Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył sezon grzybowy. Gdzie zbierać i na co uważać – radzi naukowiec? | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
Kilka deszczowych dni sprawiło, że w lasach pojawia się coraz więcej grzybów. W końcu znaleźć można wyczekiwane od połowy czerwca kurki, a i prawdziwki oraz koźlarze coraz śmielej przebijają się przez ściółkę. Gdzie zbierać i na co uważać – radzi naukowiec?

Polacy są narodem zbieraczy. W kręgu naszych zainteresowań nieustannym powodzeniem cieszą się grzyby. Sezon na nie miał się rozpocząć tradycyjnie w połowie czerwca. Pierwsze miały się pojawić kurki. Miały, ale nie rosły, bo panowała susza.

Sytuacja zmieniła się wraz z pierwszymi opadami deszczu. Co prawda turyści rozpoczynający właśnie wypoczynek mogą narzekać na brak słońca, o tyle grzybiarze zacierają ręce. Nie tylko bowiem w lasach pojawiły się kurki, ale też borowiki, koźlarze, maślaki i kanie.

- Zbieramy tylko te grzyby, które dobrze znamy. Grzyby zbieramy tylko do przewiewnego koszyka, a nie do reklamówki, jak to niektórzy robią niestety. Po przyniesieniu grzybów do domu, należy je szybko się nimi zająć, ponieważ grzyby bardzo szybko się psują. W dodatku też musimy pamiętać, żeby nie zbierać grzybów na terenach chronionych, poza parkami narodowymi, poza rezerwatami, poza jakimiś ostojami zwierzyny. Tam nie wchodźmy. W Borach Tucholskich jest tyle ciekawych miejsc do zbierania grzybów, że nie musimy się skupiać na tych terenach chronionych – wylicza Barbara Grzesiak, mykolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pracownik Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Naukowiec wskazuje także, że podczas grzybobrania nie należy zbierać zbyt małych lub dużych grzybów.

- Ważną sprawą jest również i ważną zasadą jest, byśmy nie zbierali zbyt młodych ani zbyt starych owocników. Bo te młode mogą nie mieć wykształconych cech, które mogą nas zmylić, a te stare owocniki są już zaczerwione, zaatakowane przez różne owady – dodaje Barbara Grzesiak.

Wprawni grzybiarze wiedzą, a mniej doświadczonym przypominamy, że do lasu ubrać należy długie spodnie i bluzę lub kurtkę z długim rękawem. W ten sposób można uchronić się przed kleszczami, których w lasach nie brakuje. Po powrocie z grzybobrania, odzież najlepiej zdjąć i wytrzepać.

Udanego grzybobrania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chojnice.naszemiasto.pl Nasze Miasto