzeń pomiędzy spektaklem teatralnym i teatrem telewizji - mówi Michał Derlatka. - Dodatkowo sięgamy do pomysłów rodem z teatru lalek oraz wizualizacji. Myślę, że znajdą się amatorzy tego typu wrażeń: choćby fani teatru, którzy w dobie pandemii poszukują substytutów teatralnych doznań, amatorzy falowców i PRL-u czy ci, których interesują związki między historią, architekturą i relacjami społecznymi.

Premiera odbywa się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Wojciecha Stachury, cenionego za liczne role w spektaklach Miniatury, pomysłodawcy Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu „Papety: z ostatniej chwili”.

- Mamy nadzieję, że „gdy wróci normalność” nasz spektakl będzie wystawiany na Sali Prób Teatru Miniatura. Jego forma zapewne ulegnie pewnym zmianom i modyfikacjom, sztuka przejdzie kolejną adaptację, tym razem do formy spektaklu teatralnego. Zanim to jednak nastąpi, serdecznie zapraszamy na „Beton” do sieci - mówi Michał Derlatka.

Jak wyglądałby falowiec, gdyby pomalować go na jednolity, jasny kolor? To pytanie zadał sobie Adrian Mania z pracowni Studiomania, który dostrzegł ogromny potencjał najdłuższego budynku w Polsce. W ten sposób powstała koncepcja „Białe Falowce”.

Gdańskie falowce całe na biało? Czemu nie! Zobaczcie, jak bu...

„Beton” jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych. Do artystycznej współpracy zostali zaproszeni specjalista od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastian Łukaszuk oraz Michał i Mateusz Sarapata, czyli Sarapata Sound Workers, którzy mają na swoim koncie współpracę z wytwórniami takimi jak Fonobo, Asfalt Records i Kayax.

Debata przed premierą spektaklu "Beton"

Premierę spektaklu w środę 25 listopada 2020 r. o 19.00 na Facebooku Teatru Miniatura i 20.30 na YouTube Teatru Miniatura poprzedzi debata „Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne”, która odbędzie się we wtorek 24 listopada o 19.00 na Facebooku i 20.30 na YouTube. Dostęp jest bezpłatny.

Podczas debaty uczestnicy analizują historię i teraźniejszość falowca w kontekście trendów architektonicznych i ważnych wydarzeń historycznych, jednocześnie odwołując się do doświadczeń i wspomnień jego mieszkańców.

Wydarzenia są częścią projektu „Falowiec, czyli podróż w historię” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Premiera spektaklu "Beton" Teatru Miniatura 25 listopada 2020 r. o godz. 19.00 na Facebooku i 20.30 na YouTube.

Czytaj również nasz archiwalny tekst o gdańskim falowcu sprzed 8 lat: "Falowiec jak monstrum i pałac"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto