Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza XIV Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK

Marek Adamkowicz
archiwum nm
Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zorganizowało Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 WBAK.

Odbywająca się już po raz czternasty impreza rozpocznie się 25 czerwca w Chojnicach w Zespole Szkół Gimnazjalnych nr 1, gdzie o godz. 11 zaprezentowany zostanie wykład o tematyce historycznj. Następnie uczestnicy, podzieleni na 28 patroli, rozpoczną wędrówkę przez Bory Tucholskie, aby 27 czerwca dotrzeć do Lipinek (woj. kujawsko-pomorskie, pow. świecki), gdzie nastąpi zakończenie pierwszej części rajdu. Kolejnego dnia rano rajdowicze przemieszczą się autokarami do Czernina pod Sztumem. Tam odbędą się uroczystości z okazji 70. rocznicy śmierci por. Zdzisława Badochy ps. Żelazny. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie w Czerninie Zdzisław Badocha zginął w walce z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Na miejscu, po grze terenowej, o godz. 17 odprawiona zostanie msza św. za duszę por. Żelaznego, celebrowana przez bp. Jacka Jezierskiego. Następnie odbędzie się koncert Tadka Polkowskiego oraz zespołu Contra Mundum.

W godzinach wieczornych, przy ognisku, wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców rajdu. Tradycyjnie gościem imprezy Józef Bandzo ps. Jastrząb, żołnierz majora Łupaszki. Pojawi się on na rozpoczęciu rajdu w Chojnicach, a na zakończenie wręczy uczestnikom pamiątkowe ryngrafy.

Organizatorzy zwracają uwagę, że cechą charakterystyczną przygotowanej przez nich imprezy jest to, że młodzież stara się zachować „styl” działalności 5 Wileńskiej Brygady AK - dba o wygląd zewnętrzny, prowadzi wśród ludności akcje informacyjne oraz zachowuje zasady taktyki partyzanckiej w czasie wykonywania specjalnych zadań z zakresu terenoznawstwa.

- Nasze przedsięwzięcie jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Polsce. W tym roku udział w niej zadeklarowało blisko 250 uczestników, głównie młodzieży, choć nie brakuje osób dorosłych, a także dzieci ze szkół podstawowych i całych rodzin - dodają organizatorzy ze Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Ich działalność wsparli: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tegoroczna edycja impreza została objęta patronatem honorowym prezydenta RP oraz patronatem medialnym „Dziennika Bałtyckiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto